Z raportu ZUS o absencji chorobowej w 2023 r. wynika, że w ubiegłym roku spędziliśmy ponad 287 mln dni na zwolnieniach lekarskich, nie tylko z tytułu choroby własnej, ale i w związku z opieką nad dziećmi i innymi członkami rodziny. Rejestrze zaświadczeń lekarskich znalazło się 27 mln wszystkich wystawionych zaświadczeń lekarskich. W przypadku tzw. zwolnień krótkich, trwających do 5 dni, wystawiono ich w sumie 9,3 mln.
Alkoholizm w Polsce jest tak powszechny, że stał się niezauważalny dla zwykłego obywatela. Piją ojcowie, matki, dziadkowie i babki. Uczymy pić i wznosić toasty od najmłodszych lat. Kiedy przyjdzie do nas refleksja, że w połowie pusta butelka w rodzinnym salonie oznacza problem?
Choć wszyscy wiemy, że alkohol spożywany w znacznych ilościach szkodzi zdrowiu, pijemy go i to często. Statystyczny Polak męskiej płci męskiej spożywa ponad 18 l czystego alkoholu rocznie. Średnia dla innych europejskich krajów wynosi niewiele ponad sześć litrów. Wiadomo, że alkohol potrafi wyniszczać narządy takie jak serce, wątroba czy mózg. Neurolodzy zwracają uwagę na to, w jakim wieku warto odstawić napoje alkoholowe, by chronić swoje zdrowie.
Wojciech Wolak, czyli Coach od wódki, opowiedział w programie “Nie jestem psychologiem”, jak wygląda sytuacja pijących ludzi w Polsce. A wcale kolorowo nie jest - osób uzależnionych od alkoholu przybywa, ba, piją nawet matki małych dzieci. “Stukają się kieliszkiem z prosecco z butelką mleka dziecka” - powiedział Wolak.
Renta, która spowodowana jest uzależnieniem od alkoholu to świadczenie przyznawane z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej nadużywaniem alkoholu. To forma wsparcia finansowego dla tych osób, którzy w wyniku problemów ze zdrowiem, stracili zdolność do pracy. Aby móc korzystać z tego wsparcia, trzeba spełniać określone kryteria. Ile wynosi renta alkoholowa i jakie są warunki jej przyznania?
Ze stacji benzynowych zniknie alkohol? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zdradziła, że trwają analizy dotyczące zakazu sprzedaży trunków. Jej zdaniem alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacjach benzynowych. Wiadomo, że o podjęcie prac w związku z tym tematem poprosił premier - Donald Tusk. Nie wszyscy jednak są przychylni pomysłowi Leszczyny. W mediach społecznościowych zagościła gorąca dyskusja w związku z tematem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.
Wiele osób uzależnionych od alkoholu uważa, że nie ma żadnego problemu i nie chce się poddać leczeniu. Cierpi wtedy życie rodzinne, społeczne, nierzadko finansowe. Jak pomóc takiej osobie? Okazuje się, że polskie prawo daje ku temu narzędzia.Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu na przymusowe leczenie. Taki nakaz w każdej chwili może wydać sąd. Niezbędna jest jednak współpraca ze stronu gminy lub prokuratury i spełnienie kilku ważnych warunków. Oto jak załatwić alkoholikowi przymusowe leczenie – opis krok po kroku.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego od 14 marca 2024 roku pijani kierowcy z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila, będą tracili pojazdy i to niezależnie od tego, czy spowodują wypadek, czy nie. Ich samochody zostaną sprzedane. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może stracić auto.Nowe przepisy mają zniechęcać kierowców do jazdy pod wpływem alkoholu. Będą tracić auta niezależnie od ich wartości, a jeśli nie należą do nich, będą płacić olbrzymią karę.
Z pomocy psychologa w ramach NFZ będą mogły skorzystać również bliscy osoby uzależnionej od alkoholu – i nie chodzi tu o fizyczną rodzinę alkoholika. Dzięki projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 października zmian będzie jednak jeszcze więcej. Czego będą dotyczyć?