Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Śmierć Aleksieja Nawalnego. Lekarz opozycjonisty o przyczynie zgonu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.02.2024 21:20

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Lekarz opozycjonisty o przyczynie zgonu

Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny / fot. EPA/SERGEI ILNITSKY Dostawca: PAP/EPA, tło: Fot. Pawel Wodzynski/East News

Nie żyje Aleksiej Nawalny, słynny rosyjski opozycjonista. Wersja oficjalna, czyli rosyjskiej propagandy Putina podaje, że Nawalny „poczuł się źle na spacerze" w kolonii karnej, wezwano do niego karetkę, ale po półgodzinnej reanimacji lekarze stwierdzili zgon. I że jego przyczyną był “zakrzep krwi”. Co na to lekarz opozycjonisty i jego prawnik? 

Niezależny opozycyjny portal rosyjski Meduza pokazał screen poruszającego wpisu z mediów społecznościowych mamy Aleksieja Nawalnego, który opublikowała po śmierci syna. Jednak, kiedy dziennikarze zorientowali się, że nie był w opcji dostępnej publicznie, tylko dla “widoczne dla znajomych”, zdecydowali się go usunąć. 

Nawalny był torturowany i próbowano go otruć

Nawalny_East.jpg.png

Aleksiej Nawalny, fot. East News 

Aleksiej Nawalny był znanym opozycjonistą sprzeciwiającym się reżimowi Putina. Walczył też z korupcją w Rosji. Organizował demonstracje antyrządowe, w których brały udział wielotysięczne tłumy.  W styczniu 2021 roku został aresztowany na lotnisku w Moskwie, kiedy wracał z Niemiec, gdzie był leczony po próbie otrucia.

Opozycjoniście wytaczano kolejne sprawy karne, przez co łącznie otrzymał wyrok kilkudziesięciu lat pozbawienia wolności. Władze rosyjskie więziły go w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji, gdzie był poddawany torturom fizycznym i psychicznym. Współpracownicy Nawalnego wiele razy alarmowali, że mężczyzna jest w bardzo złym stanie zdrowotnym, a służby więzienne uniemożliwiają mu kontakt z lekarzami i nie podają na czas leków. 

Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach

"Jest oczywiste, że ogólny stan zdrowia Nawalnego był zły"

lekNawProjekt bez nazwy (3).jpg

Anastasia Vassilieva, lekarka Nawalnego na konferencji prasowej w 2019 r. mówi o tym, że opozycjonista został otruty. Fot. źródło:BBC.com

Prokremlowska telewizja RT podała, że powodem śmierci opozycjonisty był zakrzep krwi. Lekarz Nawalnego, Aleksander Połupan w rozmowie z niezależnym portalem Meduza powiedział, że bez obdukcji nie da się tego stwierdzić. Podkreślił, że chorobę zakrzepowo-zatorową można wykazać jedynie podczas sekcji zwłok i nie istnieją inne metody. Dodał też, że u opozycjonisty nie stwierdzono żadnego obiektywnego ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.

Lekarz Aleksander Połupan był członkiem konsylium badającego Nawalnego po jego zatruciu w 2020 roku. 

Nawalny w styczniu 2021 r. wrócił do Rosji po leczeniu w niemieckiej klinice z powodu zatrucia nowiczokiem, środkiem paralityczno-drgawkowym. To wyjątkowo toksyczny związek fosforoorganiczny z grupy tych, do których należą słynne gazy bojowe: sarin, soman i VX.

Lekarz Nawalnego o przyczynie śmierci opozycjonisty

W rozmowie z portalem Meduza Aleksander Połupan powiedział teraz:

“Kontaktowałem się z bliskimi Aleksieja tylko w tych momentach, gdy jego stan zdrowia wyraźnie się pogarszał - i według posiadanych przeze mnie informacji nie doszło do zasadniczego i krytycznego pogorszenia w tym obszarze."

Połupan przyznał, że ogólny stan zdrowia Nawalnego nie był dobry. "Jest oczywiste, że ogólny stan zdrowia Nawalnego był zły – jak w przypadku każdej osoby umieszczonej w takich warunkach. Ale wydaje mi się, że podana przyczyna jego śmierci jest mało prawdopodobna - mówił lekarz. 

Prawnik Nawalnego powiedział, że na prośbę rodziny nie komentuje sprawy. 

żródła: Portal Meduza.io, TVN24, PAP, tas / prpb, vesti.ru

Polecane