Na wszawicę łonową cierpią głównie dorośli. Jak się ją leczy?
Wszawica łonowa – przyczyny
Wszawicą łonową można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Najczęstszą drogą zakażenia są kontakty seksualne. Jaja pasożytów mogą się jednak przenosić również poprzez odzież, spanie w tej samej pościeli czy używanie tego samego ręcznika.
Z racji na to, że dorosłe wszy potrafią skakać, możemy być narażeni na zarażenie nawet poprzez przebywanie w środowisku, w którym bytują wszy. Właśnie dlatego przypadłość ta może dotyczyć całej rodziny czy skupiska ludzi np. w akademikach.
Okres wylęgania wszy łonowej wynosi około 30 dni. Wszawica łonowa zaliczana jest do chorób wenerycznych, ponieważ bardzo często do zarażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne. Choroba ta jest problemem, który występuje głównie u osób dorosłych.
Wszawica łonowa – objawy
Wesz odżywia się krwią, dlatego też w miejscach ukąszeń pojawia się hemoliza i powstają błękitne plamy. Chorzy w dużej mierze narzekają na nieznośny świąd, który spowodowany jest przemieszczaniem się pasożytów. Świąd ten pojawia się głównie w okolicach brzucha, pachwin, skory w okolicy ud i wzgórka łonowego.
Nieprzyjemne symptomy wszawicy łonowej pojawiają się zwykle dopiero po kilku tygodniach od zarażenia, kiedy wszy zaczną się namnażać i podrażniać większe obszary na ciele chorego.
Wszawica łonowa – rozpoznanie
Diagnostyka wszawicy łonowej opiera się głównie na badaniu przez lekarza okolicy łonowej. Przypadłość ta jest bardzo łatwa do zdiagnozowania, dlatego jeśli masz pewne podejrzenia, możesz za pomocą szkła powiększającego poszukać małych owadów w okolicach intymnych, które kształtem przypominać będą kraby.
Oznaką zakażenia wszawicą łonową będą także jaja wszy łonowej, które są małe i mają biały kolor. Zlokalizowane są one najczęściej w okolicy włosów łonowych czy innego owłosienia na naszym ciele.
Osoby, które nie są pewne swoich podejrzeń co do wszawicy łonowej, powinny udać się do lekarza, aby je zweryfikować i ewentualnie dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Wszawica łonowa – leczenie
Leczeniem wszawicy łonowej zajmują się głównie lekarze dermatolodzy. Im wcześniej chory uda się do lekarza, tym szybciej wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie.W terapii wszawicy łonowej bardzo ważne jest, aby zostały niej poddane wszystkie osoby, z którym chory mieszka lub przebywa. W tym celu stosuje się specjalne preparaty miejscowe w postaci żelów, szamponów, maści czy płynów.
Ważne jest to, że pacjenci powinni powstrzymać się od kontaktów seksualnych, aby nie pasożyty się nie rozprzestrzeniły. Dodatkowo, warto także wykonać depilację okolic intymnych.