Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Wykrywanie cukrzycy. Lekarz wytłumaczył, na czym polega i jak nie przegapić rozwoju choroby
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 04.07.2023 15:09

Wykrywanie cukrzycy. Lekarz wytłumaczył, na czym polega i jak nie przegapić rozwoju choroby

badanie poziomu cukru
canva

Glukoza jest głównym źródłem energetycznym komórek. Ma słodki smak i znajduje się m.in. w owocach. Sprawdzanie poziomu glukozy to podstawowe badanie, umożliwiające wykrycie cukrzycy, zaliczanej do grupy chorób cywilizacyjnych. Na czym polega to badanie? Jakie są wskazania, by je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości i diabetolog.

 

Co to jest glukoza?

Glukoza jest głównym źródłem energii dla organizmu ludzkiego. Narządy potrzebują jej, by funkcjonować. Poziom glukozy zależy m.in. od procesów takich jak glikogenoliza i glikoliza. Stężenie glukozy we krwi reguluje insulina, czyli hormon trzustkowy. Poziom glukozy zwiększa się po posiłku – wtedy trzustka wytwarza insulinę, która to dostarcza glukozę do tkanek. Źródłami glukozy są:

   • pożywienie,
   • dwucukry,
   • węglowodany złożone,
   • ludzki organizm,
   • mięśnie szkieletowe.

Projekt bez nazwy (71).png

Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego. 8 faktów na temat cukrzycy, które mogą Cię zaskoczyć!

Badanie poziomu glukozy we krwi

„Cukrzycę rozpoznajemy na podstawie badań laboratoryjnych. Głównym badaniem, które określa poziom cukru, jest badanie poziomu glukozy we krwi wykonywane na czczo, czyli po 8 -12 godzinach bez jedzenia i picia słodkiego”. - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. Badanie poziomu glukozy we krwi to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się gdy zachodzi podejrzenie wielu chorób – wskazaniem do zrobienia go są m.in. omdlenia. Krew pobiera się z żyły łokciowej a u dzieci przez nacięcie skóry.

„Według nowych wytycznych na podstawie hemoglobiny glikowanej również możemy rozpoznawać cukrzycę. Jeżeli poziom glukozy na czczo wynosi około 100 – 125 mg/dl, musimy poszerzyć diagnostykę i wykonać tzw. test obciążenia glukozą. Kierujemy pacjenta na kolejne pobranie krwi, a cała procedura trwa dwie godziny”. - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. Test obciążenia glukozą (OGTT) wykonuje się, by nie tylko cukrzycę ale i stan przedcukrzycowy.

Jeżeli wynik na czczo przekracza 125, czyli 126 i powyżej, mówimy o cukrzycy. Wynik po podaniu glukozy (po dwóch godzinach) przekraczający 200, również wskazuje na cukrzycę”. - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Cukrzycy można zapobiegać

Najlepszym sposobem zapobiegania cukrzycy jest prowadzenie zdrowego stylu życiu – oznacza to, że zarówno nie zaniedbujemy aktywności fizycznej, jak i stosujemy zdrową zbilansowaną dietę. „Kiedyś mówiliśmy o pięciu posiłkach dziennie, teraz już się od tego odchodzi i zaleca się trzy dobrze zbilansowane posiłki. Często bywa tak, że u pacjentów ze wcześnie rozpoznaną cukrzycą, po redukcji nadmiernej masy ciała (około 10 - 15 kilogramów), poziomy glikemii wracają do normy. Nie musimy wtedy stosować żadnych środków farmakologicznych, ale profilaktyka to przede wszystkim powrót do prawidłowej masy ciała i utrzymanie aktywności fizycznej”. - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Niemniej ważne jest, by regularnie badać poziom cukru we krwi. Ćwiczenia fizyczne powinny stać się nieodłącznym elementem codziennej rutyny, pod warunkiem że zostaną dostosowane do możliwości i wieku ćwiczącego. Cukrzycę często powoduje otyłość, szczególnie brzuszna – dlatego by zapobiegać chorobie konieczne jest zadbanie o prawidłową masę ciała – ok. 75% osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub jest otyła.

Nieleczona cukrzyca może spowodować uszkodzenie narządów: „Najczęściej uszkadzane są oczy, nerki i nerwy. Nierzadko dochodzi do neuropatii czy polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych związanych z wysokim poziomem glukozy. Wtedy pacjenci mogą nie czuć np. dotyku czy bólu na stopach, dłoniach lub innych częściach ciała. Mogą też odczuwać mrowienie i kłucie, czyli tak zwane parastesje. Jest to oznaka niekontrolowanego, podwyższonego poziomu cukru przez bardzo długi czas. W wieloletniej cukrzycy, nawet dobrze kontrolowanej, może dochodzić do różnego rodzaju uszkodzeń narządu wzroku, skutkiem czego może być nawet ślepota”. - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. 

Polecane