Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Adam Małysz w szpitalu. Skoczek narciarski musiał przejść zabieg
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 30.10.2024 10:25

Adam Małysz w szpitalu. Skoczek narciarski musiał przejść zabieg

Adam Małysz jest już po zabiegu. "Korzysta w szpitalu z kosmicznego sprzętu”
źródło: KAPiF

Adam Małysz trafił do katowickiego szpitala. Jest już po zabiegu i dzięki pomocy nowoczesnego sprzętu powoli wraca do zdrowia. Na zdjęciach w mediach społecznościowych widzimy go w opasce na oczy. 

Adam Małysz niezaprzeczalnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w naszym kraju. Dzięki swoim imponującym osiągnięciom w dziedzinie skoków narciarskich zyskał rzeszę fanów. Kilka lat temu odszedł jednak na sportową emeryturę. W 2022 roku objął stanowisko prezesa PZPN.

Adam Małysz trafił do szpitala. Przeszedł zabieg

Adam Małysz trafił do szpitala, gdzie wykonano mu zabieg. Sportowiec poddał się zabiegowi laserowemu leczeniu siatkówki oka

- W Katedrze i Klinice Okulistyki ŚUM w Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach spotkaliśmy wyjątkowego gościa – Adama Małysza, fantastycznego narciarza, bohatera małyszomanii, dzięki któremu skoki narciarskie weszły na kosmiczny poziom – informowali na Facebooku przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

- Obecnie pan Adam korzysta w szpitalu z kosmicznego sprzętu (...). Unikalny laser umożliwia wyjątkowo skuteczną terapią w chorobach siatkówki i służy wszystkim potrzebującym tego chorym. Nasz narciarz zachęca przy tym innych pacjentów, by nie obawiali się i skorzystali z tej technologii  - dodali.

Korekta budżetu w sektorze ochrony zdrowia. Co zmieni się jeszcze w 2024 roku? To nie słabość, to talent! Czego jeszcze nie wiedzą o sobie dyslektycy?

Dlaczego Adam Małysz ma opaskę na oczach?

W mediach społecznościowych pojawiły się też zdjęcia sportowca w charakterystycznej opasce na oczach, która ma chronić jego wzrok po zabiegu. Adam Małysz nie może też przez jakiś czas podnosić ciężkich rzeczy, schylać się oraz musi unikać emocjonalnych sytuacji, gdyż jego oczy nie powinny przez ten czas łzawić. 

Czy laserowanie siatkówki boli?

Wiele osób, które myślą o poddaniu się zabiegowi laserowania siatkówki oka, obawia się bólu. Jak informuje Klinika Kalmedica, jest to zabieg bezbolesny. Pacjent podczas jego wykonywania nie odczuwa bólu, a jedyne co widzi to jasne przebłyski (impakty/impulsy). Wszystko trwa kilka lub kilkanaście minut. Specjaliści na oko pacjenta nakładają odpowiednią soczewkę, która ułatwia fiksację oka i uwidacznia miejsce siatkówki poddawane koagulacji.

Zobacz też:

Objawy zakażenia anisakiozą. Pasożyty mogą być w sushi

W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia

Siwiejesz przed trzydziestką? Nie kupuj farby do włosów. „Syndrom Marii Antoniny” można cofnąć

Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?
Łuszczyca, choroba, skóra
Łuszczyca jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, która może znacząco wpływać na życie codzienne. Objawy takie jak suchość, łuszczenie czy swędzenie skóry są dla chorych szczególnie uciążliwe. Łuszczyca dotyka osób w różnym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane.Łuszczyca bywa źródłem stresu, zwłaszcza gdy objawy pojawiają się w widocznych miejscach na ciele. Może to prowadzić do poczucia izolacji i obniżonej samooceny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu brak akceptacji społecznej.  Na łuszczycę wciąż nie ma lekarstwa. Jak sobie radzić z tą chorobą?
Czytaj dalej
Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące
Rak piersi, nowotwór, NFZ
Statystyki dotyczące raka piersi w Polsce są niepokojące. Każdego roku około 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę, a ponad 7 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Współczynnik umieralności na raka piersi jest w Polsce wyższy niż w wielu krajach europejskich, co częściowo wynika z niskiej częstotliwości badań profilaktycznych.Regularne badania, zwłaszcza mammografia, są bardzo ważne w wykrywaniu raka piersi we wczesnym stadium, kiedy jest on najbardziej uleczalny. Niestety, wiele kobiet w naszym kraju  nie korzysta z przysługujących im badań profilaktycznych. Wszystko przez m.in.brak wiedzy na temat konieczności regularnych badań, lęk przed diagnozą, a czasem też problemy z dostępem do opieki medycznej.Gdyby więcej kobiet korzystało z mammografii, znacznie łatwiej byłoby wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, co poprawiłoby rokowania i zwiększyłoby szanse na pełne wyleczenie. Eksperci wyjaśniają, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą formą ochrony przed rakiem piersi, a zwiększenie świadomości społecznej i dostępności badań mogłoby znacząco zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby w Polsce.
Czytaj dalej