Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ziarniniak wielopostaciowy
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:32

Ziarniniak wielopostaciowy

Ziarniniak wielopostaciowy
pixabay.com

Ziarniniak wielopostaciowy – co to jest?

Ziarniniak wielopostaciowy jest chorobą skóry spotykaną głównie w Afryce, bardzo rzadko poza nią. Pierwszy raz został opisany przez D. L. Leikera w  Mkar w Nigerii. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych na górnej części tułowia i ramionach – fragmentach skóry wystawionych na światło słoneczne.

Ziarniniak wielopostaciowy diagnozowany jest głównie u kobiet po 40. roku życia. Etiologia tej choroby nie jest znana, chociaż sugeruje się, że zmiany powstające na skórze są wynikiem skumulowanego uszkodzenia kolagenu przez światło słoneczne. Uważa się, że uszkodzenie może być wywołane przez czynnik chemiczny lub biologiczny w środowisku i wzmocnione przez czynnik immunologiczny.

Jak objawia się ziarniniak wielopostaciowy?

Ziarniniak wielopostaciowy ujawnia się jako obrączkowate zmiany dużych rozmiarów, mające w centrum ogniska hipopigmentacji. Zmiany mogą pojawiać się stopniowo, najczęściej na tych częściach ciała, których skóra jest częściej wystawiona na działanie promieni słonecznych. W obrazie histopatologicznym kawałka skóry popranego ze zmian widoczne są najczęściej: nekrobioza, komórki olbrzymie i nacieki histocytowe.

Zmiany mogą pozostawać na skórze przez miesiące i lata, co jakiś czas mogą także pojawiać się nowe pierścienie.

Rozpoznanie i leczenie ziarniniaka wielopostaciowego

Ze względu na duże podobieństwo ziarniniaka wielopostaciowego do ziarniniaka obrączkowatego oraz obrączkowatego elastolitycznego ziarniniaka olbrzymiokomórkowego, specjalista musi przeprowadzić dokładną diagnostykę różnicową. Choroby te mogą być rozróżnione głównie na podstawie biopsji kawałka zmian. Podejrzewa się, że ziarniniak wielopostaciowy jest tak rzadko zgłaszany, ponieważ najczęściej jest mylony właśnie w wyżej wymienionymi postaciami choroby.

Nie istnieje efektywna leczenie tej choroby. Niektóre doniesienia sugerują częściową odpowiedź na dapson – lek przeciwmalaryczny.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian na skórze, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

Tagi:
Polecane