Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > W Internecie okrzyknięto go mianem cudownego leku na refluks! Gastroenterolog mocno podsumował
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.08.2023 12:33

W Internecie okrzyknięto go mianem cudownego leku na refluks! Gastroenterolog mocno podsumował

lekarz
canva

W sieci można znaleźć niezliczoną ilość opinii na temat leczniczych właściwości octu jabłkowego. Wiele osób twierdzi, że wyleczyły się z refluksji dzięki kuracji z zastosowaniem tego płynu. Jest to produkt o kwasowym odczynie, więc stosowanie go w chorobie refluksowej może brzmieć niebezpiecznie. Czy faktycznie pomaga? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow.

Ocet jabłkowy jako lek na refluks?

O occie jabłkowym, uznawanym za lek na refluks, można przeczytać na wielu portalach internetowych i blogach.  Na forach internetowych można również przeczytać wiele opinii osób, które twierdzą, że płyn pomaga znakomicie. Co na to nauka?

„Często zdarza się, że pacjenci, zanim trafią do specjalisty, szukają pomocy w Internecie. Rzeczywiście, ocet jabłkowy pojawia się na różnych portalach z poradami zdrowotnymi. Do tej pory nie wykazano jednak w żadnym rzetelnym badaniu medycznym, żeby pomagał w chorobie refluksowej. Osobiście odradzam moim pacjentom taką terapię”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow. 
 

Teorii na temat zdrowotnego działania octu jabłkowego jest wiele. Jednak nawet jego zwolennicy odradzają stosowanie octu jabłkowego na początku, jeśli po wypiciu płynu pojawi się pieczenie – może być to oznaka wrzodów żołądka lub wysokiego pH. Obecność tego rodzaju dolegliwości to sygnał, że należy skonsultować się ze specjalistą.  
Pamiętajmy, że opinie o leczniczym działaniu octu jabłkowego wynikają z obserwacji. 
 

Projekt bez nazwy - 2023-08-22T202401.761.png

Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora

Naturalnym sposobem łagodzenia objawów refluksu jest stosowanie siemienia lnianego 

Kisiel z siemienia lnianego jest znanym od lat domowym sposobem na zgagę: „Siemię lniane ma naprawdę dobry wpływ na cały układ pokarmowy. Wydaje mi się, że wywar z siemienia lnianego ma większe zastosowanie w zapaleniu śluzówki żołądka niż przełyku, jednak część pacjentów go stosuje i w ten sposób zmniejsza swoje dolegliwości”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow. 
 

Łyżkę nasion lnu należy zalać ciepłą wodą i odstawić, aż napęcznieją – trwa to ok. godzinę. Siemię lniane może również gotować przez kilkanaście minut. 
Spożywanie kisielu ma korzystny wpływ na ściany przełyku i żołądka. Tworzy powłokę, która łagodzi podrażnienia. Oprócz tego ma właściwości przeciwzapalne i zawiera dużo błonnika pokarmowego, dlatego warto go włączyć do codziennego jadłospisu. Siemię lniane pomocne jest nie tylko w leczeniu zgagi, ale też zaparć, wrzodó i niestrawności. 
 

Na czym polega leczenie refluksu? 

Celem leczenia choroby jest uśmierzenie bólu. Refluks jest chorobą przewlekłą.: 
 

„Podstawę leczenia stanowi modyfikacja stylu życia. Przy otyłości, bądź nadwadze musimy tę wagę zredukować. Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery. Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Należą do nich preparaty zawierające alginiany, a także dostępny na rynku i uwielbiany przez kobiety kwas hialuronowy”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow. 

Polecane