Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Używasz patyczków do czyszczenia uszu? Po tym, co pokazał laryngolog, przestaniesz
Marta Uler
Marta Uler 06.09.2024 11:53

Używasz patyczków do czyszczenia uszu? Po tym, co pokazał laryngolog, przestaniesz

Patyczki do czyszczenia uszu są niebezpieczne.
Fot. Canva/instagram.com/laryngologiapoprostu

Patyczki kosmetyczne nie są polecane przez lekarzy laryngologów. Nic dziwnego – to kontrowersyjny produkt, do użycia którego należy podchodzić z wyjątkową rozwagą i precyzją. Jeden nieostrożny ruch i możemy mieć duży problem.

Ucho to narząd bardzo czuły i delikatny. Na końcu przewodu słuchowego znajduje się błona bębenkowa. To cienka struktura, którą łatwo można uszkodzić, kiedy nieumiejętnie "grzebie” się w uchu patyczkiem. Jak to wygląda – pokazał lekarz. 

Higiena to podstawa zdrowia. Także, jeśli chodzi o uszy

"Brudne uszy to obciach” – słyszymy to od dziecka. Więc myjemy uszy, jak i całe nasze ciało. Wiemy także, że tu chodzi nie tylko o aspekt społeczny, ale głównie o zdrowie. Higiena to podstawa. Jednak wielu z nas ma wyjątkowo zgubny nawyk czyszczenia uszu patyczkami, czy szpatułkami kosmetycznymi. 

Trzeba podkreślić, że ucho to bardzo delikatny narząd. Zbudowane jest z wielu struktur, dzięki którym możemy słyszeć. Np. na końcu przewodu słuchowego znajduje się cienka błona bębenkowa, taki łącznik między uchem środkowym a zewnętrznym. Ta cienka membrana przetwarza fale dźwiękowe w drgania mechaniczne i przekazuje je na młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Trzy kosteczki słuchowe przenoszą drgania do ucha wewnętrznego, a w ślimaku zmieniają się one na impuls bioelektryczny, który biegnie do mózgu. W ten sposób słyszymy.

Błona bębenkowa jest cienka, delikatna i mało elastyczna. To dlatego nie jest większą sztuką ją uszkodzić. A do takich sytuacji może dojść, kiedy np. czyścimy uszy patyczkami. Jeśli trochę za głęboko wsuniemy szpatułkę, możemy ją nawet przebić. 

Fot. Wikipedia/Anatomy_of_the_Human_Ear.svg: Chittka L, Brockmannderivative work: M•Komorniczak
Wystarczy, że wlejesz to do pralki, a brud i zarazki znikną w mgnieniu oka! Miał raka jelita 4. stopnia. Tych objawów nie dostrzegł

Nieumiejętne czyszczenie uszu grozi uszkodzeniem błony bębenkowej

O tym, jak niebezpieczne może okazać się czyszczenie uszu patyczkami, opowiedział laryngolog, dr hab.n.med. Mirosław Szczepański, czyli @ laryngologiapoprostu, na Instagramie:

Jak mówi specjalista, w wyniku stosowania tej praktyki można sobie skaleczyć przewód słuchowy i doprowadzić do sporego krwawienia. Ale nie tylko: "Patyczki do uszu są niebezpieczne, a ich używanie może doprowadzić nawet do przerwania błony bębenkowej i zapalenia ucha zewnętrznego” – mówi w filmie. 

Lekarz przytacza przykład pacjenta, do którego zadzwonił telefon w momencie, kiedy czyścił uszy patyczkiem: "Przez nieuwagę docisnął telefonem patyczek i uszkodził sobie błonę bębenkową, czyli zrobił w niej dziurę. Następnie rozwinął się stan zapalny przewodu słuchowego zewnętrznego. Leczenie zapalenia trwa 10 dni, natomiast wygojenie przerwanej błony bębenkowej – kilka tygodni lub miesięcy. Czasem w ogóle się nie zarasta”. 

Widać to na tym zdjęciu:

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Prawidłowe czyszczenie uszu powinno zatem być delikatne i ostrożne, aby jak najrzadziej dochodziło do uszkodzeń. Oto kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać:

  • Uszy mają mechanizm samooczyszczania, a woskowina zwykle wydostaje się na zewnątrz sama. Można ją delikatnie usunąć za pomocą wilgotnej chusteczki nałożonej na mały palec lub rożka ręcznika.
     
  • W przypadku nagromadzenia woskowiny, można stosować krople rozmiękczające dostępne w aptekach, które ułatwiają jej usunięcie.
     
  • Podczas kąpieli lub prysznica można delikatnie opłukać zewnętrzną część ucha wodą, unikając dostania się wody do kanału słuchowego.
     
  • Jeśli woskowina powoduje zatykanie lub dyskomfort, warto udać się do lekarza, który bezpiecznie oczyści uszy za pomocą specjalnych narzędzi lub irygacji.

Ważne – unikaj wkładania jakichkolwiek przedmiotów do kanału słuchowego, aby uniknąć podrażnień lub uszkodzeń błony bębenkowej.

Zobacz także:

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań

Kolor woskowiny usznej mówi wiele o zdrowiu. Ten kolor to ostrzeżenie

Zatkane ucho. Jak usunąć czop z wosku?