Pacjenci.pl Zdrowie psychiczne “Syndrom kaczki” wyniszcza tysiące kobiet. Ciągle powtarzają jedno słowo
Fot. Canva

“Syndrom kaczki” wyniszcza tysiące kobiet. Ciągle powtarzają jedno słowo

14 września 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

“Syndrom kaczki” to rodzaj zachowania kobiet - kobiet, które dużo od siebie wymagają, żyją w ciągłym stresie i ciągle przepraszają. Za co? Za wszystko. Czym dokładnie jest “syndrom kaczki”? Sprawdź.

Perfekcjoniści mają gorzej?

Badacze z Stanford University określili mianem "syndromu kaczki" rodzaj wewnętrznej walki z samym sobą. Dotyczy on głównie kobiet. które mają tendencję do bycia perfekcjonistkami. Dla osób z zewnątrz ich rozterki są niewidoczne, na pozór wszystko jest idealnie. Ale osoby z tym zaburzeniem żyją pod ciągłą presją swoich oczekiwań. Nawet niewielka porażka, którą nikt się nie przejmuje, dla nich jest druzgocąca. Chcą być we wszystkim najlepsze i dają z siebie wszystko. A że w życiu nie wszystko jest idealne, takie osoby cierpią.

Polecamy: Metoda 4-7-8 to rewelacja. Dzięki niej zapomnisz o problemach z zasypianiem

Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj
Przyspieszone starzenie mózgu u dziewczynek. Winna pandemia COVID-19

Wszystko zaczyna się w dzieciństwie

Zdaniem dr Valentiny Scoppio “syndrom kaczki” wykształca się już w dzieciństwie, chociaż duże znaczenie w jego rozwoju odgrywają też media społecznościowe. - Każdy ma poczucie, że zawsze musi wyglądać jak najlepiej: być wydajnym, konkurencyjnym, szczęśliwym, sprawnym - mówiła w rozmowie z włoskim magazynem "Starbene". A w życiu wcale nie jest tak, jak na świetnie wykadrowanym i obrobionym zdjęciu.

Po raz pierwszy “syndrom kaczki” został opisany przez Carol Dweck, psycholożkę wykładającą na Uniwersytecie Stanforda. Porównała ona to zachowanie do zachowania kaczek, które podczas pływania wyglądają na szczęśliwe i zrelaksowane, jednak pod taflą wody wykonują wiele ruchów, które pozbawiają je energii.

"Syndrom kaczki" - objawy

Duże znaczenie w rozwoju i rozpoznaniu zaburzenia ma… presja, którą same sobie narzucamy. To z kolei powoduje bardzo silny stres i niepokój, a wraz z nimi może dojść do rozwoju problemów ze snem, zaburzeń koncentracji, trudności z poradzeniem sobie z porażką, nadmierne przeżywanie i rozpamiętywanie niepowodzeń. Z czasem może pojawić się także niechęć do kontaktów towarzyskich, a nawet - unikanie ludzi. W przypadku doświadczania dużego stresu należy niezwłocznie porozmawiać ze specjalistą oraz wdrożyć metody radzenia sobie ze stresem. Warto także zastanowić się nad swoimi priorytetami i nie traktować każdego zadania, jakby od niego miało zależeć wszystko. Nadmierna presja, którą sami tworzymy, jest właśnie głównym objawem “syndromu kaczki”.

Co więcej, kobiety dotknięte tym zaburzeniem bardzo często przepraszają . I to dosłownie za wszystko.

Zobacz też:

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy

Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę

Włosy na kobiecych rękach to często objaw choroby. Tu nie wystarczy depilacja, trzeba iść do lekarza
Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko