Już od 1 lipca 2025 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie, które znacznie ułatwi drogę pacjenta do leczenia uzdrowiskowego. Zmiany w procedurze skierowań do sanatoriów mają na celu skrócenie kolejek, odciążenie lekarzy specjalistów oraz lepsze dopasowanie formy leczenia do potrzeb kuracjuszy. To długo oczekiwana reforma, która może realnie poprawić dostępność leczenia sanatoryjnego w Polsce.Skierowania będą mogły zatwierdzać nowe grupy lekarzy, nie tylko balneolodzy Lekarze muszą ukończyć kurs z podstaw balneologii, by zatwierdzać wnioski Znikną opóźnienia spowodowane brakami kadrowymi w NFZ Nowe skierowania będą określały tryb leczenia – stacjonarny lub ambulatoryjny Skierowania sprzed 1 lipca 2025 r. zachowają ważność i nie wymagają ponownego wystawienia
Polskie uzdrowiska to nie tylko miejsca leczenia, ale i wypoczynku. Coraz częściej wybierane są nie tylko ze względu na ofertę zabiegów, ale także położenie – nad morzem, w górach, nad jeziorami lub wśród pól i sadów. Oto sześć miejscowości, w których zadbasz o zdrowie i nacieszysz oczy pięknymi krajobrazami.Kołobrzeg – nadmorskie sanatorium z solanką, borowiną i leczniczym klimatem Bałtyku Lądek-Zdrój – górskie uzdrowisko z termami siarczkowymi, idealne na choroby stawów Busko-Zdrój – słynie z silnych wód siarczkowych, pomagających przy reumatyzmie Krynica-Zdrój – górska perła z mineralnymi wodami Nałęczów – kameralne uzdrowisko specjalizujące się w leczeniu chorób serca Augustów – leśno-jeziorne sanatorium, idealne dla układu oddechowego i nerwowego
Sanatorium nie jest zarezerwowane tylko dla dorosłych. Jeśli są ku nie ma wskazania, mogą skorzystać z niego również dzieci – i to za darmo. Dotyczy to mnóstwa nieletnich, którzy zmagają się z chorobami, takimi jak otyłość czy cukrzyca. Jak załatwić dziecku leczenie uzdrowiskowe i z jakich zabiegów będzie mogło skorzystać? Wyjaśniamy.
Na wyjazd do sanatorium zwykle trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Jest jednak sposób, aby zmniejszy czas oczekiwania nawet do kilku dni. Wyjaśniamy, jak to zrobić i który kierunek wybiera najwięcej Polaków.
Pobyt w sanatorium to świetny sposób na podreperowanie zdrowia i odpoczynek. Niestety czas oczekiwania na wyjazd jest dość długi – wynosi średnio aż 10 miesięcy. Kłopotliwe może być też uzyskanie skierowania na rehabilitację uzdrowiskową. Na szczęście od tego roku wielu osobom może być łatwiej.Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dla pacjentów dobre wiadomości. Już od tego roku będzie można skorzystać z nowych profili rehabilitacji. To znaczy, że więcej osób będzie mogło wyjechać do sanatorium.
Już od 1 lutego więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnego leczenia sanatoryjnego w ramach prewencji rentowej. ZUS rozszerza rehabilitację uzdrowiskową i proponuje turnusy osobom chorym neurologicznie i po wypadkach, które po udanym leczeniu będą mogły wrócić do pracy.Stan zdrowia stawia pod znakiem zapytania twoją dalszą karierę zawodową? Być może przysługuje ci sanatorium. ZUS zapłaci za leczenie, zakwaterowanie i wyżywienie; możesz też otrzymać zwrot za dojazd do uzdrowiska.
Na mapie Polski zlokalizowanych jest aż 47 uzdrowisk. Wkrótce dołączy do nich kolejna miejscowość – Pińczów. Po latach starań ukazało się w tej sprawie rozporządzenie.Aby miejscowość stała się uzdrowiskiem, musi spełnić odpowiednie warunki. Określa je ustawa z 28 lipca 2005 o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Obecnie najwięcej uzdrowisk jest w województwach dolnośląskim - 11 i małopolskim - 10. Najnowsze uzdrowisko pojawi się zaś w województwie świętokrzyskim.
Wyjazd do sanatorium to okazja do odpoczynku, poprawy zdrowia i samopoczucia. To także czas tylko dla seniorów, na nowe kontakty czy aktywności. Prezentujemy wam najlepsze sanatoria w Polsce - można z nich skorzystać na NFZ oraz płacąc prywatnie. Podajemy ceny - są całkiem przystępne.
Chorujesz na nadciśnienie albo potrzebujesz leczenia bądź rehabilitacji z powodu zwyrodnień lub urazów? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W Polsce powstaje nowe uzdrowisko dla osób cierpiących na te schorzenia. Jego atutem będzie przepiękna lokalizacja nad rzeką Nidą. Gdzie będzie położone? Zostańcie z nami.Pińczów to niewielka miejscowość zlokalizowana w woj. świętokrzyskim między Kielcami, Krakowem a Tarnowem. W jej otoczeniu znajduje się wiele lasów. To idealne miejsce, by poprawić samopoczucie i odzyskać zdrowie.
Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe wymogi dla placówek prowadzących leczenie uzdrowiskowe. Jakie zmiany czekają kuracjuszy? Jedna z nich to dostosowanie uzdrowisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.