Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Wchodzą w życie już od 1 sierpnia!

Wyprawienie pogrzebu bliskiej osobie to spory koszt. Poza trumną dochodzą do tego usługi domu pogrzebowego, a także środki za wyprawienie ostatniego sakramentu. Nierzadko również zorganizowanie stypy w restauracji. A to wszystko w otoczce przejmującego bólu, zwłaszcza jeśli straci się dziecko. Teraz prawo ma ulec znaczącej zmianie.
Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ma na celu pokrycie kosztów związanych z pochówkiem. Kto może zatem go otrzymać? Każda osoba bez względu na dochody, jednak to zmarły objęty jest obostrzeniami, a mianowicie musi być:
- objęty ubezpieczeniem w ZUS,
- uprawniony do emerytury lub renty,
- spełniać warunki do przyznania emerytury lub renty w dniu zgonu,
- otrzymywać emeryturę pomostową lub korzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- w trakcie śmierci pobierać zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne,
- cywilną osobą niewidomą, poszkodowaną w wyniku działań wojennych,
- korzystać z renty socjalnej, świadczeń przedemerytalnych lub zasiłku przedemerytalnego,
- ofiarą śmiertelną wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, jeśli do zdarzenia doszło w szczególnych okolicznościach,
- członkiem rodziny osoby należącej do jednej z powyższych grup.
Przeczytaj także: „Idę spać z rurką w nosie, a jak się budzę jestem po śniadaniu”. Polski polityk mówi wprost o swojej chorobie
Co ważne, zasiłek mogą otrzymać także osoby z poza rodziny lub instytucje, takie jak pracodawca, dom opieki, jeśli finansują pogrzeb.


Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?
Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Suma nie jest zmienna i wypłacana jest na konto osoby, która finansuje pogrzeb, bez względu na rzeczywiste koszty pochówku. To samo tyczy się instytucji, które otrzymują zwrot środków.
Warto jednak wiedzieć, że świadczenie w takiej wysokości obowiązywać będzie do końca 2025 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę o podniesieniu wysokości świadczenia do 7 tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że zasiłek będzie waloryzowany od 1 marca danego roku, jeżeli inflacja w roku poprzednim przekroczy 5%. Zrezygnowano z corocznej waloryzacji, aby uniknąć automatycznego wzrostu cen usług pogrzebowych.
Kolejne zmiany w zasiłku pogrzebowym
Okazuje się, że to nie wszystkie zmiany. Aktualnie aby uzyskać zasiłek pogrzebowy za śmierć dziecka w wyniku poronienia, trzeba było określić płeć noworodka. Teraz ma się to zmienić. Dotychczas, aby otrzymać zasiłek wymagane było przedstawienie aktu zgonu, z kolei aby go uzyskać trzeba było określić płeć, która jest wymagana do otrzymania aktu urodzenia. Było to jednak krzywdzące dla wielu rodziców.
Przeczytaj także: Tyle średnio wynosi renta wdowia. ZUS podzielił się danymi i wypłaca kolejną transzę
Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice dzieci martwo urodzonych będą mogli otrzymać zasiłek pogrzebowy – niezależnie od długości trwania ciąży oraz bez konieczności ustalenia płci dziecka. Ustawa może wejść w życie nawet w sierpniu, czeka jeszcze na umieszczenie w Dzienniku Ustaw.




































