Zatrucia cisem pospolitym – objawy i pierwsza pomoc
Przyczyny zatrucia cisem pospolitym
Wszystkie części rośliny są bardzo trujące za wyjątkiem czerwonej, mięsistej osłonki nasion, dlatego połknięcie nasion w całości, bez żucia nie powoduje zatrucia, ponieważ osłonki nasion są odporne na działanie soków trawiennych.
W medycynie ludowej odwary z cisu stosowano jako środek przeciwpasożytniczy lub poronny, co często prowadziło co zatruć. Dochodzi do nich także u małych dzieci, które żują szczyty gałązek rośliny lub nasiona zachęcone żywym kolorem owoców. Niekiedy zdarzają się także przypadki samobójczego wypicia odwaru z kory czy igieł cisu.
Objawy zatrucia cisem pospolitym
Toksyny znajdujące się w soku cisa działają na serce i ośrodkowy układ nerwowy, porażają układ oddechowy, uszkadzają nerki i działają drażniąco na układ pokarmowy. Pierwsze objawy zatrucia cisem obejmują:
nudności,
wymioty z pianą,
silny ból brzucha,
gwałtowną biegunkę.
Niekiedy objawy ze strony przewodu pokarmowego nie występują w ogóle lub są na tyle delikatne, że mogą nie zostać skojarzone z zatruciem. Późniejsze objawy zatrucia cisem pospolitym to:
zawroty głowy,
odurzenie,
senność,
problemy z oddychaniem,
zawroty głowy,
utrata przytomności.
Brak szybkiej interwencji medycznej prowadzi do:
drgawek,
uszkodzenia nerek,
zaburzeń czynności serca,
aż do zatrzymania oddychania, a w konsekwencji do śmierci. Zatrucia cisem pospolitym są równie niebezpieczne dla ludzi jak i dla zwierząt.
Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia cisem pospolitym
W wypadku zatrucia cisem pospolitym kluczowa jest szybkość reakcji i zapewnienie odpowiedniej pomocy medycznej. Medycyna nie zna żadnego antidotum na trucizny zawarte w soku cisów, a pierwsza pomoc polega na wywołaniu wymiotów u poszkodowanej osoby, podaniu środków przeczyszczających i dużej ilości płynów, a lekarze w szpitalu przeprowadzą płukanie żołądka, wszystko to w celu jak najszybszego usunięcia trucizny z przewodu pokarmowego.