Trychodynia - ból skóry głowy. Przyczyny, objawy, leczenie
Trychodynia, czyli dolegliwość objawiająca się dosłownie bólem skóry głowy. Dolegliwość dotyka często osób borykających się z różnymi rodzajami łysienia, ale to nie jedyna przyczyna choroby. Z czego wynika trychodynia? Co zrobić, jeśli odczuwasz dyskomfort na skórze głowy? Jak wygląda leczenie trychodynii?
Trychodynia - co to jest?
Ból skóry głowy (trychodynia), to schorzenie, które według specjalistów może mieć podłoże psychosomatyczne. Dyskomfort obejmujący skórę głowy może także wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Może także być skutkiem chorób skóry głowy. Takim bólom skóry głowy zazwyczaj towarzyszy nadmierne wypadanie włosów.
Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nerwy unerwiające mieszki włosowe na głowie wysyłają komunikaty ,,bólowe” do mózgu wówczas, gdy mieszek włosowy pozbawiony jest włosów i jest zwyczajnie pusty. Taki stan rzeczy wynika ze wzmożonej produkcji przekaźnika bólu (znany jako substancja P). Przekaźnik bólowy wywołuje nadwrażliwość skóry, stany zapalne oraz jest odpowiedzialny za wypadanie włosów.
Ból skóry głowy (trychodynia) - przyczyny
Ból skóry głowy zwany trychodynią spotyka osób w różnym wieku, są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wyróżnia się kilka wariantów sytuacji (dolegliwości), które przyczyniają się do trychodynii:
wzmożona aktywność gruczołów łojowych - bóle skóry głowy są odczuwalne także w przypadku nadaktywności gruczołów łojowych. Łojotok wywołuje łojotokowe zapalenie skóry głowy;
łysienie - bóle skóry głowy współtowarzyszą różnym rodzajom łysienia, wówczas chory odczuwa ból skóry pochodzący od cebulek włosowych. W takich przypadkach dolegliwości bólowe wywodzą się od wypadających włosów. Specjaliści nazywają ten rodzaj bólu, bólem fantomowym, czyli takim, jaki odczuwają osoby po odjęciu kończyny;
stres, depresja, stany lękowe - mogą przyczyniać się do trychodynii;
choroby pasożytnicze - wszy, które najczęściej gnieżdżą się w potylicznej i skroniowej części głowy mogą powodować uczucie bólu skóry na głowie;
choroby grzybicze;
obniżona odporność organizmu;
przyjmowanie leków immunosupresyjnych;
cukrzyca.
Bóle skóry głowy występują także u osób cierpiących na trichotillomanię. Jest to zaburzenie psychiczne, w przebiegu którego chory uporczywie wyrywa sobie włosy.
Jak objawia się trychodynia?
Trychodynia objawia się tak, że osoba doświadcza bolesnego i uciążliwego wrażenia na głowie. Dolegliwości bólowe występują najczęściej na czubku głowy, oraz z tyłu głowy - na części potylicznej. Niekiedy, chory nie potrafi precyzyjnie zlokalizować i wskazać miejsca bólu, bowiem odczuwa ból na powierzchni całej głowy.
Ból skóry głowy w przebiegu trychodynii pojawia się zazwyczaj podczas normalnej, codziennej pielęgnacji włosów takich jak mycie, suszenie, układanie, czy czesanie włosów. Czasem podmuch powietrza z suszarki może wywołać silny ból skóry.
Osoby cierpiące na trychodynię mogą także odczuwać dyskomfort związany z noszeniem czapki w chłodne dni, bowiem może ona podrażniać skórę. Podobnie na skórę oddziałują niskie temperatury.
Oprócz dolegliwości bólowych skóry głowy, trychodynia wywołuje również nadmierne przetłuszczanie się włosów. Ponadto, włosy stają się łamliwe, osłabione, matowe i mają zwiększoną tendencję do wypadania.
Pacjenci z trychodynią opisują ból także jako palenie i pieczenie. Na skórze głowy widoczne są zaczerwienienia, skóra łuszczy się, co sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych.
Ból skóry głowy (trychodynia) - leczenie
W przebiegu trychodynii należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią i świadomą pielęgnację zarówno włosów, jak i skóry głowy. Do pielęgnacji włosów należy wybierać delikatne kosmetyki, które nie będą powodowały podrażnień. Warto wybierać preparaty o właściwościach zmiękczających i odżywiających. Polecane są kosmetyki zawierające w składzie aloes i mięta - obydwa składniki działają łagodząco.
W walce z trychodynią skuteczne są zabiegi karboksyterapii. Karboksyterapia polega na wstrzykiwaniu w tkanki podskórne dwutlenku węgla. Zabieg ten działa przeciwbólowo, zapewnia skórze regenerację i odżywienie oraz wpływa na poprawę ukrwienia skóry głowy. Ma także wpływ na odbudowę cebulek i hamuje dalsze wypadanie włosów.
Leczeniem trychodynii zajmuje się lekarz trycholog. W przypadku podejrzenia co do wystąpienia tej choroby warto najpierw skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli istnieje podejrzenie, że w danym przypadku choroba ma podłoże psychiczne, konieczna będzie wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.