Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > To najgorsze, co zdaniem lekarza możesz zrobić swojemu mózgowi
Alina Gałka
Alina Gałka 28.07.2025 08:00

To najgorsze, co zdaniem lekarza możesz zrobić swojemu mózgowi

Światowy Dzień Mózgu
Jak nie zaszkodzić swojemu mózgowi i jak o niego dbać. Fot. Canva

22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu – święto ustanowione w 2014 roku przez Światową Federację Neurologii. W tym dniu warto poświęcić chwilę na refleksję nad zdrowiem tego ważnego organu i pochylić się nad zagadnieniem profilaktyki chorób neurologicznych.

  • Brak snu, stres i używki to najbardziej szkodliwe połączenie dla zdrowia mózgu
     
  • Sen, szczególnie w fazie REM, jest kluczowy dla regeneracji i oczyszczania mózgu z toksyn
     
  • Nadmiar bodźców cyfrowych przeciąża układ nerwowy i zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych
     
  • Mózg potrzebuje regularnej stymulacji – najlepsze są nauka, relacje społeczne i codzienne rytuały

Mózg nie wybacza: co go niszczy?

Na choroby mózgu w którymś momencie życia zapadnie aż jedna trzecia populacji. W Polsce już ponad 7 milionów osób zmaga się z różnego rodzaju problemami neurologicznymi – od migren, przez padaczkę, aż po choroby neurodegeneracyjne. Kolejnych 5 milionów znajduje się w grupie ryzyka. Co najbardziej szkodzi mózgowi?

Najgorsze, co możemy zrobić, to połączyć brak snu z używkami i stresem. To combo, które prowadzi prostą drogą do poważnych problemów neurologicznych i psychicznych – ostrzega w rozmowie z Medonetem neurolożka, lek. Beata Łozicka.

Sen zawsze się opłaca

Zbyt krótki, nieregularny sen uniemożliwia mózgowi regenerację. Jak wyjaśnia lek. Łozicka, to właśnie podczas snu, szczególnie w fazie REM, mózg „czyści się” z toksyn, porządkuje wspomnienia i przetwarza informacje.

Sen to inwestycja w zdrowie mózgu, która zawsze się opłaca – podkreśla neurolog.

Brak snu wpływa negatywnie na koncentrację, nastrój i odporność na stres. Nadmierne pobudzanie organizmu kofeiną lub napojami energetycznymi może tylko pogłębiać te problemy. Przeczytaj też: Źle sypiasz? Ekspert wskazuje 6 sygnałów, które ostrzegają przed poważnymi problemami

śpiąca kobieta Fot. Pexels/Canva.jpg
W czasie snu mózg może się zregenerować. Fot. Pexels/Canva

Używki i stres: zabójcze połączenie

Używki, choć dają złudne poczucie relaksu, w rzeczywistości działają neurotoksycznie – zaburzają przewodnictwo nerwowe i w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do depresji lub zaburzeń psychicznych. Lek. Łozicka zwraca uwagę także na szkodliwość nadmiaru bodźców, którymi obciążamy układ nerwowy:

Samo przeglądanie Internetu nie jest problemem – w przeciwieństwie do robienia tego nieumiejętnie – zauważa specjalistka.

Jej zdaniem warto czasami się „odłączyć”, chociaż na chwilę odejść od ekranu, wyjść na spacer, zająć się czymś zupełnie innym, by dać mózgowi odpocząć. Przeczytaj też: Media społecznościowe napędzają depresję u najmłodszych. Zaobserwowano alarmujący wzrost

Co mózg lubi?

Naukę języków obcych, gry planszowe, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek – wszystko, co stymuluje różne obszary mózgu. Jako jedną z najlepszych form treningu mózgu lekarka wskazuje naukę języka obcego – czynność, która aktywuje pamięć słuchową, wzrokową, logiczne myślenie.

lekcje języka francuskiego Fot. BakiBG/Getty Images Signature.jpg
Jedną z najlepszych form treningu mózgu jest nauka języka obcego. Fot. BakiBG/Getty Images Signature

Jednak ważne jest również wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Nawet gotowanie, spacery i rozmowy z bliskimi aktywują mózg do działania.

Zdrowie neurologiczne to efekt codziennych decyzji; nie tylko unikania używek i stresu, ale też inwestowania w sen, ruch, relacje społeczne i wyzwania intelektualne. Choć mózg jest wrażliwy na przeciążenie, posiada też niezwykłą zdolność regeneracji – o ile pozwolimy mu odpocząć.


Źródło: medonet.pl