Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zaburzenia pamięci i intelektu – przyczyny i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Zaburzenia pamięci i intelektu – przyczyny i leczenie.

Zaburzenia pamięci i intelektu – przyczyny i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/demencja-alzheimera-zale%C5%BCne-od-3051832/

Zaburzenia pamięci i intelektu to częste we współczesnym społeczeństwie problemy, które często mogą być objawami krótkotrwałymi, będącymi ostrzeżeniem od organizmu przed jego nadmierną eksploatacją – brak snu, nadmiar stresu i niezdrowy styl życia. Zaburzenia pamięci i intelektu mogą jednak również być objawem podstawowym demencji  i innych chorób. Kiedy mamy do czynienia ze stanem przemijającym, a kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Zaburzenia pamięci i intelektu – definicja

W związku z tym, że istnieje wiele różnego rodzaju zaburzeń związanych z pamięcią, należy na samym wstępie zdefiniować zaburzenia pamięci i intelektu na potrzeby niniejszego artykułu. Zaburzenia pamięci i intelektu mogą być objawami wielu złożonych problemów, z którymi zmaga się nasz organizm. Dotyczą one przede wszystkim obniżenia funkcji intelektualnych w stosunku do wcześniejszych możliwości osoby chorej. Najczęściej dotyczą osób starszych, istnieje jednak wiele chorób oraz przyczyn, które mogą doprowadzić do tego typu zaburzeń.

Zaburzenia pamięci i intelektu objawiają się najczęściej poprzez kłopoty z pamięcią krótkotrwałą. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia często zapominają, co robiły w najbliższej przeszłości, łatwo im się rozkojarzyć oraz trudno utrzymać skupienie – zwłaszcza przy pracy umysłowej.

Zaburzenia pamięci i intelektu mogą prowadzić do ogromnych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Osoby z demencją starczą, która jest jedną z przyczyn zaburzeń pamięci, często wychodzą z domu i już nie wracają, nie mówiąc już o sytuacjach, w którym nie są w stanie rozpoznać najbliższych osób czy zapamiętać, gdzie położyły przedmioty codziennego użytku.

Przyczyny zaburzeń pamięci i intelektu

Istnieje wiele schorzeń i innego rodzaju przyczyn, które wywołują zaburzenia pamięci i intelektu nie tylko u osób starszych, ale również całkiem młodych. Często są to sytuacje przejściowe, jeżeli jednak czynnik wywołujący objawy choroby trwa dłużej, może prowadzić do stałych zmian w funkcjonowaniu mózgu.

Wśród najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń pamięci i intelektu wymienia się poniższe:

·        choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego i naczyniowego,

·        choroba Alzheimera,

·        choroby naczyń mózgu,

·        otępienie czołowo-skroniowe,

·        choroba Parkinsona,

·        urazy i guzy mózgu,

·        infekcje ośrodkowego układu nerwowego,

·        stwardnienie rozsiane,

·        padaczka,

·        choroby tarczycy,

·        przewlekły stres,

·        depresja,

·        uzależnienie od leków uspokajających i nasennych,

·        nadużywanie alkoholu,

·        choroby mózgu jak zapalenie opon mózgowych, miażdżyca,

·        niedobór witamin (głównie witamin z grupy B).

Jak zatem widać na podstawie wymienionych możliwych przyczyn występowania zaburzeń pamięci i intelektu, wiele przyczyn stanowią czynniki wynikające z niezdrowego stylu życia, nawyków żywieniowych, braku odpoczynku i aktywności fizycznej oraz nadmiernego wystawienia na stres.

Duże znaczenie mają również czynniki hormonalne. Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia tarczycy naturalnie doświadczają problemów ze skupieniem czy pamięcią, jednak dolegliwości tego typu da się również znacząco ograniczyć dzięki stosowaniu się do zasad zdrowego żywienia oraz dzięki regularnemu przyjmowaniu leków.

Objawy zaburzeń pamięci i intelektu

Obok zaburzeń pamięci i intelektu używa się również w potocznym języku określenia „otępienie” – mimo iż jest to sformułowanie ogólnie przyjęte, to jednak nie polecamy używać go w obecności osoby doświadczającej problemów tego typu. Jest to dosyć nieeleganckie i przykre – może więc także przyczynić się do pogłębiania się zaburzeń nastroju u osoby chorej.

Do najczęstszych objawów zaburzeń pamięci i intelektu zalicza się następujące:

·        zapominanie o sprawach mających miejsce w niedalekiej przeszłości,

·        zapominanie imion osób bliskich, nazw przedmiotów – nawet codziennego użytku,

·        zaburzenia nastroju, w tym depresja,

·        dezorientacja,

·        trudności z koordynacją przy ubieraniu się czy też poruszaniu,

·        wyostrzenie pamięci związanej z wydarzeniami z dalekiej przeszłości,

·        różnego rodzaju zaburzenia postrzegania otaczającej chorego rzeczywistości – urojenia, błędne przekonania,

·        problemy z kontrolowaniem czynności fizjologicznych,

·        agresja, objawy niepokoju i stany lękowe.

Występowanie powyżej wymienionych objawów w przebiegu zaburzeń pamięci i intelektu uwarunkowane jest w zależności od przyczyn pojawienia się dolegliwości. Ważne jest jednak, aby postarać się zrozumieć osobę chorą – zwłaszcza w przypadku osób starszych, dla których dolegliwości w przebiegu choroby mogą być ogromnie traumatyczne i trudne do zaakceptowania.

Leczenie zaburzeń pamięci i intelektu

Diagnostyka zaburzeń pamięci i intelektu odbywa się przede wszystkim w gabinecie lekarskim na podstawie wywiadu. Często możemy również otrzymać skierowania na badania – przede wszystkim krwi – które mają na celu sprawdzić, czy zaburzenia nie są wywołane np. problemami z tarczycą czy innymi narządami.

Leczenie zaburzeń pamięci i intelektu zależy przede wszystkim od przyczyny występowania dolegliwości. Często w celu poprawienia stanu pacjenta (zwłaszcza osób starszych) podaje się leki usprawniające przepływ krwi, lecytyny oraz preparaty wspomagające pamięć. Należy również kontrolować ciśnienie krwi.

Podstawowym zaleceniem w leczeniu zaburzeń pamięci i intelektu jest wprowadzenie w życie zasad zdrowego odżywiania oraz częste zażywanie spacerów na łonie natury.

Tagi:
Polecane