Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Sinice w Bałtyku kwitną. Nowe miejsca z zakazem kąpieli
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 13.07.2024 00:54

Sinice w Bałtyku kwitną. Nowe miejsca z zakazem kąpieli

Sinice w Bałtyku
Fot. Canva

Sinice, które kwitną w Bałtyku, mogą skutecznie zniszczyć wakacyjny urlop. Kiedy pojawiają się sinice nie wolno nie tylko się kąpać, ale lepiej także nie przebywać nad wodą i nie wdychać oparów, które wydzielają. GIS zaktualizował listę kąpielisk z zakazem wchodzenia do wody właśnie z powodu sinic. Gdzie nie wolno się kąpać?

Sinice nad Bałtykiem

Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi wykaz kąpielisk i akwenów wodnych, w których nie można się kąpać. Na interaktywnej mapie na bieżąco aktualizowane są miejsca, gdzie występują zanieczyszczenia w wodzie i powinna wisieć czerwona flaga oznaczająca właśnie zakaz kąpieli. 

Z danych z 12 lipca wynika, że na sześciu trójmiejskich kąpieliskach pojawiły się czerwone flagi. Mowa o kąpieliskach:

  • Gdynia Śródmieście,
     
  • Gdynia Redłowo,
     
  • Gdynia Orłowo,
     
  • Molo Gdańsk Brzeźno,
     
  • Hallera Gdańsk Brzeźno,
     
  • Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.

Zakaz kąpieli obowiązuje także na plaży w Łebie, ale tutaj powodem są nie sinice, ale występowanie w wodzie bakterii coli.

Mapa na stronie GIS obejmuje kąpieliska w całej Polsce. Można ją znaleźć na stronie GIS: https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/mapa

Jesienne 14. emerytury będą wcześniej. Część seniorów już wkrótce dostanie pieniądze Zapomnij o maśle na dobre. Te produkty to o wiele zdrowsze zamienniki

Czym grozi kontakt z sinicami?

Sinice wytwarzają kilka rodzajów toksyn, w tym hepatotoksyny działające negatywnie na wątrobę, niebezpieczne dla układu nerwowego neurotoksyny i dermatotoksyny, czyli takie toksyny, które mogą dać objawy na skórze. Kontakt z sinicami może dawać różne objawy, także przypominać przeziębienie - pojawiają się wtedy gorączka, ból gardła, kaszel. Sinice mogą także zaostrzać objawy astmy. 

Do objawów zatrucia sinicami należą:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, niewydolność wątroby, a nawet krwotok);
  • wsypka na skórze;
  • podrażnienie oczu i pojawienie się pęcherzy w jamie ustnej;
  • zaburzenia równowagi – neurotoksyny mogą mieć również wpływ na mięśnie oddechowe, co może doprowadzić nawet do niedotlenienia mózgu i śmierci.

Objawy zatrucia sinicami mogą pojawić się już kilka godzin po kąpieli w skażonej wodzie, ale równie dobrze dopiero po kilku dniach.
 

Jak rozpoznać sinice?

Sinice stosunkowo łatwo rozpoznać. Woda, gdzie zakwitły jest zielona, a na jej powierzchni tworzy się charakterystyczny kożuch lub piana. Sinice wyglądem przypominają glony, jednak odróżnia je od nich zapach – to połączenie gnijących ryb i pleśni. Co więcej nie tylko kąpiel w takiej wodzie jest szkodliwa - nie powinno się także wdychać toksyn, które unoszą się w powietrzu dookoła zakwitów. Oznacza to, że razem z kąpielą odpada plażowanie, a nawet spacerowanie. 

Polecamy: Niezbędnik na wakacje. Które kosmetyki z witaminą C warto mieć pod ręką?

Jak leczyć zatrucie sinicami?

Leczenie zatrucia sinicami jest głównie objawowe. Należy nawadniać organizm w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, a także dbać o skórę z wysypką, aby nie dopuścić do nadkażeń bakteryjnych. Wszelkie cięższe objawy wymagają pomocy lekarza. Pod jego opiekę powinny trafić zwłaszcza dzieci.

Zobacz też:

Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?

Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Można uzyskać wyższe świadczenie

Quiz z anatomii. Jak dużą masz wiedzę? Sprawdź się