Ciężkie choroby, skrajna biedna i warunki, w których nie powinno się żyć. Tak zazwyczaj wygląda codzienność uczestników popularnego programu stacji Polsat. “Nasz nowy dom”. Na czele z Elżbietą Romanowską ekipa show stara się zmienić warunki, w jakich żyją wybrane rodziny. Remontują mieszkania, ale to nie wszystko. Często łączy się to także z dodatkowymi profitami. Program jest szeroko komentowany w sieci. Tym razem jednak internauci nie wytrzymali i wywiązała się awantura.
Dziś, czyli 31 marca, wygasają orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowe, które zostały przedłużone na czas pandemii COVID-19. Co to oznacza? Aż 400 tysięcy Polaków może stracić dostęp do różnego rodzaju świadczeń, ulg i przywilejów. By do tego nie doprowadzić, trzeba jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić.
Ratownicy medyczni mierzą się w swojej pracy z różnymi problemami, ale tego się nie spodziewali. W Rzeszowie policja wezwała ich do niepełnosprawnego mężczyzny, który na wózku inwalidzkim z premedytacją staranował kobietę. Ten ich zaatakował, za co usłyszy zarzuty.
Od marca tego roku można składać wnioski o dodatkowe pieniądze – nawet 347 zł miesięcznie. Pieniądze przysługują bez względu na dochód, są jednak inne warunki, które należy spełnić. Wyjaśniamy, kto może skorzystać.
Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniach PIT umożliwia osobom niepełnosprawnym, a także ich opiekunom, odliczenie wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Odliczeniu podlegają zarówno wydatki limitowane, jak i nielimitowane.Co można odliczyć? Np. wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, a nawet na samochód, czy na adaptację i wyposażenie mieszkania osoby niepełnosprawnej. Co istotne, warunki i limity w 2025 r. pozostają takie same jak w 2024 r.
W szkole w Chełmie rozegrał się dramat. 9-letnia uczennica wzięła do ust cukierka, po czym zaczęła się dusić. Natychmiast podjęto akcję ratunkową, wezwano pogotowie i przewieziono dziecko do szpitala. Mimo wysiłków lekarzy, niestety nie udało się uratować dziewczynki. Prokuratura prowadzi śledztwo, by wyjaśnić okoliczności tej tragedii.
Czy warto ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności? Zdecydowanie tak. Choć wiele osób waha się przed podjęciem tego kroku, orzeczenie warto mieć. Dzięki niemu można korzystać z rozmaitych form wsparcia, w tym z zasiłków, świadczeń rehabilitacyjnych czy ułatwień w miejscu pracy.Wiele osób, które mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności, obawia się skomplikowanego procesu, który wymaga gromadzenia dokumentacji medycznej, odbycia komisji lekarskiej i spełnienia określonych kryteriów. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że orzeczenie poskutkuje stygmatyzacją, szczególnie w kontekście zatrudnienia. Wszystko to sprawia, że niektórzy rezygnują z uzyskania orzeczenia, mimo że mogliby skorzystać z należnych im świadczeń i ulg.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak domowy budżet mogą nadwyrężyć zakupy w aptece. Leki potrafią być bardzo drogie. Niewiele osób wie jednak, że w rocznym zeznaniu podatkowym PIT można odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z ulgi na leki i na jakich zasadach to działa? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.Ponad połowa seniorów w Polsce wydaje na leki setki złotych miesięcznie. Co czwarty emeryt na preparaty kupowane w celu ochrony zdrowia wydaje ponad 500 zł co miesiąc - wynika z badania "Faktu". To sumy, które przy niewielkich emeryturach i rentach, są po prostu astronomiczne. Warto więc zainteresować się, czy możemy skorzystać z tej ulgi.
Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje dopłaty do wózków inwalidzkich. Ich użytkownicy w 2025 r. uzyskają możliwość kolejnego dofinansowania zakupu. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym, po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza prowadzącego.Jakie jeszcze kryteria należy spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze na wózek inwalidzki?
Stwardnienie rozsiane to cicha i podstępna choroba, która powoli odbiera sprawność. Im wcześniej zostanie zauważona, tym lepiej. Są pewne objawy, które bagatelizuje mnóstwo osób. Chodzi o nasze kończyny.
Kiedy tylko Paris Hilton pochwaliła się przed całym światem swoim pierwszym dzieckiem, wzbudziła sensację. Dziedziczka hotelowej fortuny musiała niestety zmierzyć się z hejtem. Tym bardziej bolesnym, że nie dotyczył nawet jej samej, ale jej niewinnego niczemu synka. Hejterom odpowiedziała w sposób dosadny.
4 stycznia, w rocznicę urodzin Louisa Braille’a, obchodzimy święto stworzonego przez niego pisma. Opracowany przez niego alfabet, który umożliwia osobom niewidomym zapisywanie i odczytywanie tekstów, jest jednym z pierwszych przykładów technologii asystujących.
Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w przyszłym roku jest już pewne. Rząd deklaruje, że od 1 stycznia 2025 roku kwota przyznawana świadczeniobiorcom będzie wyższa. Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne i czy by je otrzymywać konieczne jest złożenie wniosku? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad kolejnymi zmianami w szkołach. Pojawiła się propozycja zwiększenia liczby dzieci w klasach integracyjnych. Mogłoby to ułatwić dyrektorom szkół sytuację, w której dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie otrzymałoby promocji do następnej klasy.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w klasie integracyjnej może być maksymalnie 20 dzieci, w tym 5 z orzeczeniem. Ideą takich klas jest stworzenie warunków, w których naturalnie może następować proces integracji dzieci z niepełnosprawnościami z pozostałymi uczniami.