Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Alkoholik

Alkoholik

alkoholik

W tym wieku odstaw alkohol
21.05.2024 11:59 W tym wieku zrezygnuj z alkoholu. Unikniesz demencji

Choć wszyscy wiemy, że alkohol spożywany w znacznych ilościach szkodzi zdrowiu, pijemy go i to często. Statystyczny Polak męskiej płci męskiej spożywa ponad 18 l czystego alkoholu rocznie. Średnia dla innych europejskich krajów wynosi niewiele ponad sześć litrów. Wiadomo, że alkohol potrafi wyniszczać narządy takie jak serce, wątroba czy mózg. Neurolodzy zwracają uwagę na to, w jakim wieku warto odstawić napoje alkoholowe, by chronić swoje zdrowie. 

Coach od wódki
26.04.2024 18:07 Coach od wódki o pijących matkach: "Stukają się kieliszkami z butelką mleka dziecka"

Wojciech Wolak, czyli Coach od wódki, opowiedział w programie “Nie jestem psychologiem”, jak wygląda sytuacja pijących ludzi w Polsce. A wcale kolorowo nie jest - osób uzależnionych od alkoholu przybywa, ba, piją nawet matki małych dzieci. “Stukają się kieliszkiem z prosecco z butelką mleka dziecka” - powiedział Wolak. 

Renta alkoholowa, renta, świadczenie
22.04.2024 10:23 Renta alkoholowa: Ile wynosi świadczenie w 2024 r. i komu może być wypłacane?

Renta, która spowodowana jest uzależnieniem od alkoholu to świadczenie przyznawane z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej nadużywaniem alkoholu. To forma wsparcia finansowego dla tych osób, którzy w wyniku problemów ze zdrowiem, stracili zdolność do pracy. Aby móc korzystać z tego wsparcia, trzeba spełniać określone kryteria. Ile wynosi renta alkoholowa i jakie są warunki jej przyznania?

Alkohol, zdrowie, ministerstwo zdrowia
19.04.2024 09:52 Już nie kupisz alkoholu na stacji benzynowej? Minister zdrowia zapowiada

Ze stacji benzynowych zniknie alkohol? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zdradziła, że trwają analizy dotyczące zakazu sprzedaży trunków. Jej zdaniem alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacjach benzynowych. Wiadomo, że o podjęcie prac w związku z tym tematem poprosił premier - Donald Tusk. Nie wszyscy jednak są przychylni pomysłowi Leszczyny. W mediach społecznościowych zagościła gorąca dyskusja w związku z tematem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

Mężczyzna leży w łóżku na odwyku
17.04.2024 15:48 Przymusowe leczenie alkoholizmu. Jak to załatwić?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu uważa, że nie ma żadnego problemu i nie chce się poddać leczeniu. Cierpi wtedy życie rodzinne, społeczne, nierzadko finansowe. Jak pomóc takiej osobie? Okazuje się, że polskie prawo daje ku temu narzędzia.Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu na przymusowe leczenie. Taki nakaz w każdej chwili może wydać sąd. Niezbędna jest jednak współpraca ze stronu gminy lub prokuratury i spełnienie kilku ważnych warunków.  Oto jak załatwić alkoholikowi przymusowe leczenie – opis krok po kroku.

Samochód na lawecie
13.03.2024 10:56 Zabiorą samochód za jazdę po alkoholu. Od czwartku nowe przepisy

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego od 14 marca 2024 roku pijani kierowcy z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila, będą tracili pojazdy i to niezależnie od tego, czy spowodują wypadek, czy nie. Ich samochody zostaną sprzedane. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może stracić auto.Nowe przepisy mają zniechęcać kierowców do jazdy pod wpływem alkoholu. Będą tracić auta niezależnie od ich wartości, a jeśli nie należą do nich, będą płacić olbrzymią karę.

None
18.11.2023 22:51 Bezpłatna pomoc dla rodzin uzależnionych od alkoholu. Wchodzi nowy przepis

Z pomocy psychologa w ramach NFZ będą mogły skorzystać również bliscy osoby uzależnionej od alkoholu – i nie chodzi tu o fizyczną rodzinę alkoholika. Dzięki projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 października zmian będzie jednak jeszcze więcej. Czego będą dotyczyć?