Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawów
Fot. Canva/instagram.com/psycholog_in_travel/

Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawów

27 sierpnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ten stan może dotknąć każdego z nas. Składa się na niego wiele czynników, ale tym dominującym jest przemęczenie wynikające z nadmiaru obowiązków i zbyt małej przestrzeni na tzw. "oddech", czyli na czas dla siebie.

Mowa o wyczerpaniu psychicznym. Warto wiedzieć, jak się objawia, by w porę podjąć środki zaradcze. Psycholożka punktuje, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Wyczerpanie psychiczne dotyka coraz więcej ludzi

Żyjemy w świecie, który pędzi. To zupełnie inna rzeczywistość niż ta, w której funkcjonowali nasi dziadkowie, czy nawet rodzice. Każdego dnia stajemy przed masą zadań do wykonania i wyzwań do podjęcia. Wymagają od nas nieustannej uwagi, zaangażowania i adaptacji. W dodatku to codzienne życie jest zdominowane przez technologie, które umożliwiają nam pozostawanie w stałym kontakcie z pracą, znajomymi i rodziną.

Z jednej strony, technologie te oferują wygodę i szybki dostęp do informacji, z drugiej jednak sprawiają, że trudniej jest np. wyznaczyć granice między życiem zawodowym a prywatnym. Telefony, e-maile, media społecznościowe – wszystkie te narzędzia nieustannie domagają się naszej uwagi, co prowadzi do przeciążenia informacyjnego.

I w pewnym momencie nasz organizm zaczyna się buntować. Dochodzi do "przegrzania zwojów", jak mogliby powiedzieć niektórzy. Wyczerpanie psychiczne , czy wypalenie emocjonalne, to stan, który może dotknąć każdego z nas. Co ciekawe, poznać je często możemy po objawach fizycznych.

Fot. Pexels/ Ketut Subiyanto
Pij codziennie, a będziesz mieć zdrowe jelita i stalową odporność! Przepis na ten koktajl powinien znać każdy
To znak, że rak zajął płuca. Może dotyczyć nawet 70 proc. chorych

Jak objawia się wyczerpanie psychiczne?

Problem wyczerpania psychicznego poruszyła na swoim profilu na Instagramie Hanna Stefaniuk-Bojar, psycholożka i psychoterapeutka (@psycholog_in_travel). Podaje, że naszą uwagę powinny zwrócić następujące objawy:

  • ciągłe zmęczenie, problemy z zaśnięciem , pomimo zmęczenia,
  • uczucie "rozedrgania", drżenie i napięcie mięśni,
  • trudności z koncentracją,
  • niestabilność emocjonalna – łatwe wpadanie w złość, tendencja do płaczu,
  • brak motywacji do najprostszych działań ("nic mi się nie chce"),
  • izolacja społeczna, wycofywanie się, osamotnienie, odczucie pustki i "wyprania" z emocji.

Wyczerpanie psychiczne to także szereg objawów pochodzących bezpośrednio z naszego ciała. Może manifestować się, chociażby bólami głowy , utratą apetytu lub przeciwnie – nadmiernym jedzeniem. Jeśli obserwujesz opisane objawy u siebie lub kogoś z twoich bliskich, nie bagatelizuj ich. Być może wskazana byłaby konsultacja z psychologiem.

Jak odzyskać równowagę psychiczną?

Z wyczerpaniem psychicznym na szczęście można, a nawet należy, powalczyć. Zalecenia, jakie w tej kwestii zwykle podaje specjalista, wydają się banalne, jednak ich wprowadzenie w życie czasem wcale nie jest takie łatwe. A oto co warto zmienić w swoim życiu, by pokonać wyczerpanie psychiczne – @psycholog_in_travel radzi:

- Zadbaj o zdrowy sen
Regularny, wysokiej jakości sen jest kluczowy dla regeneracji psychicznej. Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, unikaj ekranów na godzinę przed snem.

- Wprowadź techniki relaksacyjne
Ćwiczenia mindfulness, medytacja czy głębokie oddychanie mogą pomóc zredukować stres i poprawić Twoje samopoczucie.

- Spędzaj czas na świeżym powietrzu
Aktywność na świeżym powietrzu, nawet krótki spacer, może zdziałać cuda dla Twojego zdrowia psychicznego! Kontakt z naturą pomaga zredukować stres i poprawić nastrój.

- Rozmawiaj o swoich uczuciach
Dzielenie się swoimi emocjami z bliskimi, przyjaciółmi lub terapeutą może przynieść ulgę i nowe spojrzenie na trudne sytuacje.

- Nie bój się prosić o pomoc

Co jeszcze?

Wielu osobom na pewno przyda się przyjrzenie się swoim priorytetom. Warto nauczyć się mówić "nie". W ciągu dnia wprowadzać przerwy na "oddech". Zmniejszyć ilość czasu spędzanego przed ekranami. Zdrowo się odżywiać i zacząć uprawiać jakąś aktywność na świeżym powietrzu. Znaleźć wreszcie czas na hobby i umieścić je w tygodniowym grafiku. Są to kwestie indywidualne, bo każdy z nas czego innego potrzebuje "najbardziej na świecie". Warto mieć w życiu na to czas i to pielęgnować.

Zobacz także:

10 objawów zaburzeń lękowych. Jeśli je masz, odwiedź lekarza

Jak wygląda diagnostyka choroby afektywnej dwubiegunowej? Odpowiada psychiatra

Czy nasze ciała są gotowe na XXI wiek? Fizjoterapeuta o cywilizacyjnych pułapkach bezruchu

Senność, ciągłe zmęczenie? Oto 3 pierwiastki, których może Ci brakować
W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko