Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zmiany w systemie wsparcia. Nowe zasady przyznawania świadczeń dla osób niepełnosprawnych
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 16.12.2024 10:19

Zmiany w systemie wsparcia. Nowe zasady przyznawania świadczeń dla osób niepełnosprawnych

świadczenia, komisje, osoby z niepełnosprawnością
Fot. Canva/Minerva Studio

Już niebawem wejdą w życie przepisy, według których pomoc finansowa i systemowa dla osób z niepełnosprawnościami znacznie wzrośnie.  Nie chodzi wyłącznie o kwestie finansowe, liczy się także społeczna odpowiedzialność. Nowe przepisy pozwolą korzystać ze wsparcia dodatkowym grupom. Niepokój budzą jednak zasady przyznawania wsparcia oraz zmiana kryteriów orzekania. Czy poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami rzeczywiście nastąpi?

O jakich zasadach mowa?

W 2025 roku zacznie w Polsce obowiązywać zmodyfikowany system stosowany do oceny potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. Według informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zmiany te będą obejmować m.in. zastosowanie bardziej szczegółowych kryteriów oceny funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością. Zastąpią one dotychczasowe kryteria orzeczenia. Wejdzie również możliwość uzyskania decyzji dotyczącej poziomu wsparcia, ale bez konieczności zmiany wcześniejszych orzeczeń o niepełnosprawności. O ustalenie poziomu potrzeby wsparcia będzie można wnioskować dobrowolnie. Co więcej, beneficjent będzie mógł również zgłaszać, np. do sądu, ewentualne zastrzeżenia odnośnie uzyskanej decyzji. Ważną zmianą jest również rozszerzenie grupy beneficjentów – od 2025 roku świadczenie będą mogły otrzymać osoby z poziomem wsparcia od 78 punktów.

Śródmiąższowe zapalenie nerek to choroba podstępna. Przyczyną może być nadużywanie leków przeciwbólowych Masowa likwidacja. Złe wieści dla 8 mln pacjentów w Polsce

Zasady przyznawania świadczeń wspierających

Kwoty świadczeń wspierających wzrosną, to już pewne. Będzie miało to związek z waloryzacją renty socjalnej i w zależności od liczby przyznanych punktów będą wynosiły:
Przy waloryzacji 6,78 proc i rencie socjalnej w wysokości 1901,71 zł brutto
60 proc. renty socjalnej (78–79 pkt) – 1127,562 zł
80 proc. renty socjalnej (80–84 pkt) – 1521,36 zł
120 proc. renty socjalnej (85–89 pkt) – 2282,04 zł
180 proc. renty socjalnej (90–94 pkt) – 3423,06 zł
220 proc. renty socjalnej (95–100 pkt) – 4183,74 zł
Przy waloryzacji 5,52 proc. i rencie socjalnej w wysokości 1879,27 zł brutto
60 proc. renty socjalnej (78–79 pkt) – 1141,02 zł
80 proc. renty socjalnej (80–84 pkt) – 1503,416 zł
120 proc. renty socjalnej (85–89 pkt) – 2255,12 zł
180 proc. renty socjalnej (90–94 pkt) – 3382,69 zł
220 proc. renty socjalnej (95–100 pkt) – 4134,39 zł

Dodatkowe wsparcie w postaci systemowej i „komisyjnej”

Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują wsparcia daleko wykraczającego poza finansowe publiczne. Stąd system wsparcia dla potrzebujących obejmuje nie tylko świadczenia finansowe. W każdym regionie rozwijana jest sieć pomocy obejmująca m.in. ośrodki pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe. Środki z budżetu państwa oraz fundusz solidarnościowy pozwalają osobom z niepełnosprawnościami korzystać z możliwości rehabilitacji zawodowej i społecznej, a także aktywizacji zawodowej i opieki domowej.
Osoby z niepełnosprawnościami to ponad 12 proc. mieszkańców naszego kraju. Wątpliwości samych zainteresowanych i ich rodzin budzi natomiast sposób orzekania o stopniu niepełnosprawności. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, poziom potrzeb wsparcia zostanie ustalony odrębną od orzeczenia decyzją i zupełnie inną, ujednoliconą procedurą. Będzie ona uwzględniała kryteria stosowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) wydane przez WHO. Poziom potrzeby wsparcia nie będzie też wpływał na dotychczasowe orzeczenia. Ocena ta ma objąć nie tyle dane medyczne, ale całościowe funkcjonowanie danej osoby i jej potrzeby wynikające z rodzaje niepełnosprawności.
Źródło: Rynek Zdrowia
 

Zobacz także:

Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką

To ostatni moment na szczepienie przeciwko grypie. Wzrasta ilość zachorowań

#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny wskazuje kilka możliwości