Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Trzy największe mity na temat kaca, w które wierzymy. To przez nie jest gorszy i może trwać dłużej
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.03.2023 10:06

Trzy największe mity na temat kaca, w które wierzymy. To przez nie jest gorszy i może trwać dłużej

kac
canva.com

Kac to efekt metabolizmu alkoholu w organizmie, a konkretnie w wątrobie. Może mieć różny czas trwania i w zależności od osoby przebiegać trochę inaczej. W Internecie pojawiają się najróżniejsze informacje, dotyczące kaca i sposobów jego leczenia. Przyjrzyjmy się bliżej trzem popularnym mitom.

Mit 1: Kaca mamy tylko po dużej ilości alkoholu

Nie jest tajemnicą, że nadmierna ilość alkoholu prowadzi do kaca. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy czuć dolegliwości przy jego małej ilości. Reakcja organizmu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od stanu naszego zdrowia, poziomu stresu, zmęczenia, wieku, masy ciała czy przyjmowanych leków. Warto podkreślić, że jeśli jesteśmy przepracowani i zmęczeni, nasz organizm będzie o wiele gorzej tolerował nawet najmniejszą ilość alkoholu. Nie bez znaczenia jest nasz wiek. Wraz z upływem lat metabolizm spowalnia, przez co alkohol dłużej krąży w ustroju. Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej podatne na działanie alkoholu, ponieważ im większa zawartość tkanki tłuszczowej tym mocniejsze działanie alkoholu. Pamiętajmy, że wiele leków wchodzi z w interakcje z alkoholem, tworząc niebezpieczne dla organizmu związki. Mogą nie tylko nasilać działania niepożądane leku, ale także prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Projekt bez tytułu - 2023-03-14T185241.237.png

Pijesz kieliszek wina po posiłku na trawienie? Eksperci alarmują, tylko sobie szkodzisz Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Dotyka dużą część społeczeństwa

Mit 2: Czym się strułeś, tym się lecz

Spożywanie alkoholu na kaca przyniesie więcej szkody niż pożytku! Pamiętajmy, że nasz organizm ciężko pracuje, aby oczyścić się z trucizny, jaką jest dla niego alkohol. Dokładając kolejne dawki alkoholu, tylko niepotrzebnie obciążymy organizm. Pijąc rano alkohol może opóźnimy pojawienie się kaca, ale to tylko “gra na czas” i tak na prawdę nie uciekniemy od tego, co nieuniknione. 

Mit 3: Zażycie środków przeciwbólowych przed snem zminimalizuje kaca

Nie jest to najlepszy pomysł. Po pierwsze, środki przeciwbólowe mają ograniczony czas działania, więc w momencie, kiedy się obudzimy, mogą przestać już działać. Ponadto, takim sposobem możemy doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Przede wszystkim niebezpieczne są leki z paracetamolem, które w połączeniu z alkoholem stają się bardzo toksyczne dla wątroby. 

Na kaca sok z buraka! - Fakt

Sok z kiszonego buraka to bogate źródło witaminy C, żelaza, magnezu, soli mineralnych, a także witamin z grupy B. Ma działanie oczyszczające organizm i wspiera pracę wątroby oraz nerek, czyli narządy szczególnie obciążone działaniem alkoholu. Oprócz tego będzie znakomicie gasić pragnienie! 

Polecane