To nowa najgorsza choroba zakaźna. W rok zachorowało 8 milionów, a zmarło ponad milion
Jak podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press, Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że w 2023 roku u ponad 8 milionów osób zdiagnozowano gruźlicę. 1,25 miliona osób zmarło z jej powodu. Zdaniem WHO gruźlica jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonów związanych z chorobami zakaźnymi.
Według raportu WHO, gruźlica wyprzedziła COVID-19. Co więcej, liczba zgonów nią spowodowana jest też prawie dwukrotnie większa od liczby osób, które zmarły na HIV w 2023 roku.
Gruźlica wciąż zabija ogrom osób
Jak informuje WHO, na gruźlicę chorują głównie mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i zachodniego Pacyfiku. Ponad połowa przypadków na świecie dotyczy Indii, Indonezji, Chin, Filipin i Pakistanu.
- Fakt, że gruźlica nadal zabija i wywołuje choroby u tak wielu osób, jest skandalem, zwłaszcza że dysponujemy środkami, które pozwalają nam zapobiegać tej chorobie, wykrywać ją i leczyć – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, cytowany przez agencję AP.
Eksperci twierdzą, że wzrost zakażeń gruźlicą spowodowany jest przez pięć głównych czynników ryzyka: niedożywienie, zakażenie wirusem HIV, palenie papierosów - głównie wśród mężczyzn, cukrzycę oraz alkoholizm.
Jak objawia się gruźlica?
Objawami gruźlicy są:
- osłabienie organizmu,
- blada skóra ,
- utrata masy ciała,
- stany podgorączkowe, nawracająca gorączka, zlewne poty (zwłaszcza w nocy),
- szybka męczliwość,
- świszczący oddech,
- ból w klatce piersiowej,
- duszności,
- uporczywy kaszel z odkrztuszaniem,
- krwioplucie.
Czy z gruźlicy można się wyleczyć?
Gruźlica jest chorobą wyleczalną, jednak kluczem do pełnego wyzdrowienia jest wczesne wykrycie. Leczenie opiera się głównie na terapii farmakologicznej, która obejmuje regularne i długotrwałe przyjmowanie leków. Chory na gruźlicę powinien również szczególnie zadbać o swoją odporność oraz unikać powszechnych infekcji.
Poza leczeniem ukierunkowanym na usunięcie prątków gruźlicy z organizmu, stosowane jest również leczenie towarzyszące, które polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwzapalnych, leków kortykosteroidowych, a także na leczeniu klimatycznym, czyli uzdrowiskowym.
Jak można ustrzec się przed gruźlicą?
Najistotniejsze w zapobieganiu gruźlicy jest szczepienie całej populacji. W Polsce jest to szczepienie obowiązkowe, które podawane jest w pierwszych dniach życia dziecka, przed opuszczeniem oddziału porodowego. Preparat nie chroni jednak przed zakażeniem, a przed ciężkim przebiegiem. Szczepienie u dorosłych podaje się głównie lekarzom z ryzykiem kontaktów z chorymi pacjentami.
Do profilaktyki przeciwgruźliczej zalicza się:
- unikanie kontaktu z osobami chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie na gruźlicę,
- szybką diagnostykę,
- wdrożenie leczenia osób chorych na gruźlicę,
- izolowanie osób chorych na gruźlicę,
- szczepienie na gruźlicę,
- częste wietrzenie pomieszczeń.
Zobacz też:
Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki
W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
Kwas hialuronowy a botoks. Różnice, zastosowanie i wpływ na zdrowie