Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.05.2023 09:21

Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.

kobieta z cukrzycą
canva

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie metaboliczne, uznawane za chorobę cywilizacyjną. Wyróżniamy kilka jej typów. Bez względu jednak na odmianę nieleczona cukrzyca może być przyczyną groźnych powikłań. Jakie konkretnie powikłania powoduje nieleczona cukrzyca? Zapytaliśmy lekarza. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr. n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Nieleczona cukrzyca powoduje uszkodzenia obwodu układu nerwowego

Nieleczona cukrzyca może spowodować poważne powikłania, które dzieli się na ostre i przewlekłe.

Nieleczona cukrzyca, czyli bardzo wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzeń narządowych. Najczęściej uszkadzane są oczy, nerki i nerwy. Nierzadko dochodzi do neuropatii czy polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych związanych z wysokim poziomem glukozy”. - powiedziała Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Neuropatia to pojemny termin, którym określa się różne dolegliwości związane z obwodem układu nerwowego. Są to jedne z najczęściej występujących chorób neurologicznych, na które szacunkowo choruje ok. 2% populacji. Neuropatię cukrzycową powoduje cukrzyca. Jej objawami mogą być:

 • zaburzenia czucia dłoni i stóp (chorzy w tym stanie mogą nawet trzymać bardzo gorące przedmioty i nie odczuwać przy tym, że parzą),
 • stopa cukrzycowa,
 • przeszywający ból różnych części ciała,
 • nieprawidłowe ustawienie stopy, prowadzące do deformacji,
 • uszkodzenie autonomicznej części układu nerwowego.

Polineruopatia to dolegliwość neurologiczna, powodująca uszkodzenie nerwów czuciowych i ruchowych. Zarówno neuropatia, jak i polineuropatia mają podobne objawy.

Wtedy pacjenci mogą nie czuć np. dotyku czy bólu na stopach, dłoniach lub innych częściach ciała”. - powiedziała Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Projekt bez nazwy (73).png

Cukrzyca ciążowa może być bardzo groźna. Jak wygląda jej leczenie? Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Nieleczona cukrzyca a parestezje i ślepota

Nieleczona cukrzyca może powodować parestezje, czyli niewłaściwego odczuwania bodźców.

„Mogą też odczuwać mrowienie i kłucie, czyli tak zwane parastesje. Jest to oznaka niekontrolowanego, podwyższonego poziomu cukru przez bardzo długi czas”. - powiedziała Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Osoby dotknięte parestezją silniej odczuwają ciepło lub zimno. Towarzyszy im też uczucie drętwienia, mrowienia, są osłabione, mają paraliż i problemy z kontrolowaniem kończyn. Jednak parestezje to nie tylko objaw nieleczonej cukrzycy – schorzenie często pojawia się także u osób m.in.:

 • z dyskopatią,
 • chorobą niedokrwienną serca,
 • chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa.

Sposób leczenia parestezji zawsze zależy od konkretnego przypadku. W tym celu stosuje się niekiedy kremy znieczulające i środki wyrównujące poziom cukru we krewi.

W wieloletniej cukrzycy, nawet dobrze kontrolowanej, może dochodzić do różnego rodzaju uszkodzeń narządu wzroku, skutkiem czego może być nawet ślepota”. - powiedziała Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Cukrzyca, zarówno nieleczona, jak i kontrolowana, może spowodować chorobę oczu. Gdy we krwi występuje wysoki poziom glukozy, jego następstwem bywają uszkodzenia struktur narządu wzroku. Może to doprowadzić do ślepoty – by uniknąć tego, warto regularnie konsultować się z okulistą.

By rozpoznać cukrzycę trzeba regularnie badać krew

Cukrzyca w pierwszej fazie może nie dawać żadnych objawów. By ją rozpoznać należy regularnie wykonywać badanie poziomu cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może spowodować także niewydolność:

 • serca,
 • nerek,
 • naczyń krwionośnych,
 • wzroku.

Typowe objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, nagła redukcja dużej masy ciała, złe samopoczucie, osłabienie, senność, ropne zmiany skórne, przewlekłe i trudno gojące się rany”. - powiedziała Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Badanie poziomu cukru we krwi służy przede wszystkim do diagnostyki cukrzycy. Pomiar wykonuje się glukometrem, przyrządem umożliwiającym uzyskanie wyników po kilkudziesięciu sekundach. Z badania należy skorzystać od razu, gdy pojawią się objawy hiperglikemii lub hipoglikemii i podczas ciąży. Warto jednak potraktować je też jako rutynowe badanie laboratoryjne.

Tagi: Cukrzyca
Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
- Każda infekcja wirusowa może być zagrożeniem dla diabetyków, szczególnie ta przebiegająca z wysoką gorączką, gdyż może dojść wówczas do wzrostu stężenia glukozy we krwi i tym samym wyższego ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej, co dotyczy głównie chorych z typem 1. Jednak, jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, dobrze prowadzona, ryzyko zachorowania nie jest większe niż w ogólnej populacji. A jeśli dojdzie do zakażenia, to przy dobrze prowadzonej cukrzycy ryzyko powikłań również nie musi odbiegać od ryzyka w ogólnej populacji. Trzeba jednak brać pod uwagę, że cukrzycy mogą towarzyszyć inne choroby, istotny jest też z wiek chorego. Dopiero te wszystkie czynniki będą decydować, na ile to ryzyko powikłań będzie wysokie. Im więcej chorób u jednego pacjenta, tym wyższe ryzyko.W Chinach zauważono, na podstawie obserwacji pacjentów z dwóch szpitali, że chorzy z cukrzycą mają zwiększone ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i więcej jest w tej grupie zgonów.Diabetycy powinni stosować się do wszystkich zasad prewencji, zalecanych podczas epidemii COVID-19. I absolutnie nie wolno im rezygnować z leków, jakie stosują. Ten czas powinien tych chorych, którzy nie są jeszcze odpowiednio zmotywowani do przestrzegania reżimu cukrzycowego, zmobilizować do stosowania się do zaleceń lekarza.
Czytaj dalej
Czy cukrzycy mogą jeść owoce? Zapytaliśmy lekarza, odpowiedź nie pozostawia złudzeń
cukrzyca
W ostatnich dekadach obserwujemy prawdziwą epidemię cukrzycy. Może mieć podłoże genetyczne bądź też być wynikiem niezdrowego stylu życia. Cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą dorosłych związana jest m.in. z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, nadwagą i otyłością. Warto przyjrzeć się bliżej, jak powinna wyglądać dieta osób z cukrzycą. 
Czytaj dalej
Polecane