Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Psychika i ciało są mocno połączone - mówi fizjoterapeutka Magdalena Szymkiewicz
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 03.12.2023 01:14

Psychika i ciało są mocno połączone - mówi fizjoterapeutka Magdalena Szymkiewicz

Magdalena Szymkiwicz, fizjoterapeutka
Magdalena Szymkiwicz, fizjoterapeutka/archiwum prywatne

Gdy nas coś boli, lubimy zwlekać. Cierpimy, ale nie idziemy do lekarza, by się zdiagnozować. Bagatelizujemy dolegliwości i liczymy na to, że może same nam przejdą. I przegapiamy najlepszy czas na to, by zacząć leczenie. Co, oprócz leków może nam ulżyć w bólu? Odpowiada Magdalena Szymkiewicz, fizjoterapeutka z CM SafiMed. 

Często do gabinetu fizjoterapeuty trafiają osoby, u których dolegliwości bólowe są już bardzo uciążliwe. Zdarza się, że chorzy cierpią, zwlekając z odbyciem wizyty w gabinecie, a jednocześnie przegapiają najlepszy moment na rozpoczęcie terapii. Bagatelizując dolegliwości w myśl: „może samo przejdzie…”, chorzy doprowadzają do sytuacji, w której początkowo niewielkie przeciążenia przeradzają się w ostry stan bólowy. Dochodzi do zaostrzenia dolegliwości.

AdobeStock_437741365.jpegFot. AdobeStock/SafiMed

Ból kręgosłupa, ból głowy - każdy ból to ważny sygnał z ciała

Kiedy regularnie zaczynają pojawiać się nawet niewielkie dolegliwości w postaci bólu głowy czy kręgosłupa – nie powinniśmy tego ignorować, nawet wtedy, gdy w ciągu dnia przestają nam dokuczać. W tego typu sytuacjach pierwszym wyznacznikiem kierującym nas po pomoc fizjoterapeuty powinna być samoobserwacja. – Każdy ból jest swego rodzaju informacją wysyłaną przez organizm, który może w ten sposób sugerować, że dzieje się z nim coś złego i niepożądanego – mówi Magdalena Szymkiewicz. – Bardzo często pacjenci nie zwracają uwagi na fakt, że głowa zaczyna boleć, bo pogorszył się wzrok, przez co konieczne jest przyjmowanie innej niż wcześniej pozycji przy biurku – z głową skierowaną bliżej monitora. To z kolei może przeciążać odcinek szyjny i górną część ciała, a cała ta sekwencja działań daje efekt w postaci pojawiania się dolegliwości bólowych – tłumaczy specjalistka CM SafiMed.

Właśnie dlatego warto jest odwiedzić fizjoterapeutę wcześniej, natomiast ścieżka terapii jest uzależniona od problemu, z którym pacjent pojawia się w gabinecie.

Cierpisz na refluks? Oto 10 złotych zasad, aby pozbyć się dolegliwości Siemię lniane spożywać rano czy wieczorem? Od tego zależy jego działanie

Fizjoterapeuta, ortopeda czy neurolog - do kogo iść z bólem?

Można wyróżnić kilka głównych grup pacjentów korzystających z usług fizjoterapeuty. Często trafiają tu pacjenci skierowani przez lekarza, który wysyła ich do gabinetu po wcześniejszym przeprowadzeniu badania i diagnostyki. Z usług fizjoterapeutów korzystają też osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, dolegliwościami bólowymi czy przeciążeniowymi, a także z przewlekłym uczuciem napięcia mięśni oraz wynikającymi z tego ograniczeniami ruchowymi.

We wszystkich tych przypadkach mamy do wyboru dwie ścieżki. Można zacząć od wizyty u fizjoterapeuty, który poprzez wywiad i diagnostykę oceni, czy sam jest w stanie pomóc, czy też wskazane jest poszerzenie diagnostyki i leczenia u jeszcze innego specjalisty, np. ortopedy czy neurologa. – Każdy z nas jest terapeutą i wie, w jakim zakresie jest w stanie pomóc pacjentowi, a celem jest zawsze poprawa stanu zdrowia danej osoby – jej powrotu do sprawności, nieograniczanej przez ból. Czasem wystarczy do tego współpraca pacjenta z fizjoterapeutą, czasem jednak konieczne jest poszerzenie terapii o kompetencje innego specjalisty – przyznaje fizjoterapeutka.

Psychiczne przeciążenia mogą powodować ból w ciele

Skąd pacjent ma wiedzieć, do jakiego specjalisty powinien się najpierw skierować ze swoimi dolegliwościami? Jeżeli mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym, w którym ból pojawił się po wcześniejszym urazie, np. skręceniu czy złamaniu, najczęściej to gabinet ortopedy jest najlepszym adresem. To również ortopeda przepisuje pacjentowi odpowiednie leki, które pomagają w zwalczeniu stanu zapalnego.

Wizyta u ortopedy często idzie w parze z wizytą u fizjoterapeuty. – Fizjoterapia polega na tym, aby z pomocą specjalisty pacjent mógł nauczyć się powracać do prawidłowych wzorców ruchowych – zwłaszcza wtedy, kiedy jego dolegliwości są natury napięciowej, przeciążeniowej. Kiedy pacjent wstaje rano z bólem kręgosłupa, którego pochodzenie nie jest mu znane, albo też pojawiają się u niego bóle migrenowe czy stawów, które również nie są pochodną ostrych urazów, powinien on skierować się właśnie do fizjoterapeuty. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i oceny prawidłowości wzorców ruchowych czy postawy, specjalista jest w stanie określić, w którym kierunku poprowadzić terapię pacjenta, aby mógł on rozpocząć proces zdrowienia – tłumaczy Magdalena Szymkiewicz. 

Od czego zależy skuteczność terapii?

Opisana wcześniej ścieżka jest jednak tylko pierwszą częścią pracy niezbędnej do wykonania. Pozostała część zależy w dużej mierze od pacjenta. – Ważne jest to, na ile pacjentowi uda się zmienić nawyki, które są złymi wzorcami ruchowymi, potęgującymi dolegliwości, ale także w jakim stopniu wdraża on ćwiczenia proponowane przez fizjoterapeutę, które pomagają w powrocie do wcześniejszej sprawności. Dlatego tak ważne jest nastawienie, chęć i determinacja samego pacjenta – tłumaczy specjalistka.

Człowiek jest zintegrowaną całością. Nie da się oddzielić ciała od psychiki i ducha. Wszystkie te elementy wzajemnie na siebie oddziałują. Przeciążenie psychiczne wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Dlatego w powrocie do pełnej sprawności ważne jest zadbanie o każdą sferę naszego życia. A sama terapia fizjoterapeutyczna powinna skupiać się na poszukiwaniu i rozwiązywaniu problemu, a nie tylko na doraźnej likwidacji bólu w danej chwili. – Choć eliminacja bólu jest elementem bardzo ważnym, to najważniejszym celem całego procesu fizjoterapeutycznego jest rozwiązywanie problemu i docieranie do jego źródła, którego likwidacja może przyczynić się do zwiększenia skuteczności terapii – mówi fizjoterapeutka.

*

Mgr Magdalena Szymkiewicz, fizjoterapeutka i dyplomowana masażystka. Absolwentka fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, tytuł technika masażysty uzyskała w 2015 roku. Zajmuje się dysfunkcjami mięśniowo-powięziowymi oraz schorzeniami układu ruchu wynikającymi z przeciążeń i urazów powstających zarówno u sportowców, pracowników biurowych, jak i osób starszych. A także profilaktyką i terapią obrzęków różnego pochodzenia. Wykonuje też masaż Shantala u niemowlaków. 

Polecane