Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zmarła polska dziennikarka. Miała zaledwie 42 lat. Chorowała na raka jajnika
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 10.02.2024 12:11

Zmarła polska dziennikarka. Miała zaledwie 42 lat. Chorowała na raka jajnika

Daria Dziewięcka, dziennikarka, rak jajnika
Daria Dziewięcka (fot. Instagram)

Po raz pierwszy w życiu byłam chora, po raz pierwszy trafiłam do szpitala i okazało się, że mam już przerzuty. Od 16 miesięcy nie miałam dłuższej niż trzy tygodnie przerwy między wizytami w szpitalu - Daria Dziewięcka otwarcie pisała o swojej chorobie cztery lata temu stołecznej "Gazecie Wyborczej".

W tekście poniżej znajdziesz informacje, jak objawia się rak jajnika i jak wygląda diagnostyka, leczenie i rokowania.

- Nie chcę, by ktoś mówił, gdy umrę, że przegrałam z chorobą - mówiła Daria Dziewięcka. W wieku 37 lat zachorowała na nowotwór złośliwy jajnika. Była dziennikarką - m.in. redaktor naczelną portalu Wysokieobcasy.pl, Tokfm.pl, Natemat.pl, “Gazety Stołecznej”l, ale też psycholożką i joginką. Prowadziła gabinet i nagrywała podcast “Tu i teraz”.
 

"Chodzi o to, by wygrać z chorobą"

- Joga jest fundamentem, który pozwala odnajdować się w niepewności, bo codziennie powtarza się rozwijanie maty i praktykę - mówiła w podcaście “Tu i teraz”, w którym mówiła o życiu z chorobą. Czasami się zastanawiam, dlaczego chciałam przyjechać do Mysore. I przyszło mi do głowy, że bardziej mi chodzi, żeby wygrywać z chorobą. Zwłaszcza że funkcjonuje zwrot, że ktoś przegrał z chorobą. I jest bardzo dojmujący. Nie chcę, żeby ktoś tak mówił, jak umrę - mówiła.

Rak jajnika bywa bardzo agresywnym nowotoworem

Powtarzała, że ona nie walczy z rakiem - ona go leczy. Dziennikarki i dziennikarze tokfm.pl wspominają, że do redakcji wniosła “spokój, opanowanie, niepodrabialne poczucie humoru, błyskotliwość, uważność”. I że była profesjonalistką. Pogrzeb Darii Dziewięckiej odbędzie się 16 lutego w Warszawie. 

Rak jajnika najczęściej dzielony jest na dwa podtypy. Pierwszy typ to rak jajnika, który cechuje się powolnym wzrostem i zazwyczaj wykrywany jest już we wczesnym stadium choroby. Drugi typ raka jajnika to spotykany znacznie częściej nowotwór agresywny, który rozwija się bardzo szybko i źle rokuje. 

Rak jajnika - objawy

Najsilniejszą przyczyną powstawania raka jajnika uznaje się czynniki genetyczne, które stanowią aż 10% przypadków powstawania zmian nowotworowych. Pacjentki, które są nosicielkami genów BRCA1 i BRCA1 jednocześnie narażone są na wystąpienie w swoim przypadku raka jajnika.

Rak jajnika – objawy
W początkowej fazie rozwoju choroby, rak jajnika nie daje wielu objawów. Lokalizacja jajnika w jamie brzusznej wpływa na powstawanie przerzutów do innych narządów, najczęściej żołądka, nerek i wątroby.

Kiedy nowotwór nie jest jeszcze duży, rozpoczyna się rozsiew jajnika, a na tym etapie rak jajnika nie daje jeszcze żadnych objawów. Niestety choroba daje o sobie znać dopiero, kiedy jest w zaawansowanym stadium, co jest bardzo trudne do całkowitego wyleczenia.

Pierwsze objawy raka jajnika mogą obejmować:

- wzdęcia,

- szybka sytość w trakcie posiłku,

- niestrawność,

- ból w okolicy miednicy,

- parcie naglące,

- spadek masy ciała,

- przewlekłe zmęczenie,

- zaburzenia łaknienia.
 

Rak jajnika - diagnostyka

Diagnostyka raka jajnika we wczesnym stadium rozwoju choroby jest trudna. Dlaczego? Ponieważ nie istnieją badania przesiewowe, pozwalające rozpoznać chorobę w pierwszej fazie trwania. Diagnostyka obejmuje badanie USG oraz badanie ginekologiczne. Trzeba pamiętać, że metody te mają niewielką skuteczność w wykrywaniu wczesnych zmian.

W trakcie badania do oceny poddaje się przede wszystkim markery nowotworowe. Markery świadczące o nowotworze to Ca-125 oraz HE4. Warto pamiętać, że podwyższone markery nie muszą zwiastować nowotworu, ale np. informować o stanie zapalnym w organizmie. Badanie markerów pozwala wykryć raka jajnika jedynie późniejszej fazie choroby.

Badanie histopatologiczne wydaje się być najdokładniejszą metodą wykrywania raka jajników. Polega pobraniu wycinka zmiany do badania podczas operacji i oceny powagi zmian. Zazwyczaj oceniany jest usunięty jajnika, pobliskie węzły chłonne oraz wycinki z pobliskich narządów i tak zwane popłuczyny z jamy otrzewnej chorego.
Leczenie raka jajnika jest uzależnione od stopnia zaawansowania nowotworu, co nie odbiega od reguły i dotyczy wszystkich nowotworów. Lekarze najczęściej stosuje leczenie operacyjne połączone z chemioterapią dostosowaną do pacjentki. Co warto wiedzieć, to w leczeniu raka jajnika nie stosuje się radioterapii.

W przeciągu ostatnich kilku lat, metody leczenie raka jajnika zostały udoskonalone. Najczęstsze metody leczenia raka jajnika to tzw. molekularne leki, a zwłaszcza Bewacyzumab, czyli Avastin, który od lat dostępny jest w naszym kraju. Lek ten zalicza się do grupy inhibitorów WEGF, tj. leków hamujących rozwój naczyń krwionośnych w okolicy nowotworu. Do takiego leczenie kwalifikuje się pacjentki w wysokim rozwoju nowotworu. Drugą innowacyjną metodą jest stosowanie inhibitorów PARP, czyli leków wywołujących zmiany na poziomie genetycznym komórek rakowych. PARP, czyli innymi słowy Olaparib, wykazuje wysokie działanie u tych pacjentek, u których pojawia się genetyczna predyspozycja do nowotworu jajnika z mutacją BRCA1 lub BRCA2. Z tego wynika stosowanie leku jedynie u zakwalifikowanych do tego pacjentek, choć najnowsze badania wykazują, że lek działa także w innych przypadkach.

Autor Małgorzata Kośla (fragmenty dotyczące informacji o raku jajnika), tokfm.pl (fragmenty dotyczące Darii Dziewięckiej)