Pacjenci.pl Choroby Te zmiany na skórze mogą sygnalizować nowotwory. Na co zwracać uwagę?
Fot. Canva

Te zmiany na skórze mogą sygnalizować nowotwory. Na co zwracać uwagę?

29 maja 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Zmiany skórne często są objawem rozwijających się problemów ze zdrowiem, także chorób nowotworowych. W niektórych przypadkach zmiany skórne poprzedzają inne objawy miesiące wcześniej. Właściwa diagnoza może przyczynić się do poprawienia rokowań, dlatego wszelkie niepokojące zmiany skórne należy uważnie obserwować i szukać ich przyczyny.

Świąd skóry

Zmiany skórne to często tzw. objaw paranowotworowy, czyli taki, który pojawia się przed zdiagnozowaniem nowotworu i wystąpieniem innych objawów wskazujących. Do pierwszego typu zmian skórnych mogących wskazywać na rozwój nowotworu należy świąd skóry, przewlekły, utrzymujący się powyżej 6 tygodni. Swędzenie skóry może, ale nie musi dotyczyć całego ciała - często lokalizuje się różnych miejscach.

Świąd skóry może wskazywać na chłoniaki nieziarnicze, białaczki, schorzenia z uszkodzeniem układu nerwowego, natomiast świąd moszny może wskazywać na raka prostaty .

Nadżerki, czerwone plamy

Czerwone plamy z pęcherzykami lub krostkami na obrzeżach , pojawiające się na całym ciele, o nagłym początku, mogą zwiastować białaczkę szpikową lub chłoniaki. Często towarzyszą im nadżerki i owrzodzenia na błonach śluzowych . Z kolei same nadżerki na błonach śluzowych mogą wskazywać także na mięsaki.

Jeśli zupełnie nagle i bez uchwytnej przyczyny wystąpił wysiew brodawek łojotokowych na tułowiu, któremu towarzyszy uporczywy świąd, to może być to pierwszy objaw raka żołądka, piersi lub płuc.

Z kolei łuszczące się zmiany skórne na powierzchni całego ciała mogą być objawem chłoniaka, szpiczaka, ziarnicy złośliwej, raka płuca , piersi lub szyjki macicy.

Obrączkowate, szerzące się obwodowo zmiany rumieniowe, które układają się w ogniska przypominające przekrój pnia drzewa są często charakterystyczne dla raka płuca, jelit , piersi lub przełyku.

Inne zmiany skórne

Rogowacenie ciemne , czyli brunatne przebarwienia w okolicach fałd skórnych (najczęściej pojawiają się w dołach pachowych, pachwinach, zgięciach łokciowych i kolanowych) mogą sugerować rozwój raka żołądka.

Uwaga także na język - jeśli jest gładki o żywoczerwonym zabarwieniu może zwiastować raka trzustki, nerki i płuca.

Jeśli doszło do stwardnienia skóry w miejscu, gdzie znajduje się żyła, a do tego pojawiają się ból i zaczerwienie, to mogą być to pierwsze objawy nowotworu trzustki, raka płuca, piersi lub przewodu pokarmowego.

Zobacz też:

Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie

Lekarz porównał to mięso do azbestu. Nie kupuj go na grilla

Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?
Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko