Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik bliznowcowy - przyczyny, objawy leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Trądzik bliznowcowy - przyczyny, objawy leczenie

Trądzik bliznowcowy - przyczyny, objawy leczenie
pixabay.com

Trądzik bliznowcowy dotyczy osób w różnym wieku i jest chorobą spotykaną stosunkowo często. Powstaje w wyniku blokady porów łojem i martwymi komórkami i występuje tam, gdzie znajdują się liczne gruczoły łojowe - klatka piersiowa, twarz, plecy, kark. Wywoływany jest zazwyczaj wahaniami hormonalnymi. Czym jest trądzik bliznowcowy i jak się objawia? Czy możliwe jest skuteczne leczenie trądziku bliznowcowego?

Czym jest trądzik bliznowcowy? 

Trądzik bliznowcowy to powszechny problem dotykający najczęściej ludzi w młodym wieku. Jego obecność wynika ze zmian hormonalnych, często występujących w tym okresie życia. Zajmuje powierzchnię skóry i objawia się w postaci krost. Początek choroby jawi się jako zapalenie mieszków włosowych. W jej przebiegu może dochodzić do tworzenia się blizn przerostowych i bliznowców. Zdecydowana większość przypadków trądziku bliznowcowego dotyczy mężczyzn rasy czarnej. 

Trądzik bliznowcowy - przyczyny 

Do przyczyn występowania trądziku bliznowcowego zalicza się m.in. uwarunkowania genetyczne. Podłoże tej dolegliwości leży w zamknięciu ujścia gruczołów łojowych, które prowadzi do rogowacenia naskórka, co z kolei jest powodem gromadzenia się wydzieliny wewnątrz gruczołu łojowego. Może także dojść do gromadzenia się wtórnego wydzieliny, czego skutkiem jest stan zapalny oraz ropienie. W efekcie dochodzi do niszczenia tkanki skórnej i powstawania trudnych do usunięcia blizn.

Istotną rolę w powstawaniu trądziku bliznowcowego odgrywają także androgeny (hormony płciowe). W tej sytuacji komórki gruczołów łojowych posiadają w swojej budowie receptory dla tych hormonów, a ich pobudzenie wpływa na zintensyfikowanie łojotoku. 

Za czynniki sprzyjające powstawaniu trądziku bliznowcowego uznaje się:

  • strzyżenie włosów ,,na krótko”,

  • stosowanie preparatów i kosmetyków podrażniających skórę,

  • noszenie ubrań podrażniających  skórę.

undefined

Trądzik bliznowcowy - objawy

Początek trądziku bliznowcowego zaczyna się od zapalenia mieszków włosowych w okolicy karku i głowy. Powstałe krosty na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tych występujących w przebiegu trądziku pospolitego. Dopiero gdy dochodzi do nasilenia objawów zapalenia lub infekcji, na powierzchni skóry powstają twarde grudki przemieniające się w blizny. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której bliznowce rosną i zlewają się ze sobą, tworząc różnych rozmiarów narośla. W miejscu powstawania bliznowców, skóra właściwa ulega uszkodzeniu, czego efektem jest łysienie tych miejsc.

Charakterystycznym objawem trądziku bliznowcowego są także nawracające czerwone plamy lub drobne wypustki sprawiające wrażenie opuchniętych. Mogą one wypełniać się ropą i ulec zakażeniu . 

Istnieje wiele czynników mogących nasilać objawy trądziku bliznowcowego. Należą do nich:

  • nadmierna potliwość,

  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,

  • stosowanie niektórych kosmetyków, takich jak puder, czy podkład,

  • ciąża,

  • czas miesiączkowania oraz czas poprzedzający wystąpienie krwawienia (trwa kilka dni), 

  • stałe przebywanie w wilgotnych klimacie,

  • stosowanie niektórych leków, np. przeciwko padaczce.

Trądzik bliznowcowy - rozpoznanie

Przede wszystkim, aby postawić odpowiednią diagnozę, należy odróżnić trądzik bliznowcowy od zapalenia mieszków włosowych. W przypadku wystąpienia alarmujących objawów, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który na podstawie wywiadu oraz oględzin ran podejmie decyzję o rodzaju leczenia, jakie należy podjąć. 

Tagi: