Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te 4 narzędzia kosmetyczne mogą być przyczyną tragedii. Często znajdują się na nich bakterie!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.07.2023 14:37

Te 4 narzędzia kosmetyczne mogą być przyczyną tragedii. Często znajdują się na nich bakterie!

przyrządy kosmetyczne
canva

Przyczyną trądziku i wypadania włosów nie zawsze są zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą czy niedokrwistość. Okazuje się, że powód występowania tych dolegliwości może być prozaiczny i jest to np. korzystanie z brudnych narzędzi kosmetycznych. Które przybory kosmetyczne mogą przyczynić się do powstawania trądziku i powodować wypadanie włosów?

Szczotka do włosów i rękawica do samoopalcza

Jednym z najbrudniejszych narzędzi kosmetycznych jest szczotka kosmetyczna. To właśnie na niej znajduje się martwa skóra głowy, stanowiąca pożywienie dla bakterii. Stosowanie brudnej szczotki do włosów nie tylko powoduje, że włosy zaczynają brzydko pachnieć, ale też jest przyczyną podrażnienia skóry głowy. By szczotka nie stała się siedliskiem bakterii, należy ją myć co 2-3 tygodnie – wystarczy moczyć ją w gorącej wodzie z mydłem przez kilka minut.

Rękawica do samoopalcza, ze względu na materiał, z którego jest wykonana, jest „wymarzonym” siedliskiem dla pewnych gatunków grzybów. Na niej również znajdują się martwe komórki skóry, którymi karmią się bakterię. Dlatego też rękawicę do samoopalacza po każdym zastosowaniu powinno się uprać.

 

Trądzik bliznowcowy - przyczyny, objawy leczenie Trądzik kontaktowy - co to jest? Metody leczenia

Zalotka i pęseta

Na zalotce mogą znajdować się roztocza powodujące wypadanie włosów. W gumkach zalotki gromadzi się też brud, z powodu którego może dojść także do stanu zapalnego powiek, a w skrajnym przypadku do wypadania rzęs. Zalotkę przed użyciem zawsze warto zdezynfekować np. sprayem odkażającym lub spirytusem.

W porównaniu z wcześniej wymienionymi narzędziami kosmetycznymi pęseta nie jest aż tak „atrakcyjna” dla bakterii, lecz również i na niej mogą bytować bakterie. Przed użyciem warto ją umyć płynem antybakteryjnym lub gorącą wodą z mydłem.

Przyrządy do manicure

Drobnoustroje mogą znajdować się także na przyborach do manicure’u, takich jak cążki i nożyczki. W trosce o własny komfort i bezpieczeństwo po każdym samodzielnym wykonaniu manicure w domu powinno się je umyć pod ciepłą, bieżącą wodą np. z delikatnym detergentem, osuszyć i zdezynfekować np. spirytusem salicylowym.

Tagi: Dermatologia
Polecane