Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zawał można przewidzieć…po tym jak korzystasz z toalety! Ta liczba wypróżnień to zły znak
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.09.2023 16:33

Zawał można przewidzieć…po tym jak korzystasz z toalety! Ta liczba wypróżnień to zły znak

korzystanie z toalety
canva

Zawał serca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Specjaliści zwrócili uwagę, że potencjalny zawał można przewidzieć po tym, jak często dana osoba korzysta z toalety. Ta wiedza może uratować życie niejednej osobie. O opinię poprosiliśmy eksperta.

Często się wypróżniasz? Uważaj!

Czy częstotliwość wypróżnień jest powiązana z występowania chorób? Zdaniem Chińskich naukowców – tak. Naukowcy z China Kadoorie Biobank Collabortive po przebadaniu 487 198 uczestników w przedziale wiekowym 30-79, ustalili, że osoby wypróżniające się częściej niż raz dziennie, mogą też częściej zachorować na cukrzycę typu 2, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przewlekłą chorobę nerek i… chorobę niedokrwienną serca.

Co ważne, okazało się że osoby korzystające z toalety raz dziennie, są też w lepszej kondycji. Jednocześnie były też wykluczane z grup ryzyka, w których wspomniane choroby mogłyby się pojawić.

Projekt bez nazwy - 2023-09-17T162813.981.png

Tak trzeba żyć po zawale, choć wielu tego nie chce. Niestosowanie się do tych zaleceń to jak wyrok śmierci! Po tym objawie odróżnisz ból wieńcowy od zawału serca. Różnica jest subtelna!

Tyle wypróżnień w ciągu dnia to sygnał ostrzegawczy

Zbyt mała liczba wypróżnień to również znak, że z organizmem dzieje się coś nieprawidłowego. Chińscy naukowcy ustalili, że osoby wypróżniające się 3 razy w ciągu tygodnia są bardziej narażone na udar niedokrwienny, chorobę niedokrwienną serca, przewlekłą chorobę nerek.  

Wg. badaczy z Chin optymalna liczba wypróżnień to jedno dziennie. Warto więc by każdy z nas codziennie obserwował swoje ciało. Wszelkie zaniedbania z nim związane to nierzadko jedna z przyczyn zawału!

Wygląd stolca ma ogromne znaczenie

Warto regularnie sprawdzać wygląd stolca. Kupa powinna mieć brązowy kolor, kształt banana i konsystencję przypominającą pastę do zębów – to oznaki, że przewód pokarmowy jest w dobrej kondycji. Gdy tak nie jest, może to oznaczać, że wystąpił stan chorobowy.

Po wyglądzie stolca można rozpoznać chorobę nowotworową: „Stolec ołókowkowaty, jak sama nazwa wskazuje jest długi i cienki jak ołówek lub taśma. Tego typu uformowanie stolca wynika ze zwężenia światła odbytnicy w następstwie choroby nowotworowej”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Mimo iż nie jest to przyjemna czynność, wskazane jest zwracanie uwagi na zapach stolca. Jeśli zapach ten jest wyjątkowo przykry, warto wykonać badanie kału, by upewnić się, że nie doszło do infekcji bakteryjnej, wirusowej i pasożytniczej. Gdy kał ma nienaturalny zapach, może oznaczać również, że pojawiło się przewlekłe zapalenie trzustki, choroba Leśniowskiego-Crohna lub nietolerancja glutenu. 

Tagi: Zawał serca
Polecane