Skąd się biorą szumy w uszach? Niektóre powody są naprawdę zaskakujące
Wiele osób skarży się na różne szumy i piski w uszach. To niezwykle męczące zjawisko, które znacznie obniża komfort życia, jest przyczyną obniżenia koncentracji, może generować stres, nadpobudliwość i szereg innych dokuczliwych objawów.
Czy można jakoś leczyć szumy uszne? Jest wiele sposobów, ale najważniejsze w tej kwestii to poznać przyczynę tych subiektywnych dźwięków. Osteopata wskazuje 8 podstawowych.
Czym są szumy uszne?
Szumy uszne, a także inne dźwięki, jak piski, czy skrzypienia to wrażenia dźwiękowe, które powstają mimo braku autentycznego bodźca dźwiękowego. Mogą dotyczyć jednego lub obu uszu i czasem są postrzegane jako dźwięk z zewnątrz, a czasem jako dźwięk w głowie. Szumy uszne mogą występować sporadycznie lub mieć charakter przewlekły.
Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy ok 5-10 proc. osób i nasila się wraz z wiekiem. Zwykle jej przyczyną jest pogarszający się słuch, jakieś uszkodzenia na drodze słuchowej, ale powodów, dla których niektórzy ludzie słyszą szumy w uszach, jest więcej, w tym nerwiak nerwu VIII, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu .
Szumy uszne – przyczyny
O przyczynach szumów usznych mówi osteopata Tomek Paprzycki (Instagram @ czkalaka_osteo). Wymienia ich aż osiem:
-
czynniki mechaniczne – np. uraz akustyczny, jak wybuch, praca w hałasie, słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach, ale także np. nurkowanie,
-
powikłania chorób – nadciśnienia, niewydolności serca, insulinooporności,
cukrzycy
, RZS-u, zapalenia zatok, infekcji ucha,
-
nadużywanie leków ototoksycznych – są to aspiryna, ibuprofen, diklofenak, naproksen, tetracykliny,
-
przewlekły stres,
-
palenie papierosów,
-
niedobory – głównie
witaminy D
, B12, cynku, żelaza, wapnia,
-
dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego –
np. przez bruksizm, zgrzytanie zębami, duże wady zgryzu, czy np. przez ósemki,
- czynniki napięciowe – zbyt duże napięcia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, mięśni podpotylicznych, czworobocznego grzbietu, skroniowego, żwacza, skrzydłowych bocznych i przyśrodkowych. One bezpośrednio wpływają na mięśnie napinacz błony bębenkowej i mięsień strzemiączkowy, a te napięcia mogą wynikać ze złej postawy , z napięć w ciele gdzieś indziej, np. w biodrach, plecach, albo z napięć wisceralnych.
Jak leczyć szumy uszne?
Podstawą, jeśli chodzi o leczenie szumów usznych, jest znalezienie ich przyczyny. Tu pomóc może laryngolog, audiolog, neurolog, psycholog, fizjoterapeuta lub osteopata. Pacjent zwykle musi wykonać szereg testów diagnostycznych, w tym audiometrię, tympanometrię, otoemisje akustyczne czy słuchowe potencjały wywoławcze. Lekarz może też zlecić tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny głowy i szyi (MR), jak również badanie angiograficzne.
Po ustaleniu przyczyny szumów dobiera się postępowanie terapeutyczne. Może to być: np.
-
aparat słuchowy – w przypadku osób z niedosłuchem – aparat powoduje, że dźwięki są wyraźniejsze i głośniejsze, a tym samym szumy stają się mniej zauważalne,
-
leczenie psychiatryczne lub opieka psychologa – szczególnie pomocna bywa terapia poznawczo-behawioralna, podczas której pacjenci są uczeni, jak radzić sobie z szumami usznymi, jak rozproszyć uwagę czy opanować stres,
-
leczenie dźwiękiem – stosowanie dźwięków, które „maskują” szumy. W tym celu wykorzystuje się specjalne generatory dźwięku czy aparaty słuchowe,
-
embolizację – w przypadku malformacji naczyniowych,
-
operację – w przypadku nerwiaków nerwu słuchowego,
- fizjoterapię – w przypadku przyczyn napięciowych.
Zobacz także:
Zatkany nos, niedosłuch? Tak może zaczynać się rak gardła
Skąd się biorą "głosy" w głowie chorego na schizofrenię? Przełomowe odkrycie
Używasz patyczków do czyszczenia uszu? Po tym, co pokazał laryngolog, przestaniesz