Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > W tej grupie osób poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 55 mg/dl
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.08.2023 10:33

W tej grupie osób poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 55 mg/dl

pacjenci
canva.com

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysoki poziom we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Każda osoba powinna dbać o prawidłowy poziom cholesterolu, jednak pacjenci z grupy wysokiego ryzyka muszą dążyć do zdecydowanie niższego stężenia cholesterolu w porównaniu do osób zdrowych. 

Jak powstaje miażdżyca?

Miażdżyca jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną naczyń tętniczych, spowodowaną odkładaniem się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych.

Blaszka miażdżycowa powstaje w naczyniach krwionośnych wskutek odkładania się cholesterolu. Z czasem blaszki miażdżycowe powiększają się, coraz bardziej zwężając i usztywniając tętnice. Prowadzi to do utrudnionego przepływu krwi i niedotlenienia narządów. Nieleczona miażdżyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu czy amputacja kończyn.

Kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części ściany tętnicy rozwija się stan zapalny, a z czasem powstaje blaszka miażdżycowa. Blaszka stopniowo powiększa się coraz bardziej utrudniając przepływ krwi.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. 

Miażdżyca rozwija się latami, przez długi czas nie dając zauważalnych objawów. „Pamiętajmy, że wczesna miażdżyca nie daje żadnych objawów. Pesymiści uważają, że miażdżyca zaczyna rozwijać się już około 20 roku życia. Bardzo dużo zależy od nas, od naszego garnituru genetycznego i od tego, jak żyjemy. To jak długo miażdżyca będzie się rozwijać, do czasu wystąpienia pierwszych objawów jest kwestią osobniczą.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-07T220542.520.png

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Wysoki poziom cholesterolu dotyczy tylko osób otyłych i z nadwagą? To mit!

Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka, którzy szczególnie powinni dbać o niski poziom cholesterolu LDL

Wysoki poziom cholesterolu w znacznym stopniu zwiększa ryzyko miażdżycy i tym samym zawału serca oraz udaru mózgu. “Powikłania miażdżycy, czyli choroby układu sercowo - naczyniowego, a przede wszystkim choroba wieńcowa i jego konsekwencja - zawał serca oraz udar mózgu, to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów w naszym kraju.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. 

Pacjenci po przebytym zawale serca czy udarze mózgu o podłożu miażdżycowym bądź też po zabiegu rewaskularyzacji naczyń z powodu miażdżycy kończyn dolnych mają zdecydowanie wyższe ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego, które określa się jako bardzo wysokie. Prawie ⅔ osób po przebytym zawale serca, w przeciągu pięciu lat trafia ponownie do szpitala z powodu incydentów sercowo-naczyniowych.

Osoby z tej grupy wysokiego ryzyka powinny dążyć do zdecydowanie niższego stężenia cholesterolu w porównaniu do osób zdrowych. Utrzymywanie wartości stężenia cholesterolu LDL nieprzekraczającej 115 mg/dl, jak u osób zdrowych, w tym przypadku jest niewystarczające. W tej grupie chorych poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 55 mg/dl. 

Spadek poziomu cholesterolu LDL poniżej wartości 50 mg/dl daje możliwość regresji zmian miażdżycowych i tym samym znacznie zmniejszyć ryzyko kolejnych epizodów miażdżycowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. 

Jak obniżyć cholesterol?

Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polska należy do krajów o wysokim ryzyku miażdżycowych chorób układu sercowo-naczyniowego, które jest około 2,5 razy wyższe niż np. dla statystycznego mieszkańca Francji. Ma to związek między innymi z naszym stylem życia i zwyczajami żywieniowymi. 

Jesteśmy wciąż krajem wysokiego ryzyka sercowo - naczyniowego, czyli mamy gorsze rokowanie niż inne kraje europejskie. Są to choroby, które odpowiadają za 40 - 50 procent zgonów każdego roku.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. 

Lekiem pierwszego rzutu w leczeniu miażdżycy są statyny. “Podstawą leczenia pacjenta z miażdżycą, gdziekolwiek by ona nie była, są leki obniżające stężenie cholesterolu, tzw. złego cholesterolu, czyli przede wszystkim frakcji LDL. Podstawową grupą leków są tzw. statyny, które zmniejszają produkcję naszego własnego cholesterolu w wątrobie, przez co organizm wykorzystuje bardziej to, co w nas „pływa”. Jest to taki wzmożony recycling, bardzo dla nas korzystny. Dzięki temu blaszki, które już mamy nie narastają i rzadziej pękają, a tym samym rzadziej dochodzi do ostrych powikłań. Jeżeli dobrze się leczymy i prowadzimy zdrowy styl życia, mogą nawet zacząć się powoli cofać.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.  

Zasady zdrowego stylu życia, jakie należy wprowadzić, aby obniżyć poziom cholesterolu: 

  • znaczne ograniczenie spożycia produktów zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych (m.in. czerwonego mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych);
  • wzbogacenie diety w produkty bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone (m.in. awokado, oliwę z oliwek, orzechy, ryby);
  • wzbogacenie diety w produkty bogate w  błonnik pokarmowy, zwłaszcza rozpuszczalny (m.in. produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa i owoce),
  • zadbanie o codzienną aktywność fizyczną;
  • unikanie palenia tytoniu.