Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wstrząśnienie mózgu może być niebezpieczne. Co warto o nim wiedzieć?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wstrząśnienie mózgu może być niebezpieczne. Co warto o nim wiedzieć?

Wstrząśnienie mózgu może być niebezpieczne. Co warto o nim wiedzieć?
pixaby.com

Wstrząśnienie mózgu – przyczyny

Do wstrząśnienia mózgu dochodzi na skutek bezpośredniego urazu głowy, ale także z powodu gwałtownego przyśpieszenia i zwolnienia ruchów głowy, np. podczas wypadku samochodowego. Do wstrząśnienia może również dojść u osób trenujących sport, np. bokserów, piłkarzy czy narciarzy.

Do tego typu urazu może szczególnie dojść podczas jazdy na nartach. Zdarza się to jednak najczęściej u dzieci poniżej 18. roku życia oraz u osób powyżej 50. roku życia. Wpływa na to zazwyczaj brak wyobraźni oraz nie dostosowanie stylu jazdy do swojej sprawności.

Wstrząśnienie mózgu – objawy

Najczęstsze objawy wstrząśnienia mózgu to bóle i zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, nadwrażliwość na hałas i światło, nudności i wymioty, chwilowa utrata przytomności, upośledzenie mowy, spowolnienie ruchów oraz problemy z utrzymywaniem równowagi.

Z kolei później można zaobserwować zaburzenia węchu i smaku, kłopoty ze snem, zaburzenia osobowości, depresję oraz kłopoty z uczeniem się.

Osoby, które doświadczyły lekkiego urazu głowy, powinny położyć się w pozycji leżącej. Nie ma konieczności konsultacji z lekarzem, jeśli występujące objawy ustąpią samoistnie.

Wstrząśnienie mózgu – diagnostyka

Podstawą rozpoznania jest wywiad lekarski na temat urazu oraz występujących objawów i badanie neurologiczne. Najczęściej wykonuje się tomografię komputerową, a w rzadkich przypadkach rezonans magnetyczny, który ma na celu sprawdzenie, czy nie doszło do uszkodzenia mózgu.

Dodatkowo, koniecznie należy sprawdzić, czy nie doszło do powstania krwiaka mózgu. Jest to bowiem charakterystyczne powikłanie dla wstrząśnienia mózgu.

Podczas diagnostyki ważne jest również określenie funkcji neurologicznych pacjenta i ustalenie, czy nie doszło do uszkodzenia szyi lub krwotoku z nosa i uszu, ponieważ tego rodzaju krwawienie z towarzyszącym zasinieniem wokół oczu może wskazywać na złamanie podstawy czaszki.

Wstrząśnienie mózgu – leczenie

Każdy uraz głowy, któremu towarzyszyła utrata przytomności jest wskazaniem do kilkudniowej hospitalizacji. Ma to na celu obserwację chorego oraz wykonanie niezbędnych badań, które wykluczą obecność stłuczenia lub krwiaka.

Pogotowie ratunkowe należy wezwać w momencie, kiedy poszkodowany upadł z dużej wysokości, pojawiło się krwawienie i utrata przytomności na dłużej niż 2 minuty lub kiedy na przemian tracił on i odzyskiwał świadomość. To samo dotyczy dzieci.

Bardzo ważne jest to, że jeśli pacjent nie odzyskał świadomości po dwóch minutach, nie należy go ruszać, aby nie uszkodzić kręgosłupa.

Terapia obejmuje głównie odpoczynek pacjenta, unikanie przez niego aktywności fizycznej, unikanie przebywania na słońcu oraz ograniczenie uczenia się i wpływu bodźców zewnętrznych dostarczanych przez telewizor czy komputer.

W przypadku silnego bólu głowy lekarz może przepisać pacjentowi preparaty przeciwbólowe.

Tagi: