“Syndrom kaczki” wyniszcza tysiące kobiet. Ciągle powtarzają jedno słowo
“Syndrom kaczki” to rodzaj zachowania kobiet - kobiet, które dużo od siebie wymagają, żyją w ciągłym stresie i ciągle przepraszają. Za co? Za wszystko. Czym dokładnie jest “syndrom kaczki”? Sprawdź.
Perfekcjoniści mają gorzej?
Badacze z Stanford University określili mianem "syndromu kaczki" rodzaj wewnętrznej walki z samym sobą. Dotyczy on głównie kobiet. które mają tendencję do bycia perfekcjonistkami. Dla osób z zewnątrz ich rozterki są niewidoczne, na pozór wszystko jest idealnie. Ale osoby z tym zaburzeniem żyją pod ciągłą presją swoich oczekiwań. Nawet niewielka porażka, którą nikt się nie przejmuje, dla nich jest druzgocąca. Chcą być we wszystkim najlepsze i dają z siebie wszystko. A że w życiu nie wszystko jest idealne, takie osoby cierpią.
Polecamy: Metoda 4-7-8 to rewelacja. Dzięki niej zapomnisz o problemach z zasypianiem
Wszystko zaczyna się w dzieciństwie
Zdaniem dr Valentiny Scoppio “syndrom kaczki” wykształca się już w dzieciństwie, chociaż duże znaczenie w jego rozwoju odgrywają też media społecznościowe. - Każdy ma poczucie, że zawsze musi wyglądać jak najlepiej: być wydajnym, konkurencyjnym, szczęśliwym, sprawnym - mówiła w rozmowie z włoskim magazynem "Starbene". A w życiu wcale nie jest tak, jak na świetnie wykadrowanym i obrobionym zdjęciu.
Po raz pierwszy “syndrom kaczki” został opisany przez Carol Dweck, psycholożkę wykładającą na Uniwersytecie Stanforda. Porównała ona to zachowanie do zachowania kaczek, które podczas pływania wyglądają na szczęśliwe i zrelaksowane, jednak pod taflą wody wykonują wiele ruchów, które pozbawiają je energii.
"Syndrom kaczki" - objawy
Duże znaczenie w rozwoju i rozpoznaniu zaburzenia ma… presja, którą same sobie narzucamy. To z kolei powoduje bardzo silny stres i niepokój, a wraz z nimi może dojść do rozwoju problemów ze snem, zaburzeń koncentracji, trudności z poradzeniem sobie z porażką, nadmierne przeżywanie i rozpamiętywanie niepowodzeń. Z czasem może pojawić się także niechęć do kontaktów towarzyskich, a nawet - unikanie ludzi. W przypadku doświadczania dużego stresu należy niezwłocznie porozmawiać ze specjalistą oraz wdrożyć metody radzenia sobie ze stresem. Warto także zastanowić się nad swoimi priorytetami i nie traktować każdego zadania, jakby od niego miało zależeć wszystko. Nadmierna presja, którą sami tworzymy, jest właśnie głównym objawem “syndromu kaczki”.
Co więcej, kobiety dotknięte tym zaburzeniem bardzo często przepraszają . I to dosłownie za wszystko.
Zobacz też:
Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy
Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę