Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To znak, że rak zajął płuca. Może dotyczyć nawet 70 proc. chorych
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 27.08.2024 07:25

To znak, że rak zajął płuca. Może dotyczyć nawet 70 proc. chorych

Rak płuc, nowotwór
Fot. Shutterstock/19 studio

Jak wskazują dane WHO co roku przybywa ok. 2 mln przypadków zachorowalności na nowotwory płuc, z kolei w Polsce diagnozuje się ok. 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Zazwyczaj rak płuc dotyczy osób po 40. roku życia, lecz szczyt rozwoju osiąga u osób po 70. roku życia.

Rak płuc potrafi być wykrywany w zaawansowanym stadium. Rozwijający się w płucach nowotwór może sprawić, że chore osoby mogą odczuwać specyficzne wrażenia smakowe. Absolutnie nie powinny być one ignorowane. Zobaczcie szczegóły.

Przyczyny zachorowania na raka płuc

Niedawno informowaliśmy, że szczepionka na raka płuc jest na etapie badań klinicznych, lecz już teraz eksperci oceniają, że może to być prawdziwy przełom. Oparta jest ona na technologii mrNA i zostanie wykorzystana do terapii chorych osób w siedmiu krajach Europy. Mają z niej skorzystać również pacjenci z Polski.

Wśród przyczyn zachorowania na raka płuc warto wymienić czynniki zawodowe, m.in. narażenie na oddziaływanie szkodliwych substancji oraz związków chemicznych powstających przy produkcji koksu czy też gazyfikacji węgla. Na rozwój raka płuc mogą mieć też wpływ substancje zawierające ołów, beryl, chrom czy też nikiel. Warto podkreślić, że rozwijający się w płucach nowotwór może wywoływać specyficzne wrażenia smakowe. Nie powinny być one absolutnie ignorowane.

shutterstock_2476637021.jpg
Fot. Shutterstock/ New Africa

 

Czym jest dysgeusja?

Mowa o dysgeusii, czyli medycznym określeniu oznaczającym zmienione odczuwanie smaku. Osoby, które są dotknięte tą dolegliwością mogą odczuwać gorzki, kwaśny, nadmiernie słodki lub też metaliczny posmak w ustach. Skąd to zaburzenie? Może być ono spowodowane infekcjami wirusowymi, złym odżywianiem, przyjmowaniem niektórych leków czy też niedoborem witamin.

Jak wyjaśniali lekarze z Cleveland Clinic - dysgeusia może być  objawem problemów z wątrobą i niedoczynnością tarczycy oraz kserostomii, czyli suchości w ustach. To jeszcze nie wszystko, gdyż metaliczny posmak w ustach to wczesny, choć mało znany symptom raka płuc.

 

Rak płuc może rozwijać się bez żadnych wyraźnych symtomów

Jak zauważają lekarze, zaburzenia smakowe mogą pojawić się u 35-38 proc. pacjentów z rakiem płuc i nawet 35-69 proc. pacjentów walczących z chorobą jako skutek uboczny m.in. chemioterapii.

Co ważne, rak płuc może rozwijać się bez żadnych wyraźnych symptomów na początkowym etapie, co wiąże się z tym, że diagnoza bywa stawiana dopiero w zaawansowanym stadium. Wśród objawów raka płuc wymienia się m.in. dość uporczywy kaszel, duszności, odkrztuszanie krwi czy też świszczący oddech.

By zapobiec rakowi płuc warto oczywiście rzucić palenie. Rak płuc rozwija się przez z niekontrolowany podział komórki macierzystej o zdolności do wielokierunkowego różnicowania. Komórka ta pochodzi z nabłonka oskrzeli, tworzącego wyściółkę tych narządów. Z kolei pod wpływem działania substancji rakotwórczych, komórki ulegają mutacji, zaczynają rozwijać się w nowotwór, tworząc pierwotny guz w płucu.

Czytaj też:

Polscy pacjenci przetestują szczepionkę na raka płuc. „To przełom”

Takie palce mogą wskazywać na raka płuc. Lekarz opowiada o nietypowym objawie
Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie