Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.04.2024 10:56

Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty

lek. Paweł Nalej, rak prostaty
Fot. lek. Paweł Nalej: pawelnalej.pl, Tło: Canva / pbxstudio

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Lekarze apelują więc, aby mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od swojego stanu zdrowia. 

Jak objawia się rak prostaty? Co powinno wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Wczesna diagnoza daje niemal całkowite szanse na wyleczenie

Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest męskim narządem, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego. Otacza cewkę moczową i swoją tylną częścią przylega do odbytnicy. Stanowi część układu rozrodczego i pełni ważną rolę w procesie ejakulacji.

- Prostata produkuje płyn, który stanowi część nasienia i jest niezbędny dla przeżycia plemników. Ponadto prostata uczestniczy również w procesie kontrolowania przepływu moczu poprzez to, że otacza cewkę moczową – wyjaśnił lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Rak prostaty to nowotwór bardzo zróżnicowany, co oznacza, że może mieć różny przebieg w zależności od pacjenta. Dzięki wczesnej diagnozie i nowoczesnym metodom leczenia, w ostatnich latach umieralność na ten nowotwór spadła, pomimo wysokiej zachorowalności. 

- Poszczególne przypadki różnią się przebiegiem i w niektórych z nich jest to choroba przewlekła. Zatem to, że mamy wysoką zachorowalność nie oznacza, że jest duża umieralność, a wręcz przeciwnie. Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że umieralność w ciągu ostatnich 15 lat obniżyła się o około 40%. Jest to zasługa zarówno tego, że rak prostaty jest odpowiednio wcześnie wykrywany, jak i tego, że mamy coraz więcej nowoczesnych metod leczenia tego nowotworu – powiedział lek. Paweł Nalej.

Należy pamiętać, że wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie terapii daje niemal całkowite szanse na wyleczenie. Do podstawowych metod diagnostycznych w kierunku raka prostaty należą badanie poziomu PSA oraz badanie per rectum. 

- Bardzo ważną rolę pełni zwiększenie świadomości społecznej na temat wykrywania raka prostaty oraz badań przesiewowych, takich jak badania poziomu PSA, badania per rectum i konsultacje urologiczne. Właśnie dzięki takim działaniom możemy rozpoznać nowotwór na etapie, na którym jest całkowicie wyleczalny - podkreślił lek. Paweł Nalej.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty rośnie z wiekiem. Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 50. roku życia poddawał się regularnym badaniom profilaktycznym. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki raka prostaty, powinny się badać już około 40. roku życia.

Projekt bez nazwy - 2024-04-26T092356.756.png
Fot. Canva / Getty Images
Nowe zasady rozliczania składek zdrowotnych. Wiadomo, kiedy wejdą w życie Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem

Jakie objawy daje rak prostaty?

Rak prostaty jest bardzo podstępną chorobą. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Lekarze apelują więc, aby mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od swojego stanu zdrowia. 

- Przede wszystkim warto pamiętać, że nowotwór prostaty rozwija się bardzo często w sposób bezobjawowy, a objawy daje już w zaawansowanym stadium. Dlatego badania przesiewowe i konsultacje urologiczne wskazane są u wszystkich pacjentów po przekroczeniu określonego wieku niezależnie od tego, czy odczuwają objawy, czy nie - podkreślił lek. Paweł Nalej.

- Jednakże mogą wystąpić objawy takie jak: trudność w rozpoczęciu oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu, częstsze oddawanie moczu, szczególnie w nocy, czy też uczucie niepełnego opróżniania pęcherza. Może wystąpić ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców, czy też bioder. Mogą również występować bóle kości, które wskazywałyby na ryzyko przerzutów do kości. Niektórzy pacjenci z rakiem prostaty mogą także zaobserwować obecność krwi w moczu lub nasieniu. Jednak te objawy nie są specyficzne dla raka prostaty i mogą występować w rozmaitych, innych stanach zdrowotnych - dodał lek. Paweł Nalej.

Objawy raka prostaty mogą być następujące: 

  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • osłabiony strumień moczu,
  • częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy),
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu,
  • ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców lub bioder, 
  • bóle kości,
  • obecność krwi w moczu lub nasieniu.

Gdzie daje przerzuty rak prostaty?

Postępujący rak prostaty najczęściej daje przerzuty do kości, kręgosłupa i węzłów chłonnych. Mogą również zostać zaatakowane inne narządy, takie jak mózg czy wątroba, a także ośrodkowy układ nerwowy.

- Najczęściej obserwujemy przerzuty do węzłów chłonnych, kręgosłupa i pozostałych kości. Mogą także pojawić się przerzuty do pozostałych narządów, takich jak wątroba, mózg, czy ośrodkowy układ nerwowy. Przerzuty te mogą wpływać na działanie tych narządów, w których pojawiają się komórki raka - powiedział lek. Paweł Nalej.

Aby wykryć lub wykluczyć przerzuty, przy rozpoznaniu raka prostaty zaleca się wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa, czy scyntygrafia kości.

- Przy rozpoznaniu raka prostaty, kiedy podejrzewamy ryzyko przerzutów, dobrze jest wykonać dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, czy też scyntygrafia kości. Te badania pozwolą pokazać, czy występują przerzuty i ewentualnie pomogą w dobraniu odpowiedniego leczenia dla danego pacjenta - dodał lek. Paweł Nalej.
 

Przeczytaj też:

Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy

Czy prawidłowy wynik PSA wyklucza raka prostaty? Lekarz urolog rozwiewa wątpliwości

Niepokojące dane: Do 2040 r. chorych na raka prostaty będzie aż 2,9 mln osób

Polecane