Świąteczny dodatek do pensji. Czym jest tzw. karpiowe i komu przysługuje?
Część pracowników w okresie świąt może liczyć na dodatkowe świadczenia od pracodawcy, co dla wielu osób może być sporym zaskoczeniem. Jednak w samorządach i większych firmach ta tradycja znana jest pod nazwą tzw. karpiowego.
Wysokość przyznawanej z okazji świąt kwoty zależy od regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i z reguły wynoszą kilkaset złotych. W tym roku mają oscylować wokół kwoty od 500 do nawet 1000 zł, choć nie zawsze w postaci gotówki. Niektórym pracownikom karpiowe wypłacane jest w postaci bonów lub paczek ze słodyczami. W sektorze prywatnym premie i upominki przekazywane pracownikom z okazji świąt również stają się coraz popularniejsze.
Benefity w budżetówce
Do jednej z zalet pracy w sektorze budżetowym należą z pewnością świadczenia wypłacane z funduszu socjalnego. Zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych tradycyjnym punktem z socjalnej liście benefitów jest karpiowe. Jego wysokość i forma zależy od wewnętrznych regulaminów. Część osób będzie mogła operować w czasie świat gotówką, dla innych pozostaną bony lub gotowe przygotowane wcześniej paczki ze słodyczami lub inne formy wsparcia, np. dofinansowanie do wypoczynku.
Program Profilaktyka 40 Plus się kończy. Wnioski nie są optymistyczne #PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny wskazuje kilka możliwościSektor prywatny nie pozostaje w tyle
Premie i różnego rodzaju benefity wypłacane są również w sektorze prywatnym. Według badania Randstad we współpracy z GfK, prawie połowa (46 proc.) Polaków pracujących w prywatnych przedsiębiorstwach może liczyć na jakąś formę wsparcia w postaci premii lub bonu podarunkowego. Wartość tego typu świadczeń często zależy od stanowiska pracownika w danej firmie, jego osiągnięć i zaangażowania w pracę, a przede wszystkim od budżetu, jaki przeznaczono na tę formę wsparcia.
Jakie znaczenie ma karpiowe?
Dodatki świąteczne, takie jak karpiowe, premie czy bony podarunkowe przede wszystkim poprawiają w pewnym stopniu sytuację finansową pracowników. Mają także wpływ na ich samoocenę i samopoczucie. Przygotowanie kolacji wigilijnej i zakup prezentów dla najbliższych dla wielu osób jest sytuacją stresująca, często odbijającą się na zdrowiu. Doceniony pracownik ma nie tyle większą motywację do pracy, ale czuje się bezpieczniej, pewniej, jest mniej zestresowany, a świadomość, że może pozwolić sobie na lepszej jakości produkty spożywcze, zakup suplementów z myślą o seniorach czy obdarowanie dzieci słodkim podarunkiem, sprawia, że ma poczucie większej sprawczości. Badania pokazują, że świadczenia tego typu budują pozytywne relacje między pracodawcami a pracownikami, zmniejszając stres związany ze świątecznymi wydatkami. Święta to czas, kiedy dodatkowe wsparcie od pracodawcy może pomóc w zachowaniu zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym.
Zobacz także:
Zmiana dla 98 tys. emerytów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kto odzyska należne świadczenia?
To koniec Centrów Zdrowia Psychicznego? Rzeczniczka Praw Dziecka zaniepokojona planami
Czekasz na wizytę do lekarza ponad 60 dni? Posłowie chcą, by zapłacił za to NFZ