Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Bolą cię nogi? To może być coś poważnego!
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 10.04.2024 08:44

Bolą cię nogi? To może być coś poważnego!

Ból nóg może sygnalizować poważne schorzenia.
Fot. Canva

Jeśli doświadczasz rwącego bólu nóg, który pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po krótkim odpoczynku to jest duża szansa, że ma to związek z zaburzeniem krążenia obwodowego. Zaburzenia krążenia wynikają ze zwężenia lub niedrożności tętnic. Ten problem znany jest pod nazwą chromanie przestankowe.

Ból nóg podczas chodzenia

Chromanie przestankowe to objaw, a nie choroba - objawia się on bólem w obrębie nóg po przejściu dystansu. Objaw ten wskazuje na przewlekłe niedokrwienie nogi, które najczęściej wynika z miażdżycy tętnic. 

Za zwężenie tętnic odpowiada blaszka miażdżycowa. Na skutek jej odkładania się światło tętnicy jest zwężone, a do mięśni nie są dostarczane odpowiednie ilości tlenu. Zachodzi wtedy proces, który nazywamy metabolizmem beztlenowym. W jego wyniku pojawiają się:

  • ból nóg, 
     
  • drętwienie,
     
  • osłabienie kończyn dolnych. 

Chromanie przestankowe może być też spowodowane zwężeniem kanału kręgowego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (podłoże neurogenne). W tej sytuacji ból nóg występuje podczas chodzenia, ale w spoczynku ustaje. 

Rodzice wywożą zarodki za GRANICĘ! Ujawniamy prawdę o leczeniu in vitro:
 

Przyczyny chromania przestankowego

Poza miażdżycą, do chorób, które zwiększają ryzyko wystąpienia chromania przestankowego zaliczamy cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, które nawet dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy kończyn dolnych. 

W celu zdiagnozowania problemu bólu nóg należy udać się do lekarza, który zleci USG tętnic wraz z oceną przepływu krwi przez światło naczyń. 

Leczenie chromania przestankowego polega na modyfikacji trybu życia i jego zmianie na zdrowszy, a także przyjmowaniu środków farmaceutycznych - statyn na wyrównanie poziomu cholesterolu we krwi, aspiryny, która zapobiega agregacji (zlepianiu się) płytek krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko zakrzepowo–zatorowych powikłań miażdżycy. W przypadku zaawansowanej postaci choroby zalecane jest leczenie zabiegowe. 

Najlepszą aktywnością w przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych jest regularny trening marszowy.

Możliwe powikłania

Powikłania miażdżycy są bardzo poważne i zaliczamy do nich zawał serca czy niedokrwienny udar mózgu. Nigdy nie należy bagatelizować problemów zdrowotnych, a jeśli objawiają się one bólem lub nawet pojawiającymi się owrzodzeniami na nogach - tym bardziej. 

Zobacz też:

Anna Mucha zszokowała fryzurą. Jak dbać o siwe włosy? 4 najważniejsze wskazówki

Dr House często rozpoznawał tę chorobę. Jak się objawia?

Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy