Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 15.05.2024 12:23

Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne

Sanatorium
Fot. Canva

Wyjazd do sanatorium to okazja do odpoczynku, poprawy zdrowia i samopoczucia. To także czas tylko dla seniorów, na nowe kontakty czy aktywności. Prezentujemy wam najlepsze sanatoria w Polsce - można z nich skorzystać na NFZ oraz płacąc prywatnie. Podajemy ceny - są całkiem przystępne. 

Najlepsze sanatoria w Polsce - TOP 5

Na podium znalazły się jedne z najlepszych (i najbardziej przystępnych cenowo) sanatoria.

Uzdrowisko Ustroń

Ustroń (woj. śląskie) to jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. Ceny prywatnego pobytu zaczynają się od 1610 zł za pokój dwuosobowy (za jednoosobowy należy zapłacić 1960 zł) przy pobycie tygodniowym (8 dni, 7 noclegów). W cenie pobytu znajdują się: całodzienne wyżywienie – 5 posiłków dziennie, konsultacja lekarska z ordynacją zabiegów, nadzór lekarsko-pielęgniarski, a także 2 zabiegi dziennie w cenie pobytu (1 zabieg z zakresu fizykoterapii: światłolecznictwo, elektroterapia, magnetoterapia; 1 zabieg z zakresu kinezyterapii – gimnastyka). Do tego dochodzi terapia zajęciowa (jedna), konsultacja dietetyczno-żywieniowa oraz grupowa terapia behawioralno–relaksacyjna.

Senior ma możliwość korzystania z bazy zabiegowej Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia i kompleksowej oferty Uzdrowiska Ustroń, ale będzie to dodatkowo płatne. 

Ośrodek Ustroń specjalizuje się w rehabilitacjach: kardiologicznej, ortopedycznej, neurologicznej, pulmonologicznej, dla ozdrowieńców pod COVID-19, a także w rehabilitacji onkologicznej. 

Pełna informacja, cenniki i promocje na: uzdrowisko-ustron.pl

Uzdrowisko Busko-Zdrój

Busko-Zdrój położone jest w województwie świętokrzyskim, 80 km od Krakowa, 220 km od Warszawy. Jest to część kompleksu Parku Zdrojowego. Za pobyt należy zapłacić (choć można także uzyskać dofinansowanie PCPR) 380 zł za dobę w pokoju dwuosobowym. W cenie pobytu oferowane jest wyżywienie w postaci 3 posiłków dziennie, opieka lekarska i pielęgniarska oaz 4 rodzaje zabiegów dziennie. 

Pełna informacja, cenniki i promocje na: uzdrowiskobusko.pl

Sanatorium Uzdrowiskowe Leśnik Drzewiarz 

To sanatorium znajduje się w Krynicy-Zdroju. Istnieje możliwość wyjazdu na NFZ lub w ramach rehabilitacji z ZUS. Jadąc prywatnie należy zapłacić od 230 zł za dobę z pełnym wyżywieniem w pokoju. Turnusy trwają 7 dni i w ich ramach kuracjusz ma zapewnioną całodobową stacjonarną opiekę lekarską i pielęgniarską. Uzdrowisko specjalizuje się w rehabilitacji narządu ruchu i chorób reumatologicznych, chorób układu pokarmowego, cukrzycy, chorób układu oddechowego, w tym astmy, a także chorób układu moczowo-płciowego oraz chorób układu krążenia zgodnych dla klimatu górskiego. W ramach pobytu uzdrowisko oferuje dwa zabiegi dziennie przy pobycie tygodniowym. 

Co ciekawe do tego sanatorium można przyjechać z dzieckiem. Pełna informacja, cenniki i promocje na: lesnik-drzewiarz.pl

 

 

Bardzo dobre sanatoria

Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów

Kto nie słyszał o pięknym Nałęczowie (woj. lubelskie), z sanatorium i SPA? Macie okazję to nadrobić. Pobyt w Nałęczowie można zarezerwować na NFZ, a także prywatnie. Sanatorium wychodzi z różnymi ofertami i pakietami dla seniorów, jednak nas najbardziej zainteresował pakiet Zdrowy kręgosłup. Koszt to około 2500 zł za pobyt 7 dniowy (6 noclegów), z wyżywieniem (3 posiłki na dobę), 6 masażami, 4 ćwiczeniami porannymi na dworze lub w basenie, 2-godzinną rehabilitacją z fizjoterapeutą dziennie oraz nieograniczonym dostępem do basenu. 

Bardzo ciekawą opcją jest także pakiet Tydzień dla serca, w cenie 350 zł za dobę - w pakiecie są 3 masaże klasyczne częściowe, 15 zabiegów leczniczych zleconych przez lekarza, badanie EKG oraz 5 badań laboratoryjnych: morfologia krwi, lipidogram, glukoza, sód, potas (pozostałe badania dodatkowo płatne). Tutaj również można cieszyć się nieograniczonym wstęp na basen.

Pełna informacja, cenniki i promocje na: uzdrowisko-naleczow.pl

Wielka Pieniawa

To uzdrowisko znajduje się w Polanicy-Zdrój, w woj. dolnośląskim. Za pobyt w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 347 zł za dobę. Minusem jest płatny parking w cenie 22 zł za dobę. W ramach pobytu kuracjusz otrzymuje 3 posiłki dziennie, opiekę lekarską i pielęgniarską, 3 zabiegi dziennie zgodnie z ordynacją lekarską, kurację pitą oraz nieograniczony czas w basenie i fit centrum. Istnieje także możliwość zgłoszenia się poprzez NFZ.

Pełna informacja, cenniki i promocje na: zdrowiska-klodzkie.pl

Jak wyjechać do sanatorium?

Prywatnie wystarczy zarezerwować pokój i cieszyć się czasem spędzonym w sanatorium. W przypadku wyjazdu na NFZ potrzebne jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Warto także pamiętać, że zgodnie z  ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, “świadczeniobiorca korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym, ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie”.

Czas trwania leczenia uzdrowiskowego:

  • pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt dziecka trwa 27 dni,
  • pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 (dwadzieścia jeden) dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny,
  • pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest bezpłatny,
  • pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest częściowo odpłatny,
  • uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 (od sześciu do osiemnastu) dni.

 

Jak uzyskać i zarejestrować skierowanie do sanatorium?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym warto pamiętać, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do leczenia w sanatorium. Po zarejestrowaniu skierowania w oddziale NFZ jest ono sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Lekarz ten wskazuje rodzaj i miejsce leczenia, przy czym jeśli uzna, że nie ma wskazań do takiego leczenia nie potwierdzi skierowania. Od jego decyzji nie ma możliwości odwołania.

Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ informuje o tym pacjenta przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Zobacz też:

Czy można zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Tak, ale trzeba spełnić kilka warunków

5 rodzajów renty, którą możesz otrzymać z ZUS

Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach

Polecane