Zasady realizacji recept do zmiany? Nieczytelne zapisy, ale leki będą wydane
Czy pacjent może otrzymać receptę, nawet jeśli lekarz błędnie przepisze na niej schemat dawkowania? Przepisy, które weszły w życie 20 lipca jasno mówią, co w takiej sytuacji. Zmiany działają na korzyść pacjentów i będą oni mogli dostać lek. Są jednak pewne warunki.
Farmaceuta sam może określić dawkowanie leku
Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku niewłaściwego zapisu na recepcie może liczyć na jej realizację. Otóż tak - przepiesy jasno definiują, że magister farmacji czy technik farmacji mogą samodzielnie określić dawkowanie leku w przypadku, kiedy lekarz nie określił dawki lub kiedy została ona zapisana w sposób nieczytelny bądź nieprawidłowy.
Przepisy obejmują leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego i wyroby medyczne. Będzie można je otrzymać w aptece, zgodnie z posiadaną przez farmaceutę wiedzą w zakresie dawkowania.
Pracownik apteki będzie mógł wydać preparat na podstawie posiadanej wiedzy. Będzie to także dotyczyć leków recepturowych oraz wyrobów medycznych przeznaczonych do diagnostyki in vitro, jeśli na recepcie lekarz przepisze więcej niż cztery najmniejsze opakowania, pracownik apteki będzie mógł wydać wszystkie przepisane opakowania.
6 chorób, które można poznać po paznokciach Myślisz o tym, by zrobić sobie tatuaż? Oto jak może to wpłynąć na twoje zdrowie
Brak dawkowania na recepcie nie wyklucza jej wydania
Jeśli na recepcie nie ma zapisanego sposobu dawkowania, to do wydania preparatu musi być przynajmniej wskazana częstotliwość stosowania danego produktu lub wyrobu. W niektórych przypadkach farmaceuta nie jest w stanie określić dawkowania, gdyż ma ono związek z indywidualnym stanem zdrowia każdego pacjenta. Taka sytuacja może dotyczyć wielu chorób, w tym cukrzycy.
Które recepty są wykluczone z wydawania?
Rozporządzenie wyklucza wydanie leków dla produktów leczniczych, które w swoim składzie zawierają środki odurzające (z grupy I-N, czyli substancje o dużym potencjale uzależniającym) lub substancje psychotropowe (z grupy II-P, czyli substancje o niewielkich zastosowaniach medycznych i o dużym potencjale nadużywania). W tym przypadku konieczne jest, aby na recepcie schemat dawkowania był zapisany w sposób prawidłowy i zgodny z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zobacz też:
Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich gigantyczne kary
7 świadczeń i ulg dla rodzin wielodzietnych
Ulga w PIT na dziecko, można zyskać nawet 7 tysięcy