Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Szczelina odbytu - ta rana jest często mylona z hemoroidami. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.07.2023 09:04

Szczelina odbytu - ta rana jest często mylona z hemoroidami. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę

szczelina odbytu
canva

Szczelinę odbytu można pomylić z chorobą hemoroidalna. Jej objawem również jest ból towarzyszący defekacji. Jak odróżnić ją od choroby hemoroidalnej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.

 

Szczelina odbytu to rana błony śluzowej

Szczelina odbytu to uszkodzenie błony śluzowej. Jest to owrzodzenie dolnego fragmentu kanału odbytu. Tkanki znajdujące się pod błoną śluzową tracą wtedy osłonę, co jest powodem występowania bólu podczas oddawania stolca. Ból powoduje też odruchowy skurcz zwieracza wewnętrznego odbytu – jest to przyczyna problemu z wypróżnianiem i dodatkowy czynnik powodujący ból u chorego. Szczelinę odbytu z tego powodu łatwo pomylić z chorobą hemoroidalną: „Najczęściej pacjenci łączą chorobę hemoroidalną z bólem, a jest to objaw niespecyficzny i znacznie częściej występujący w przypadku takich chorób jak zakrzepica brzeżna lub szczelina odbytu - są to przypadłości często mylone przez pacjentów z chorobą hemoroidalną”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman, proktolog i chirurg transplantolog.

Wyróżniamy dwa rodzaje szczeliny odbytu:

   • ostra – ma niewielki rozmiar i zazwyczaj powstaje szybko,
   • przewlekła – jest większa i powstaje dłużej. Do jej powstawania przyczynia się przewlekły stan zapalny zlokalizowany w pobliżu kanału odbytu.

Rozszerzacz odbytu — tania, skuteczna i mało znana w Polsce metoda leczenia hemoroidów Hemoroidy czy rak odbytu - jak je odróżnić? Objawy mogą być mylące

Objawem szczeliny odbytu także jest krwawienie

Szczelinę odbytu można pomylić z hemoroidami dlatego, że powoduje krwawienie: „Jeżeli pojawia się krew, trzeba sprawdzić, czy jest to na pewno choroba hemoroidalna. Krwawienia ze splotów hemoroidalnych zdarzają się bardzo często, jednak jest także wiele innych chorób, które mogą dawać takie dolegliwości. Część z nich to choroby łagodne, (np. szczelina odbytu), które wymaga innego postępowania terapeutycznego”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman, proktolog i chirurg transplantolog.  

Osoba mająca szczelinę odbytu odczuwa ból podczas wypróżniania. Ból powoduje też skurcz zwieracza wewnątrz odbytu, którego nie można powstrzymać. Chorzy opisują ten rodzaj bólu jako kłujący. Może pojawiać się podczas defekacji lub po niej.

 

Szczeliny odbytu nie można leczyć tak jak choroby hemoroidalnej

Leczeniem szczeliny odbytu zajmuje się proktolog lub chirurg. Pacjent przede wszystkim powinien zacząć od zmiany diety, do której powinien włączyć więcej błonnika, by zmieniła się konsystencja stolca. Oprócz błonnika w diecie powinna znaleźć się parafina. Kluczowe jest też prawidłowe nawodnienie organizmu. Pomocne mogą okazać się maście i żele, również też wspomagające proces gojenia się rany. Niektórzy lekarze polecają stosowanie nasiadówek.

W przypadku choroby hemoroidalnej podawane są flawonoidy: „Hamują stan zapalny w układzie żylnym, zmniejszają przecieki w układach żylnych i skutecznie hamują krwawienia ze splotów hemoroidalnych. Powinny to być leki stosowane w pierwszej kolejności”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman, proktolog i chirurg transplantolog.  

Polecane