Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zakażenia onkogennymi typami HPV – przyczyny, objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Zakażenia onkogennymi typami HPV – przyczyny, objawy i leczenie.

Zakażenia onkogennymi typami HPV – przyczyny, objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/illustrations/macicy-jajnika-jajniki-ginekologia-3777765/

Zakażenia onkogennymi typami HPV nie należą do najczęściej występujących zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, a jednak są na tyle częste, że wymieniane wśród najważniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. Czy do zakażenia może dojść jedynie drogą płciową oraz na ile niebezpieczne są to wirusy? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Zakażenia onkogennymi typami HPV – charakterystyka wirusa

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV należy do grupy papillomawirusów. Do tej pory wyróżniono ponad 100 jego podtypów. Każdy z nich natomiast może prowadzić do rozwijania się innego rodzaju chorób i dolegliwości. Wyróżnia się między innymi skutki zarażenia HPV w postaci zmian skórnych – guzków w okolicach genitaliów – jednak zarażenie onkogennymi typami HPV może prowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych takich jak rak szyjki macicy u kobiet lub rak prącia u mężczyzn.

Wirus przenosi się przede wszystkim drogą płciową, ale także przez dotyk i powszechnie występuje na całym świecie. Szacuje się, że do zakażenia dochodzi u ponad 70% dorosłych i aktywnych seksualnie osób. W wielu jednak przypadkach zakażenie przechodzi się bezobjawowo, nic o nim nie wiedząc.

Szacuje się jednak również, że pięć najbardziej rozpowszechnionych podtypów onkogennych wirusa HPV jest przyczyną niemalże 98% przypadków raka szyjki macicy. Wśród innych nowotworów, dla których wykazano związek z zakażeniem onkogennymi typami HPV wyróżniono także raka sromu i pochwy oraz nowotwory zlokalizowane w okolicach głowy, szyi, jamy ustnej, górnych dróg oddechowych oraz płuc. Mają zatem bardzo szerokie onkogenne działanie i niezależnie od tego, jak często dochodzi do zakażenia onkogennymi typami HPV, należy zastosować wszelkie możliwe środki zapobiegania.

Zakażenia onkogennymi typami HPV – objawy

Dostrzeżenie pierwszych objawów zakażenia onkogennymi typami HPV może być niezwykle trudne gołym okiem, zwłaszcza dla osoby chorej. Lokalizacja zmian skórnych to przede wszystkim narządy płciowe oraz tkanka wewnątrz pochwy. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne badanie, także cytologiczne, na fotelu ginekologicznym. Pomoże ono wykryć wszelkie nieprawidłowości, stany zapalne, zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Zakażenia onkogennymi typami HPV – rak szyjki macicy

Cytologia raz w roku powinna być tradycją w życiu każdej kobiety, zwłaszcza aktywnej seksualnie. Pomoże ona przede wszystkim wykryć raka szyjki macicy powstałego w wyniku zakażenia onkogennymi typami HPV i zwiększy szanse na całkowite wyleczenie. Rokowania stają się mniej optymistyczne z każdym miesiącem zwlekania z wizytą u lekarza, a wśród objawów świadczących o rozwoju raka szyjki macicy świadczyć mogą poniższe nieprawidłowości:

·        krwawienie pomiędzy miesiączkami,

·        obfitsze miesiączki,

·        krwawienie podczas i po stosunku,

·        ból w podbrzuszu podczas stosunku oraz w trakcie oddawania moczu,

·        obfite upławy,

·        ból miednicy (rzadziej) oraz cuchnąca wydzielina z pochwy o nienaturalnym kolorze.

Zakażenia onkogennymi typami HPV – rak gardła

Jeżeli dojdzie do zakażenia onkogennymi typami HPV, a wirus dostanie się do jamy ustnej, może to doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu gardła, który, zwłaszcza na początku, przypomina zwykłą infekcję – dlatego zawsze warto wybrać się kontrolnie do lekarza zamiast stosować jedynie łatwo dostępne środki hamujące objawy infekcji. Szczególnie zaleca się wizytę u lekarza, jeżeli takie domowe leczenie nie daje rezultatów w ciągu kilku dni.

Wśród objawów raka gardła znajdują się następujące:

·        chrypka,

·        kaszel,

·        plwociny,

·        zmiana tonu głosu,

·        nieprzyjemny zapach z ust,

·        powiększenie węzłów chłonnych,

·        ogólna bladość, senność i zmęczenie,

·        uczucie ciała obcego w gardle (występujące już raczej w bardziej zaawansowanych postaciach raka).

Tagi:
Polecane