Ta popularna dieta może nasilać stany lękowe. Zaskakujące badania naukowców
Stany lękowe mogą pojawić się przy diecie wysokotłuszczowej. Tak wynika z badań opublikowanych w piśmie “Biological Research”. Uczeni podkreślają, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, które pochodzą z produktów zwierzęcych, wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.
“Wszyscy wiedzą, że nie jest to zdrowa żywność, ale mamy tendencję do myślenia o niej wyłącznie w kategoriach przyrostu masy ciała” - podkreślił główny autor nowej publikacji, prof. Christopher Lowry z University of Colorado w Boulder.
Dieta wysokotłuszczowa wpływa na bakterie jelitowe
Eksperymenty na szczurach wykazały, że dieta wysokotłuszczowa wpływa na bakterie jelitowe, a pośrednio również na substancje chemiczne w mózgu.
“Wszyscy wiedzą, że nie jest to zdrowa żywność, ale mamy tendencję do myślenia o niej wyłącznie w kategoriach przyrostu masy ciała” - podkreślił główny autor nowej publikacji, prof. Christopher Lowry z University of Colorado w Boulder, cytowany na portalu ScienceDaily.
Dodał też, że jeśli zrozumiemy , że wpływa ona też na nasz mózg , w sposób, który może powodować niepokój, “stawka będzie jeszcze wyższa”.
Zaskakujące wyniki badania
Naukowcy przeprowadzili badanie na dorastających szczurach, natomiast zespół Lowry'ego podzielił je na dwie grupy : połowa przez dziewięć tygodni była na standardowej diecie, zawierającej ok. 11 proc tłuszczu, z kolei pozostałe były na diecie wysokotłuszczowej zawierającej 45 proc. tłuszczu, głównie tłuszczów nasyconych pochodzących z produktów zwierzęcych.
Z danych Centers for Disease Control and Prevention standardowa amerykańska dieta zawiera ok 36. proc tłuszczu. Warto podkreślić, że w trakcie badania naukowcy analizowali próbki kału, by ocenić mikrobiom zwierząt, czyli bakterie jelitowe. Po dziewięciu tygodniach szczury poddane zostały testom behawioralnym.
Wnioski z badań są jednoznaczne
I tak, grupa, która stosowała dietę wysokotłuszczową przytyła, w porównaniu z grupą kontrolną. Zaobserwowano też u nich zdecydowanie mniejsze zróżnicowanie bakterii jelitowych, natomiast większa różnorodność flory bakteryjnej z reguły związana jest z lepszym zdrowiem.
Inna różnica to występująca u jedzących tłusto szczurów przewaga liczebna bakterii typu Firmicutes nad bakteriami Bacteroidetes. Ta przewaga ma związek z typową dietą wysoko przetworzoną oraz otyłością.
Poza tym w grupie stosującej dietę wysokotłuszczową wykazano wyższą ekspresję trzech genów (tph2, htr1a i slc6a4), które zaangażowane są w produkcję oraz sygnalizację neuroprzekaźnika serotoniny. Seronita nazywana jest hormonem szczęścia, lecz jak podkreślał Lowry, pewne podzbiory neuronów serotoninowych, mogą, po aktywacji, wywoływać u zwierząt reakcje podobne do lęku.
Czytaj też:
Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt
Koktajl odchudzający. Jeśli chcesz schudnąć, pij go codziennie
Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo