Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Przełomowy rok i międzynarodowa współpraca. Ambitne plany ABM na 2025 rok
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 17.12.2024 09:33

Przełomowy rok i międzynarodowa współpraca. Ambitne plany ABM na 2025 rok

Agencja Badań Medycznych
Fot. Canva/Mongkolchon Akesin, Getty Images

Agencja Badań Medycznych zaprezentowała szczegóły odnośnie swoich planów na kolejny rok. Jako priorytety wskazała m.in. współpracę międzynarodową i wyniki pierwszych badań klinicznych finansowanych przez ABM. Standardy polskich badań medycznych mają podnieść nowe mechanizmy stosowane do oceny wniosków, a także rozszerzenie współpracy z zagranicznymi ekspertami. 

Priorytety zdrowotne Agencji Badań Medycznych

AMD planuje w kolejnym roku gruntowne zmiany. Chodzi przede wszystkim o ocenę wniosków badawczych przy zachowaniu maksymalnej obiektywizacji oraz skuteczności całego procesu. Większa rolę w ocenie projektów mają odegrać recenzenci z międzynarodowych ośrodków, a także tzw. eksperci panelowi. AMD podkreśliła przy tym, że planuje kontynuację działań w obszarach takich, jak: choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, problemy psychiczne, choroby przewlekłe układu oddechowego. Plan jest wynikiem analizy Map Potrzeb Zdrowotnych, które informują o wielu wyzwaniach związanych z leczeniem i opieką zdrowotną w starzejącym się społeczeństwie.

Kontrole L4 na święta. Mogą skończyć się zwolnieniem z pracy Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, jaki otrzymasz dodatek od 1 stycznia 2025 r.

Współpraca z międzynarodowymi ekspertami

Jakie dokładnie plany ma Agencja Badań Medycznych na kolejny rok? Przede wszystkim skupiono się na zacieśnieniu współpracy międzynarodowej, szczególnie w ramach inicjatyw EU4Health i Horyzont Europa. Planowane działania będą intensyfikować się wokół zagadnień terapii spersonalizowanych w onkologii i badań nad wirusami onkogennymi. Uwaga AMD będzie też skupiona na Centrach Wsparcia Badań Klinicznych. Wszystko po to, aby przyciągnąć zagranicznych sponsorów, zwiększyć atrakcyjność polskiego sektora biomedycznego na arenie międzynarodowej. Takie działania mają uczynić z Polski centralny ośrodek badań klinicznych w Europie Środkowej i Wschodniej. 

Kariera badawcza i sektor edukacyjny

Plany Agencji Badań Medycznych są dużo szersze, obejmują również inwestycje w rozwój kadr niezbędnych do prowadzenia badań klinicznych. Już w 2025 roku zorganizowane zostaną szkolenia i warsztaty, dzięki którym możliwe będzie przygotowanie specjalistów do pracy w dynamicznym sektorze badań biomedycznych. 

Z kolei wprowadzenie przez Krajowe Centrum Bioetyki nowych wytycznych ma wpłynąć na wyższy poziom badań i ułatwić realizację projektów, które będą zgodne z najwyższymi normami etycznymi i prawnymi. Pojawią się również publikacje wyników badań klinicznych, które rozpoczęto jeszcze w pierwszych latach działalności AMD. W praktyce klinicznej mają być wykorzystane również dane z dotychczasowych badań, m.in. nad diagnostyką endometriozy i problemem uzależnień od nikotyny. 

“Agencja uruchomiła w 2024 roku dwa badania własne dotyczące diagnostyki endometriozy oraz problematyki uzależnień od nikotyny. W 2025 planowane są kolejne dwa projekty o zasięgu ogólnokrajowym oraz szereg analiz systemowych prowadzonych w oparciu o gromadzone przez jednostki naukowe oraz instytucje dane kliniczne, epidemiologiczne i statystyczne” - pisze prof. dr hab. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych.

W ciągu pięciu lat działalności ABM zrealizowała ponad 315 projektów, w których uczestniczy już 9000 pacjentów, a planowana liczebność grup badawczych sięga 41 tysięcy osób. Taki potencjał stawia Polskę w gronie liderów badań medycznych w Europie.

Źródło: Agencja Badań Medycznych

Zobacz także:

Honorowi Dawcy Krwi stracą dodatki do emerytur

Część emerytur do zwrotu. ZUS może zabrać do 1780 zł

Zamiast 500 dostaną 1000 zł. Senat zatwierdził nowe przepisy