Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Składka zdrowotna od przedsiębiorców. Będzie rewolucja w podstawie naliczania
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 26.10.2024 09:49

Składka zdrowotna od przedsiębiorców. Będzie rewolucja w podstawie naliczania

Składka zdrowotna, przedsiębiorcy
Fot. Shutterstock/Grand Warszawski

Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował w serwisie X, że przychody pochodzące ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w podstawie naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy sprzedają środki trwałe, jak maszyny, urządzenia czy nieruchomości, które wykorzystywane są w działalności gospodarczej, nie będą musieli uwzględniać tych przychodów przy obliczaniu składki zdrowotnej.

 

Projekt ustawy, który wyłącza przychody ze sprzedaży środków trwałych

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy, który wyłącza przychody ze sprzedaży środków trwałych z podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Ten dokument wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, nawiązał do wyzwań związanych z obecną konstrukcją składki zdrowotnej. Na portalu X tak napisał: “Tak, to dalece mniej, niż zadeklarowane i potrzebne zmiany w składce zdrowotnej. Jak posprzątać po Polskim (nie)Ładzie i wesprzeć przedsiębiorców nadal rozmawiamy w gronie ministrów. Rozwiązanie tego nie jest łatwe, ale musimy je znaleźć” - czytamy.

 

Projekt ustawy do konsultacji

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy, obejmującej wyłączenie z oskładkowania środków trwałych dla przedsiębiorców, czyli obowiązku opłacenia składki w przypadku sprzedaży firmowego auta.

W wykazie prac legislacyjnych rządu 8 października pojawiła się informacja o zmianach w składce zdrowotnej, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Nowe przepisy mają wyłączyć dochody ze sprzedaży środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej dla osób rozliczających się według skali podatkowej, podatku liniowego oraz dla osób osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W komunikacie czytamy: „W konsekwencji odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.” To rozwiązanie ma przynieść ulgę przedsiębiorcom, eliminując dodatkowe obciążenia wynikające ze sprzedaży majątku trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

 

Zmiana jest odpowiedzią na wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych

Projekt ustawy przewiduje również wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zmiana jest odpowiedzią na wzrost obciążeń, jakie przedsiębiorcy odczuli od 1 stycznia 2022 roku wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, który zwiększył koszty składki zdrowotnej. Resort spodziewa się, że nowe rozwiązanie poprawi rentowność działalności gospodarczej, przynosząc przedsiębiorcom wymierne korzyści.

W budżecie na 2025 rok zarezerwowano 4 miliardy złotych jako rekompensatę dla Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) za zmniejszone wpływy wynikające z planowanego obniżenia składki zdrowotnej. Z uwagi na to, że ochrona zdrowia w Polsce jest w dużej mierze finansowana z wpływów ze składki zdrowotnej, takie zabezpieczenie budżetowe ma na celu zapewnienie stabilności systemu.

W projekcie planu finansowego NFZ na 2025 rok przewidziano, że wpływy z samej składki zdrowotnej wyniosą ponad 173,1 miliarda złotych, co stanowi 87,5% całkowitych przychodów Funduszu.

Czytaj też:

Koniec składki zdrowotnej na starych zasadach. Rewolucja dotknie wszystkich Polaków

Niepokojące listy od ZUS. Seniorzy muszą oddać nawet 1780 zł

Dodatkowe 300 zł od rządu. Seniorzy mogą liczyć na większe pieniądze do emerytury