Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Myślisz o tym, by zrobić sobie tatuaż? Oto jak może to wpłynąć na twoje zdrowie
Marta Uler
Marta Uler 12.10.2024 16:04

Myślisz o tym, by zrobić sobie tatuaż? Oto jak może to wpłynąć na twoje zdrowie

Czy tatuaże są bezpieczne dla zdrowia?
Fot. Pixabay/ilovetattoos

Trudno nie zauważyć, że tatuaże stają się coraz bardziej popularne. Nie są już tylko atrybutem subkultur – coraz częściej widzimy je u osób na wysokich stanowiskach, mają je lekarze, prawnicy. Dla wielu z nas tatuaż to nie tylko forma ozdoby, ale również sposób na wyrażenie siebie i swoich wartości. Każdy tatuaż opowiada jakąś historię, a jego symbolika ma osobiste znaczenie dla właściciela.

Studia tatuażu wyrastają niczym grzyby po deszczu, a my – coraz częściej do nich wstępujemy. Tylko nie zawsze zadajemy sobie pytanie – czy to aby na pewno nie jest dla nas szkodliwe?

Tatuaż dziś już nie szokuje

Tatuaże już dawno przestały być czymś, co szokuje czy budzi kontrowersje. Coraz więcej ludzi prezentuje jakieś wzory na rękach, plecach, czy nogach i dawno te rysunki przestały być wiązane z tzw. marginesem społecznym, czy z kulturą więzienną. Nie dziwi, gdy tatuaż wystaje z rękawa prawnika, nauczyciela czy lekarza. Ten trend staje się coraz bardziej akceptowalny i naturalny.

Zresztą, "dziara" to nie tylko forma sztuki, ale także wyraz pewnego indywidualizmu. Wzory, kolory i symbole wybierane przez ludzi są często głęboko osobiste, co sprawia, że każdy tatuaż ma swoją unikalną historię. Jednak nie zapominajmy, że tatuaże są także trwałą ingerencją w nasze zdrowie. W końcu ten tusz, który aplikuje tatuażysta, tkwi w naszym ciele wiele lat, nawet całe życie. Nie może być całkiem obojętny.

Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich ogromne kary finansowe Fiskus przykręca śrubę rozwodnikom. Ulga na dzieci nie dla nich

Czy tatuaż nie szkodzi zdrowiu?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zrobieniu sobie tatuażu, warto zasięgnąć opinii lekarzy. Właściwie wystarczy przeczytać te słowa lekarki, która na Instagramie publikuje jako @medmystory, by zapaliła się „czerwona lampka”:

„Nasza skóra jest zbudowana z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Miejsce robienia tatuażu znajduje się dosyć głęboko, w skórze właściwej. A co jeszcze się w niej znajduje? Naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy i receptory czuciowe, a także gruczoły łojowe, potowe i mieszki włosowe. Jest to naruszenie naszej barierki ochronnej i organizm zaczyna traktować pigment jako intruza, którego bezskutecznie próbuje zwalczyć i w końcu się poddaje”. 

Nie brzmi dobrze, prawda? Lekarka podaje, jakie ryzyko wiąże się z „dziarą”:

  • zakażenie się groźnym wirusem podczas wykonywania,
  • bezpośrednio po tatuowaniu jest duże ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych,
  • pojawienie się alergii (np na dany barwnik),
  • zapalenie skóry (mniejsze i większe, każdy organizm jest inny),

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) wydała kilka lat temu ostrzeżenie dotyczące tuszy do robienia tatuaży – szczególnie kolorowe tusze mogą zawierać toksyczne substancje, metale ciężkie (czerwony – rakotwórczy siarczek rtęci, zielony – trujący arsen lub kobalt, żółty – siarczyn kadmu) – ten element trudno zweryfikować, ale można oczywiście zapytać tatuażystę.

„Największe ryzyko tatuaży to właśnie zakażenia ogólnoustrojowe. Tatuażowe “hity” to WZW typu B i C, a także  wirus HIV. I to niestety, to się nadal zdarza. W XXI wieku! Jeśli idziemy po taniości i nie patrzymy na względy higieniczne, to tatuaż może być rzeczywiście pamiątką na całe życie” – pisze na swoim blogu medyk, Artur Rakowski, który prowadzi podcast PoMęskuOZdrowie (@mgr.rakowski na Instagramie). Istnieją również doniesienia mówiące o tym, że tatuaże mogą być przyczyną nowotworów.

Na co zwracać uwagę, kiedy decydujemy się na tatuaż?

Jeśli jednak, mimo wszystko, jesteśmy zdecydowani na zrobienie sobie tatuażu, warto pamiętać o kilku szczegółach. To nie powinien być ruch pod wpływem impulsu, lepiej zminimalizować ryzyko związane z naszym zdrowiem. 

Przede wszystkim należy skrupulatnie wybrać salon tatuażu, sprawdzić opinie o nim innych klientów. Warto również odwiedzić kilka miejsc, aby zobaczyć, jak wygląda praca tatuażysty oraz czy przestrzega on zasad higieny.  

Tatuażysta powinien także spełniać określone wymagania, takie jak ukończenie szkoleń z zakresu higieny i bezpieczeństwa. Osoby pracujące w salonach tatuażu muszą być świadome zagrożeń związanych z wykonywaniem tatuaży oraz przestrzegać zasad sanitarnych, aby minimalizować ryzyko zakażeń.

Zobacz także:

Jest związek między tatuażami a rakiem? Wskazują na to nowe badania

Tak nie usuwaj tatuaży. Dermatolożka podpowiada bezpieczniejsze metody

Ta maść nie ma sobie równych w walce z problemami skórnymi. Zapłacisz za nią tylko 20 zł

To bagatelizowany objaw tętniaka. Pojawia się na oczach
Objaw tętniaka
Objaw tętniaka
Niektóre objawy tętniaka mogą pozostać niezauważone lub przypominać inne, mniej groźne dolegliwości. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto poznać ten często pomijany symptom.Tętniak to patologiczne poszerzenie ściany naczynia tętniczego, które może prowadzić do jej pęknięcia i poważnych powikłań zdrowotnych. Tętniaki przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów, a w związku z tym często są diagnozowane dopiero po 40 roku życia. W wielu przypadkach objawy są mylone z innymi schorzeniami, co prowadzi do zbyt późnej wykrywalności. 
Czytaj dalej
Apel ekspertów medycznych do Premiera RP w sprawie zbyt łatwego dostępu dzieci i młodzieży do e-papierosów i wyrobów tytoniowych
Donald Tusk
Polskie Towarzystwo Pediatryczne wystosowało specjalny apel do Premiera RP w sprawie zbyt łatwego dostępu dzieci i młodzieży do e-papierosów i wyrobów tytoniowych. Apel poparli tacy eksperci jak: Dr hab. Łukasz Balwicki, prof. uczelni, Prof. dr hab. n. med. Joanna Didkowska, Prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, Prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil, Prof. dr hab. med. Karina Jahnz-Różyk, Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, Dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, Prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, Dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni.Poniżej prezentujemy pełną treść apelu sygnowaną przez Prof. dr hab. n. med. Teresę Jackowską, Prezeskę Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. 
Czytaj dalej