Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Wchodzą w życie już od 1 sierpnia!
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 25.07.2025 16:03

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Wchodzą w życie już od 1 sierpnia!

Zmiany w zasiłku pogrzebowym
Canva/MagMos

Wyprawienie pogrzebu bliskiej osobie to spory koszt. Poza trumną dochodzą do tego usługi domu pogrzebowego, a także środki za wyprawienie ostatniego sakramentu. Nierzadko również zorganizowanie stypy w restauracji. A to wszystko w otoczce przejmującego bólu, zwłaszcza jeśli straci się dziecko. Teraz prawo ma ulec znaczącej zmianie.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ma na celu pokrycie kosztów związanych z pochówkiem. Kto może zatem go otrzymać? Każda osoba bez względu na dochody, jednak to zmarły objęty jest obostrzeniami, a mianowicie musi być:

  • objęty ubezpieczeniem w ZUS,
  • uprawniony do emerytury lub renty,
  • spełniać warunki do przyznania emerytury lub renty w dniu zgonu,
  • otrzymywać emeryturę pomostową lub korzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • w trakcie śmierci pobierać zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne,
  • cywilną osobą niewidomą, poszkodowaną w wyniku działań wojennych,
  • korzystać z renty socjalnej, świadczeń przedemerytalnych lub zasiłku przedemerytalnego,
  • ofiarą śmiertelną wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, jeśli do zdarzenia doszło w szczególnych okolicznościach,
  • członkiem rodziny osoby należącej do jednej z powyższych grup.

Przeczytaj także: „Idę spać z rurką w nosie, a jak się budzę jestem po śniadaniu”. Polski polityk mówi wprost o swojej chorobie

Co ważne, zasiłek mogą otrzymać także osoby z poza rodziny lub instytucje, takie jak pracodawca, dom opieki, jeśli finansują pogrzeb.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Suma nie jest zmienna i wypłacana jest na konto osoby, która finansuje pogrzeb, bez względu na rzeczywiste koszty pochówku. To samo tyczy się instytucji, które otrzymują zwrot środków.

Warto jednak wiedzieć, że świadczenie w takiej wysokości obowiązywać będzie do końca 2025 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę o podniesieniu wysokości świadczenia do 7 tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że zasiłek będzie waloryzowany od 1 marca danego roku, jeżeli inflacja w roku poprzednim przekroczy 5%. Zrezygnowano z corocznej waloryzacji, aby uniknąć automatycznego wzrostu cen usług pogrzebowych.

Kolejne zmiany w zasiłku pogrzebowym

Okazuje się, że to nie wszystkie zmiany. Aktualnie aby uzyskać zasiłek pogrzebowy za śmierć dziecka w wyniku poronienia, trzeba było określić płeć noworodka. Teraz ma się to zmienić. Dotychczas, aby otrzymać zasiłek wymagane było przedstawienie aktu zgonu, z kolei aby go uzyskać trzeba było określić płeć, która jest wymagana do otrzymania aktu urodzenia. Było to jednak krzywdzące dla wielu rodziców. 

Przeczytaj także: Tyle średnio wynosi renta wdowia. ZUS podzielił się danymi i wypłaca kolejną transzę

Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice dzieci martwo urodzonych będą mogli otrzymać zasiłek pogrzebowy – niezależnie od długości trwania ciąży oraz bez konieczności ustalenia płci dziecka. Ustawa może wejść w życie nawet w sierpniu, czeka jeszcze na umieszczenie w Dzienniku Ustaw. 

Ile można doliczyć do emerytury za dzieci? Tyle należy się w 2025
„Mama 4 plus”
Dopełnienie do emerytury
Wychowanie dzieci to nie lada wyzwanie. Dlatego matki czworga lub więcej dzieci, które poświęciły się opiece nad nimi zamiast pracy zawodowej, mogą liczyć na specjalne świadczenie, nazywane potocznie „Mama 4 plus”. A co z matkami, które mimo posiadania dużej rodziny, zdecydowały się wrócić do pracy? Również im należy się dodatek.Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie tylko dla matek „Mama 4 plus” jako dopełnienie do emerytury Ile wynosi świadczenie „Mama 4 plus” w 2025 roku Kiedy nie otrzymasz rodzicielskiego świadczenia emerytalnego
Czytaj dalej
9 objawów endometriozy. Nie, to nie jest "twoja uroda", tylko poważna choroba
objawy endometriozy
Fot. Shutterstock / Shakirov Albert
Endometrioza to bolesna choroba, na którą cierpi nawet co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Jej typowe objawy to bolesne miesiączki, ból w trakcie współżycia i niepłodność. Jeśli zauważysz u siebie te symptomy – jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem i… szerokim łukiem omijaj tych, którzy mówią Ci, że “taka Twoja uroda”. Wczesna diagnoza zmniejsza ryzyko groźnych powikłań. Oto 9 typowych objawów endometriozy, na które powinnaś zwrócić uwagę.Endometrioza objawia się m.in. bolesnymi miesiączkami, bólem w miednicy, nadmiernym krwawieniem i problemami z zajściem w ciążęWiele objawów nie jest oczywistych i bywa mylonych z innymi schorzeniami, co opóźnia rozpoznanie chorobySzybka wizyta u ginekologa i dokładna diagnostyka mogą znacznie poprawić komfort życia i zmniejszyć ryzyko powikłań
Czytaj dalej