Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Ważny apel Igi Świątek dotyczący problemów zdrowotnych!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 12.10.2023 14:33

Ważny apel Igi Świątek dotyczący problemów zdrowotnych!

Iga Świątek
AFP/EastNews

"To ludzkie i normalne, że zmagamy się z problemami, to normalne korzystać ze wsparcia, chodzić na terapię, gdy tego potrzebujemy. To normalne prosić o pomoc" – mówi Iga Świątek w mediach społecznościowych. Wesprze finansowo jedną z organizacji, które pomagają osobom w depresji. 

Depresja to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Co roku, z jej powodu setki tysięcy osób popełnia samobójstwo. 

Iga Świątek o wsparciu zdrowia psychicznego

"Co roku czas wokół Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest dla mnie momentem zatrzymania i docenienia pracy nad sobą, jaką codziennie wykonuję, jako tenisistka i jako człowiek" – wyznała Iga Świątek na swoim instagramowym profilu. Dodała też, że co roku w tym okresie przypomina, "jak ważne jest czynienie priorytetu ze zdrowia psychicznego, naszego, naszych bliskich, dzieciaków". 

Tenisistka zdeklarowała, że przekaże UNICEF Polska 300 tys. złotych na wsparcie działań dotyczących zdrowia psychicznego w Polsce i na świecie. "Dzięki środkom pochodzącym od Darczyńców UNICEF może nieść wsparcie psychologiczne dzieciom, młodzieży, opiekunom, rodzinom (...)" - podkreśliła Iga Świątek. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-12T141253.097.png

 

Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Nie bądźmy bierni

Iga Świątek zwraca również uwagę, aby rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, czy ktoś z bliskiego otoczenia nie potrzebuje naszej pomocy. Zachęca także do wsparcia “w granicach naszych możliwości” dowolną sumą organizacji pomocowych. 

"Wiem, że dla wielu osób to ważne, aby osoby publiczne kojarzone z 'sukcesem' mówiły o tym głośno: to ludzkie i normalne, że zmagamy się z problemami, to normalne korzystać ze wsparcia, chodzić na terapię, gdy tego potrzebujemy. To normalne prosić o pomoc. To normalne, że nie ze wszystkim możemy poradzić sobie sami. I mam nadzieję, że nikt z nas nie będzie sam, bo zawsze znajdzie się dobry i świadomy człowiek obok. Tego nam życzę z okazji tygodnia, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego" – podsumowała tenisistka.  

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - niezwykle słuszna idea

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października każdego roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości i zrozumienia problemów zdrowia psychicznego na całym świecie.

Zdrowie psychiczne wciąż pozostaje zaniedbywanym obszarem zdrowia publicznego, a jest to nieodłączna część zdrowia ogólnego. Ma ogromny wpływ na jakość życia, zdolność do uczenia się, pracy i relacji z otoczeniem. Należy mieć świadomość, że bez zdrowia psychicznego nie ma zdrowia fizycznego. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 264 miliony ludzi na świecie cierpi na depresję, a około 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo każdego roku. Niezwykle istotne jest więc zapewnienie dostępu do skutecznej opieki i wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. 

Depresja nieleczona może doprowadzić do podjęcia próby samobójczej, czasem niestety do skutecznego dokonania samobójstwa. Odsetek chorych, zwłaszcza tych z chroniczną depresją lub oporną na leczenie, którzy podejmują decyzję o tym, żeby zakończyć swoje życie, jest dosyć duży. Myślenie o samobójstwie jest jednym z objawów depresji i większość chorych mówi o tym, że taka myśl się pojawia. Kiedy jednak stan jest coraz gorszy, chory już nie tylko myśli o samobójstwie, ale zaczyna je planować. Warto więc szybko podejmować działania diagnostyczne i terapeutyczne, aby poziom objawów nie był tak nasilony.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.