Takie zmiany na paznokciach mogą wskazywać na chorobę
Zadbane, estetyczne paznokcie, wiele mówią o człowieku i o jego charakterze, np. o tym, czy lubi porządek i ład w życiu, czy jest schludny, lub czy nie przykłada uwagi do niektórych szczegółów. Ale z paznokci można wyczytać także stan zdrowia danej osoby.
Wiele zmian w ich strukturze i wyglądzie może świadczyć o problemach wewnętrznych organizmu, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Na przykład – rozwarstwiające się paznokcie, takie, które z łatwością odchodzą od palca, mogą być objawem choroby tarczycy. Ale nie tylko.
Jak wyglądają zdrowe paznokcie?
Paznokcie powinny być gładkie, jasnoróżowe, równomiernie zabarwione i wolne od plam, prążków czy zagłębień. Elastyczne, ale jednocześnie twarde, mocne, bez skłonności do łamania. Paznokcie u nóg, podobnie jak u rąk, nie powinny także oddzielać się od łożyska (onycholiza). Za ten zdrowy wygląd odpowiada w pewnym stopniu odpowiednia pielęgnacja, ale także właściwa dieta oraz ogólny stan zdrowia.
Paznokcie są jak lustro naszego organizmu. Ich wygląd może odzwierciedlać zarówno niedobory żywieniowe, jak i poważniejsze choroby, które wymagają diagnozy lekarskiej. Na przykład, rozwarstwianie się paznokci i ich odchodzenie od palca często świadczy o infekcjach grzybiczych . Stać mogą za tym objawem także inne problemy, poważniejsze.
Stan paznokci odzwierciedla naszą ogólną kondycję
Rozwarstwiające się paznokcie lub ich odchodzenie od łożyska mogą być objawem wielu schorzeń. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest grzybica paznokci , której towarzyszą zmiany koloru oraz zgrubienia. Ale paznokcie mogą niezdrowo wyglądać także z wielu innych powodów. To może być np.:
-
reakcja alergiczna
(np. na kosmetyki, lakiery do paznokci),
-
niedobory składników odżywczych
– zwłaszcza
żelaza
, cynku i biotyny,
-
łuszczyca
–
choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki skóry, prowadząc, m.in., do rozwarstwienia i zmian w strukturze paznokci,
-
choroby
tarczycy
– zarówno niedoczynność, jak i nadczynność mogą powodować kruchość paznokci,
-
infekcje bakteryjne lub wirusowe,
-
przewlekłe choroby skórne
– jak np. egzema,
- czerniak podpaznokciowy – może rozwijać się pod paznokciem, często na początku bez innych wyraźnych objawów. W tym przypadku jednak, poza odchodzeniem płytki, można na niej zauważyć wyraźny, ciemny prążek.
Rozwarstwiające się paznokcie – kiedy czas do lekarza?
Jeśli objawy związane z rozwarstwianiem się paznokci, pękaniem, odchodzeniem od palca, utrzymują się lub nasilają , a więc raczej nie są związane z jakimś incydentem, jednorazowym urazem czy zastosowaniem uczulającego kosmetyku, warto skonsultować się z dermatologiem lub podologiem , aby dokładnie ocenić stan paznokci i postawić diagnozę.
Nie należy ignorować problemu, ani przyjmować, że mamy po prostu słabe paznokcie. Za każdym objawem stoi jakaś przyczyna. A jeśli dodatkowo, np. pojawią się inne symptomy, takie jak ból, zaczerwienienie czy obrzęk w okolicach paznokci, konsultacja ze specjalistą jest bezwzględnie konieczna. Zaniedbanie problemu może doprowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Zobacz także:
Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce
Pofałdowane paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny. To ważny znak od organizmu
Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie