Pacjenci.pl Choroby To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu
fot.shutterstock/fizkes

To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu

7 listopada 2024

Choroba zapalna jelit to choroba przewlekła. Nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia, jednak istnieją terapie, które pomagają w jej kontrolowaniu. Naukowcy z londyńskiego uniwersytetu całkiem niedawno odkryli nową przyczynę jej pojawiania się.

Jak podaje „The Lancet”, naukowcy oszacowali, że w 2017 roku 6,8 milionów ludzi cierpiało z powodu chorób zapalnych jelit. Polska, Słowenia i Chorwacja był państwami z największą chorobowością w Europie Środkowej . Optymistyczną wiadomością jest fakt, że zmniejsza się odsetek umieralności.

Choroba zapalna jelit – co to?

Choroba zapalna jelit to inaczej IBD. Wyróżniamy dwa rodzaje tej choroby: choroba Leśniowskiego Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, inaczej UC. W obu przypadkach objawy mogą być skąpe, ale nie muszą. Może jednak zdarzyć się, że dojdzie do zaostrzenia choroby .

Do najczęstszych objawów powyższych chorób zapalnych jelit zaliczamy:

  • krwawienie z odbytu (szczególnie w przypadku UC),
  • ból brzucha,
  • biegunkę,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie,
  • gorączkę,
  • afty jamy ustnej,
  • utratę apetytu,
  • utratę masy ciała,
  • niedokrwistość.
Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Jakie są przyczyny IBD?

Do głównych przyczyn IBD zaliczamy predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe takie jak przewlekły stres, uboga dieta, palenie tytoniu i przyjmowanie niektórych leków. Jednak grupa naukowców z Francis Crick Institute i University College London odkryła nową przyczynę. Przeprowadzono dogłębną analizę genetyczną i odkryto część kodu genetycznego, która jest "głównym regulatorem" substancji chemicznych uwalnianych przez komórki zwane makrofagami, które bezpośrednio łączą się z rozwojem stanu zapalnego w jelitach.

"Jest to niewątpliwie jedna z głównych ścieżek prowadzących do nieprawidłowego rozwoju choroby zapalnej jelit" - powiedział dr James Lee z Instytutu Francisa Cricka w rozmowie z BBC.

Badacze uważają, że ta przyczyna zawarta w DNA może dotyczyć aż 95 proc. chorych. A ich odkrycie może sprawić, że leki nie będą powodować ciężkich skutków ubocznych.

Jak wygląda leczenie chorób zapalnych jelit?

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroby przewlekłe, więc nie są całkowicie wyleczalne. Terapie pozwalają jednak na łagodzenie objawów lub utrzymanie stanu ich całkowitego braku. W leczeniu stosowane są leki przeciwzapalne i leki, które mają działać na określony objaw. U niektórych osób konieczna może być operacja chirurgiczna. Najczęściej polegają one na usunięciu zwężeń przewodu pokarmowego oraz usunięciu objętych ciężkim stanem zapalnym odcinków jelit.

Zobacz też:

Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty

Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"

Miażdżyca atakuje coraz młodszych. Reaguj, jeśli widzisz te zmiany, bo nie jest za późno

Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory
Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko