Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Złamanie mostka
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:28

Złamanie mostka

Złamanie mostka
pixabay.com

Budowa i funkcje mostka

Mostek jest płaską kością nieparzystą umiejscowioną na przedniej ścianie klatki piersiowej człowieka. Mostek jest pokryty elastyczną błoną zapobiegającą jego zapadnięciu się podczas złamania. Kość ta ma za zadanie chronić serce i inne narządy zlokalizowane w klatce piersiowej.

Mostek zawiera w sobie szpik kostny, dlatego w niektórych przypadkach można przeprowadzić jego biopsję, np. u pacjentów otyłych, u których dostęp do innych kości jest utrudniony.

Przyczyny złamania mostka

Główną przyczyną złamań mostka są wypadki samochodowe, podczas których dochodzi do silnego uderzenia w klatkę piersiową, np. w kierownicę. Do złamania dochodzi też często podczas urazu będącego wynikiem RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), podczas której klatka piersiowa jest silnie uciskana w celu utrzymania przepływu krwi przez serce i mózg. Siła nacisku potrzebna do wykonania masażu serca może spowodować złamanie mostka.

Objawy złamania mostka

Do objawów złamania mostka należą:

  • trzeszczenie (dźwięk powstający w wyniku tarcia złamanych fragmentów kości o siebie);

  • silny ból;

  • tkliwość;

  • zasinienie i obrzęk w miejscu złamania;

  • deformacja w miejscu złamania.

Gdy diagnozowane jest złamanie mostka, w większości przypadków można podejrzewać występowanie wielu dodatkowych urazów, np. serca czy płuc. Z powodu wielu towarzyszących urazów, śmiertelność w przypadku złamań mostka jest wysoka i wynosi od 25 do 45%, jednak jeśli złamanie jest izolowane, pacjenci łatwo zdrowieją.

Rozpoznanie i leczenie złamań mostka

W celu rozpoznania zlokalizowania złamań i oceny stopnia ich złożoności konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych, np. badania RTG lub tomografii komputerowej.

Jeśli złamaniu nie towarzyszą inne urazy, pacjenci nie muszą być hospitalizowani, a leczenie polega na zmniejszeniu bólu i ograniczeniu ruchu.

Jeżeli jednak w trakcie złamania mostka doszło także do innych urazów, konieczne jest monitorowanie stanu pacjenta, zazwyczaj za pomocą elektrokardiogramu. W przypadku złamań z przemieszczeniem konieczna jest interwencja chirurgiczna, a jeśli uraz utrudnia oddychanie, wskazane może być zaintubowanie pacjenta.

Tagi: