Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zacznie się 24 sierpnia w całej Polsce. Zmiany w przychodniach stały się faktem
Daria  Siemion
Daria Siemion 16.08.2024 14:00

Zacznie się 24 sierpnia w całej Polsce. Zmiany w przychodniach stały się faktem

Przychodnia, rejestracja, szpital
Fot. East News / Wojciech Olkusnik

O tym, że pacjenci powinni mieć możliwość zarejestrowania się do lekarza przez internet, mówi się od dawna. Z ustaleń Ministerstwa Zdrowia wynika, że będzie to możliwe już od 24 sierpnia. Jak wpłynie to na życie pacjentów i jak będą wyglądały zapisy? Co z osobami, które nie mają dostępu do internetu? Wyjaśniamy. 

 

Zalety systemu e-rejestracji

Główną zaletą systemu e-rejestracji do lekarza jest usprawnienie zapisów. Pacjenci nie będą musieli już jechać do przychodni czy placówki, żeby umówić wizytę – wystarczy, że zarezerwują termin przez internet. Celem programu jest skrócenie kolejek do lekarzy i ułatwienie pacjentom zarządzania terminami.

System e-rejestracji będzie działał tak, że pacjenci będą mogli samodzielnie przeglądać dostępne terminy wizyt, a system będzie zarządzał centralną kolejką na wybrane wizyty czy badania. Co więcej, pacjenci zyskają opcję rezygnacji lub zmiany terminu wizyty, a zgłoszenia będą widoczne we wszystkich placówkach uczestniczących w programie.


Takie możliwości będą dostępne od 24 sierpnia 2024 roku do 31 października 2025 roku – wtedy to zostanie uruchomiony program pilotażowy e-rejestracji centralnej, a jeśli się sprawdzi,  jeszcze w 2025 roku obejmie wszystkie placówki medyczne w Polsce. Obecnie za pomocą e-rejestracji zapiszemy się:

IKP
E-rejestracja będzie możliwa za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta Fot. pacjent.gov.pl / zrzut ekranu
Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

E-rejestracja centralna. Jak będą wyglądały zapisy do lekarza?

Po wprowadzeniu systemu e-rejestracji pacjenci będą mieli kilka możliwości zapisania się na wizytę do lekarza lub badanie. Pierwsza opcja będzie polegała na skorzystaniu  z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), gdzie pacjent będzie mógł dostosować miejsce i termin wizyty do indywidualnych potrzeb.

Ustawodawca nie zapomniał jednak o osobach, które nie posiadają dostępu do internetu lub nie potrafią korzystać z komputera lub smartfona. Te osoby będą mogły umówić  się do lekarza jak dotychczas – przez telefon lub osobiście. Takie same metody będą obowiązywać przy zmianie terminu lub odwołaniu wizyty.

To koniec kolejek do lekarzy?

Kolejki do lekarzy w Polsce pozostają jednym z najpoważniejszych problemów systemu ochrony zdrowia. Z raportu NFZ za ostatni kwartał 2023 roku wynika, że blisko 450 tysięcy pacjentów czeka na wizytę u okulisty, a ponad 90 tysięcy osób oczekuje na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny. 


Wśród specjalistycznych oddziałów szpitalnych największe kolejki dotyczą oddziałów otorynolaryngologicznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz ogólnej. Wiele z tych przypadków zaliczanych jest do kategorii "przypadek stabilny", co oznacza, że pacjenci mogą czekać na świadczenia miesiącami, a nawet latami.

Długie kolejki do specjalistów nie pozostają bez wpływu na zdrowie pacjentów. W oczekiwaniu na diagnostykę lub zabiegi, stan zdrowia wielu z nich pogarsza się, co może prowadzić do poważniejszych komplikacji. Przykładowo, brak szybkiego dostępu do fizjoterapii (na którą czeka ponad 800 tysięcy osób! ) może uniemożliwić powrót do pełnej sprawności.


Ratunkiem w takiej sytuacji mogą być wizyty prywatne, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wysokie koszty prywatnych konsultacji, diagnostyki czy zabiegów wykluczają wielu emerytów, rencistów i osób o niskich dochodach.  Wprowadzenie systemu e-rejestracji ma sprawić, że będzie mniej nieodwołanych wizyt, a dzięki temu więcej dostępnych terminów.

Zobacz też:

Internetowe Konto Pacjenta z nową funkcją. Można zaoszczędzić tysiące złotych

Jak wykupić receptę bez podania numeru PESEL? Tej formalności można uniknąć

Chcesz donieść na lekarza? Wystarczy wysłać e-mail