Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rewolucja w opiece geriatrycznej! Prezydent podpisał ustawę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.09.2023 14:37

Rewolucja w opiece geriatrycznej! Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda
canva.com

Andrzej Duda ogłosił, że ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nowy standard w polskiej służbie zdrowia. Wyraził oczekiwanie, że w ciągu pierwszych kilku lat obowiązywania ustawy w Polsce powstanie ponad 300 centrów zdrowia 75 plus. 

Prezydent podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej

Innowacyjne rozwiązania mają zreformować geriatrię w kierunku podejścia środowiskowego, w którym świadczenia zdrowotne będą dostępne blisko miejsca zamieszkania seniora. Andrzej Duda ogłosił, że ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nowy standard w polskiej służbie zdrowia. Wyraził oczekiwanie, że w ciągu pierwszych kilku lat obowiązywania ustawy w Polsce powstanie ponad 300 centrów zdrowia 75 plus. 

Prezydent przytoczył, że historię przygotowania ustawy zapoczątkowało spotkanie z prof. Ewą Marcinowską-Suchowierską i ministrem Markiem Balickim w Pałacu Prezydenckim. „Wtedy po raz pierwszy usłyszałem od nich o tej bardzo pilnej potrzebie stworzenia specjalnej regulacji, na mocy której możliwa będzie do stworzenia sieć opieki geriatrycznej w Polsce” - powiedział. 

Dzisiaj (...) w Polsce osób w wieku 75 plus jest 2,7 miliona, to siedem procent obywateli, w większości kobiet. Będzie ich przybywało (...). Eksperci szacują, że w 2040 roku będzie to około 14 procent obywateli, a w 2050 roku - 16,5 procent obywateli” - powiedział Andrzej Duda. 

Jak wskazał prezydent, specjalistycznej opieki geriatrycznej jest w Polsce za mało. „To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. Kiedy podzielimy to na województwa, to wychodzi zaledwie cztery oddziały na województwo” - powiedział. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-05T141720.308.png

Insulinooporność – objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać

Główny cel ustawy - umożliwienie osobom w wieku seniorskim jak najdłuższe trwanie życia w zdrowiu

Prezydent podkreślił, że przede wszystkim potrzebny jest program, który będzie umożliwiał osobom w wieku seniorskim jak najdłuższe trwanie życia w zdrowiu, pozwalające na samodzielne funkcjonowanie. Chcielibyśmy, aby tej całodobowej opieki było jak najmniej. A żeby było jej jak najmniej, potrzebny jest nam program, który będzie programem prowadzenia osób w wieku seniorskim poprzez zdrowe życie. Taki, który będzie umożliwiał im sprawność, normalne, jak najdłuższe funkcjonowanie, jak najdłuższą samodzielność i jak najdłużej zdrowie” - powiedział Andrzej Duda. 

Stąd też pojawił się pomysł utworzenia centrów zdrowia 75 plus, w których będą dostępni koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci.Będzie możliwość uzyskania z jednej strony opieki, ale z drugiej strony porady, a także dodatkowo jeszcze rehabilitacji” - powiedział prezydent. 

W Polsce ma powstać ponad 300 centrów zdrowia 75 plus

W ramach funkcjonowania ustawy w ciągu pierwszych kilku lat w Polsce ma powstać ponad 300 centrów zdrowia 75 plus. Innowacyjne rozwiązania mają zreformować geriatrię w kierunku podejścia środowiskowego, w którym usługi medyczne świadczone będą blisko miejsca zamieszkania seniora. Nowe podmioty lecznicze mają zapewniać kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia starszych pacjentów. 

Jak wskazuje ustawa - szczególna opieka geriatryczna sprawowana będzie w szpitalnych oddziałach geriatrycznych, w centrach zdrowia 75 plus i w podstawowej opiece zdrowotnej.

W ustawie dokładnie określono cele tworzonej opieki geriatrycznej. Wśród nich zostały wymienione m.in. utrzymanie możliwie jak najwyższej sprawności funkcjonalnej i samodzielności seniorów; zagwarantowanie ustalonych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej; zapewnienie wsparcia psychologicznego. Fundamentem działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, funkcjonujących na obszarze województwa będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia.

Aby zagwarantować właściwą jakość świadczonych usług, w ustawie określono minimalne standardy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych oraz standardy minimalnej i maksymalnej liczby osób zamieszkujących obszar funkcjonowania centrum. 

Tagi: Zdrowie
Polecane