Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Sanepid zamyka kąpieliska. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 20.07.2024 13:24

Sanepid zamyka kąpieliska. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego

zakaz kąpieli, kąpieliska
Fot. Shutterstock/ Longfin Media

Cztery kąpieliska w Zachodniopomorskiem zostały zamknięte. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje w Kąpielisku “Stawek” w Gryficach, Szczucze w Golczewie, Wodna Dolina w Koszalinie oraz morskie kąpielisko w Dziwnówku.

Sytuacja ma związek z zakwitem sinic. Niestety, nie wszyscy stosują się do tych zakazów. Jakie mogą być skutki kąpieli mimo zakazu Głównego Inspektoratu Sanitarnego?

Cztery placówki w Zachodniopomorskiem zamknięte

W Zachodniopomorskiem zostały zamknięte cztery kąpieliska. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, że to właśnie tam obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Na kąpieliskach “Stawek” w Gryficach oraz Szczucze w Golczewie sanepid wprowadził zakaz wchodzenia do wody ze względu na zakwit sinic.

Jak wyjaśnia GIS, wciąż nie można kąpać się w kąpielisku morskim w Dziwnówku oraz z Wodnej Doliny w Koszalinie. Powód? Chodzi o przekroczenie stężenia bakterii  Escherichia coli i enterokoków. Kilka tygodni temu, w czerwcu Wodna Dolina była niedostępna dla miłośników kąpieli w związku z uzyskaniem oceny niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy.

shutterstock_2011639013.jpg
Fot. Shutterstock/ Anna Gawlik

GIS przypomina, jakie mogą być skutki kąpieli mimo zakazów

GIS przypomina, jakie mogą być skutki kąpieli mimo ważnych zakazów. Jak się okazuje, spożycie wody z bakteriami grupy Coli, Escherichia coli i enterokoków  powoduje zatrucie pokarmowe. Charakterystycznymi symptomami jest ból brzucha czy gwałtowna biegunka. Do tego dochodzą też nudności, wymioty, brak apetytu, ale też ogólne osłabienie.

Mogą pojawić się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała. Warto dodać, że niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może powodować łzawienie oczu wysypkę, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Czym są sinice?

Sinice, nazywane są cyjanofitami, cyjanobakteriami oraz cyjanoprokariotami. Jest to nazwa odnosząca się do gromady organizmów samożywnych należących początkowo do roślin. Zaliczane są do prokariotów znajdujących się w królestwie bakterii. Sinice mają zdolność do fotosyntezy.

To organizmy odporne na susze oraz wysokie temperatury, dlatego są w stanie przetrwać w każdych warunkach na ziemi. Część z nich zawiera toksyny, bardzo niebezpieczne, jeśli pojawią się w zbiornikach wodnych. Dlatego gdy sinice znajdują się w jeziorze czy morzu, kąpieliska są zamykane.

Czytaj też:

Sinice w Bałtyku kwitną. Nowe miejsca z zakazem kąpieli

Sinice są niebezpieczne nie tylko podczas kąpieli. Uważać trzeba nawet na spacery

Tak przechowuj żywność w upalne dni. GIS przypomina o kilku ważnych zasadach